Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 11/2007

Numer 11/2007

- opr. red.
Listopad 2007 r.
( 24.11.2007 19:17 )
Należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) spółka PGNiG Norway sfinalizuje zakup udziałów w licencjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym za 360 mln USD. Kwota 90 mln USD będzie pochodzić ze środków własnych, a pozostała z pożyczki od PGNiG, poinformował Cyryl Federowicz, dyrektor generalny norweskiej spółki. W końcu września PGNiG otrzymało ostatnią zgodę konieczną do zakupu ok. 12% udziałów w licencjach poszukiwawczo-wydobywczych na norweskim szelfie kontynentalnym.
Więcej... |  Numer 11/2007

( 24.11.2007 19:15 )
W 2008 r. norweski koncern Statkraft rozpocznie sprzedaż ciepła mieszkańcom kilku miast w Polsce. Norwegowie dostaną ten interes od E.ON w zamian za udziały w jednej z największych firm energetycznych w Szwecji. Jak przewiduje podpisane porozumienie, za 4,4 mld euro E.ON odkupi od koncernu Statkraft 44,6 proc. akcji szwedzkiej firmy E.ON Sverige stając się jedynym właścicielem tej firmy. Za akcje szwedzkiej spółki E.ON odda Norwegom udziały w 4 gazowych i wodnych elektrowniach w Niemczech oraz w elektrowni wodnej w Wlk. Brytanii. Za udziały w szwedzkiej spółce E.ON odstąpi też Norwegom udziały w polskim ciepłownictwie w Wielkopolsce i na Pomorzu. Zgodnie z prezentacją niemieckiego koncernu są to dostawy 1000 GWh ciepła rocznie dla mieszkańców Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Złotowa, Koszalina, Słupska i Ustki. Norwegowie zachowają niewielką część aktywów E.ON Sverige, a resztę zapłaty otrzymają w akcjach E.ON. Do finalizacji transakcji ma dojść w połowie przyszłego roku. W tym czasie E.ON zyska nowe aktywa w Polsce. W zamian za rezygnację z przejęcia Endesy niemiecki koncern ma kupić od hiszpańskiej firmy spółki energetyczne we Francji, Włoszech i Polsce.
Więcej... |  Numer 11/2007

( 24.11.2007 19:13 )
- Inwestowanie w poprawę efektywności wykorzystania energii przez odbiorców jest często bardziej opłacalne niż inwestowanie w zwiększenie podaży energii w celu zaspokojenia popytu – czytamy w tegorocznym raporcie Pricewaterhouse Coopers „Energia i efektywność”.
Więcej... |  Numer 11/2007

( 24.11.2007 19:11 )
W Szwecji ruszyła trzecia co do wielkości na świecie elektrownia wiatrowa. Pierwsza turbina wiatrowa w Lillgrund została uruchomiona, a energię przesłano kablem podmorskim do wybrzeży Skanii.
Więcej... |  Numer 11/2007

( 24.11.2007 19:10 )
Wszelkie znaki na niebie i na ziemi mazurskiej wskazują na to, że trzydziestoparotysięczny powiat olecki w województwie warmińsko-mazurskim będzie pierwszym w kraju w dużej mierze samowystarczalnym regionem z własną energią elektryczną, biopaliwami i gazem. W dodatku nic, co urośnie na tutejszym polu, lesie oraz znajdzie na śmietniku, nie zmarnuje się.
Więcej... |  Numer 11/2007

( 24.11.2007 19:07 )
Zużywamy w Polsce pół miliona baryłek ropy dziennie, w skali roku - przeszło 23 mln ton. Nasza naftowa konsumpcja systematycznie się powiększa, wzrostu nie powstrzymują nawet rekordowo wysokie ceny. Niemal całe nasze zaopatrzenie dociera do nas starym wysłużonym rurociągiem „Przyjaźń”. Ryzyko przerw w dostawach zaczyna być powoli wpisane w naturę tego naftociągu. Sprawa jest poważna w przeciwieństwie do medialnego szumu inspirowanego wewnętrzną rozgrywką odpowiadających za zapewnienie nam bezpieczeństwa.
Więcej... |  Numer 11/2007


  | < 1 >  2  3  4  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator