Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 06/2008

Numer 06/2008

-
Czerwiec 2008 r.
( 15.06.2008 15:08 )
Jak sklep z fachowcami Specjalnie dla „EG” mówi Adam Smolik, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Zakładów Pomiarowo-Badawczych Energetyki „Energopomiar” Sp. z o.o. z Gliwic

- Panie Prezesie, powiedzmy wprost, po co nam dzisiaj w polskiej energetyce inżynier kontraktu?
- Po to, by w obecnych warunkach wspierać inwestorów w zarządzaniu procesami inwestycyjnymi. Organizacja i realizacja dużej inwestycji w dzisiejszych czasach jest nie lada wyzwaniem. Sytuacja jest naprawdę poważna. Mówi się o konieczności budowy 800-1000 MW rocznie nowych mocy wytwórczych, o inwestycjach w sieć przesyłową i dystrybucyjną.
Więcej... |  Numer 06/2008

( 15.06.2008 15:10 )
Dopiero awaria energetyczna w Szczecinie unaoczniła szerokiej opinii publicznej to, co w wąskim kręgu fachowców od sieci było publiczną tajemnicą już od dawna. Sieć rozdzielcza i dystrybucyjna w Polsce jest niewystarczająca.
Już w 2000 roku, kiedy wytwórcy powszechnie narzekali, że moce produkcyjne polskiej energetyki są nie w pełni wykorzystywane, analitycy bez zbytniego wysiłku sygnalizowali, iż konsumpcja energii elektrycznej mogłaby być o co najmniej 15 proc. wyższa gdyby sieć energetyczna była odpowiednio wydajna.
Więcej... |  Numer 06/2008

( 15.06.2008 15:11 )
„Silesia” czeka na Gibsona

Mimo, że to roboczy dzień, kółka na niebiesko-żółtych wieżach wyciągowych obracają się jakby od niechcenia. Nieśpiesznie. Drobnica nie pracuje. Na bocznicy kolejowej podchodzącej pod same szyby nie ma ani jednej węglarki. Ruch kolejowy i tak musi być tu niezbyt wielki, skoro zamknięto estakadę zapewniającą niegdyś pieszym bezkolizyjne przejście nad torami. Przed niegdysiejszą dyrekcyjną willą mieszczącą dzisiaj wszystkie działające w kopalni związki zawodowe i – co najważniejsze - Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową stoi czarna limuzyna.
Więcej... |  Numer 06/2008

( 15.06.2008 15:13 )
Logicy od lat spierają się o to, co była najpierw: jajo czy kura? Teologowie wiodą dysputy ma temat wyższości Wielkiej Nocy nad Bożym Narodzeniem. A energetycy usiłują wykazać wyższość ciepła przewodowego ze źródeł zdalaczynnych nad gazem ziemnym służącym do przygotowania ciepłej wody w gospodarstwie domowym.
Więcej... |  Numer 06/2008

( 15.06.2008 15:16 )
W Stoczni Północnej SA zwodowano 7 maja br. kadłub uniwersalnego gazowca budowanego na zlecenie Gdańskiej Stoczni "Remontowa" im. J. Piłsudskiego SA dla holenderskiego Armatora Anthony Veder Rederijzaken BV.
Jednostka typu 1889, o numerze budowy B 604/1, jest konstrukcją unikatową na skalę światową. Jest jedną z pierwszych w świecie i pierwszą budowaną w stoczni europejskiej, przystosowaną do transportu trzech rodzajów ładunków: LNG (skroplonego gazu ziemnego), LPG (skroplonych gazów ropopochodnych) oraz etylenu.
Więcej... |  Numer 06/2008

( 15.06.2008 15:18 )
Jak hartowała się stal
jak budowano elektrownie...


Na internetowej stronie rosyjskiego państwowego koncernu energetycznego RAO JES ukazało się opracowanie historyków na temat mało znanych aspektów budowy energetyki tego kraju w latach komunizmu.
Realizacja leninowskiego planu elektryfikacji kraju GOELRO i jego późniejsza kontynuacja doprowadziły do osiągnięcia potencjału wytwórczego ustępującego jedynie USA. Jednak – jak podkreślają autorzy – te imponujące sukcesy, które przez dziesięciolecia podziwiał świat, nie powinny odsuwać pytań o cenę i środki użyte do ich uzyskania.
Więcej... |  Numer 06/2008


<< Poprzednie  1  | < 2 >  3  Następne >>

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator