Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Energetyka tradycyjna

Energetyka tradycyjna

( 17.04.2003 23:56 )
Na świecie istnieje kilkaset gatunków ropy naftowej, czyli, jak mówią technolodzy, kilkaset rop. Każda ropa jest inna, gdyż w każdym obszarze jej występowania inny był skład prehistorycznej flory i fauny poddanej procesom gnilnym. Są ropy lekkie i ropy ciężkie, ropy odpowiednie do produkcji paliw i takie, z których uzyskuje się więcej frakcji ciężkich, służących do produkcji olejów i asfaltów.
Mówi się też o ropach parafinowych, asfaltowych, naftenowych itd., o ropach nisko-, średnio- i wysokosiarkowych. Rafinerie, w zależności od tego, w czym się specjalizują, dobierają sobie określone gatunki ropy. Ale decyduje rachunek ekonomiczny.

Więcej... |  Numer 03/2003

( 12.04.2003 22:00 )
Z tranzytowego przejazdu przez Łódź w pamięci zostają dwie rzeczy szpital Centrum Zdrowia Matki Polki i potężna elektrociepłownia zlokalizowana tuż przy trasie przelotowej. Jedna z trzech, a do niedawna jeszcze, czterech w mieście.
Były minister Skarbu Państwa - Sławomir Cytrycki zdecydował się wreszcie wystawić na sprzedaż Zespół Elektrociepłowni w Łodzi. Przygotowania do tego trwały blisko 6 lat. Resort zamierza sprzedać od minimum 10 do maksymalnie 85 procent akcji firmy. Chętni mogą składać swoje oferty do 6 maja, zaś w dwa tygodnie później MSP ma ogłosić krótka listę inwestorów, z którymi rozpocznie szczegółowe negocjacje.
Więcej... |  Numer 04/2003

Niemcy są państwem o wysokim stopniu rozwinięcia przemysłu energetycznego. Moc działających tam elektrowni jest najwyższa w Unii Europejskiej. W Niemczech działają jedne z największych przedsiębiorstw sektora paliwowo-energetycznego. Dominują pod względem ilości stacji paliw jak i produkcji energii atomowej. Jednak, w ostatnich latach Niemcy postanowiły zrezygnować z energetyki jądrowej. Planuje się, że w 2021 roku zostanie zamknięty ostatni reaktor atomowy w tym kraju. Nasi sąsiedzi postanowili postawić na rozwój energetyki odnawialnej.
Więcej... |  Numer 03/2003

odczas konfliktów zbrojnych infrastruktura techniczna kraju, do której zalicza się między innymi systemy elektroenergetyczne, staje się jednym z najważniejszych celów ataku. W zintegrowanej gospodarce energetycznej naruszenie wybranych elementów systemu może spowodować prawdziwy paraliż na znacznym obszarze. Jednym z najnowszych przykładów celowych ataków przeciwko infrastrukturze energetycznej jest wojna w Bośni, w której zniszczono ponad 50% źródeł mocy.
Więcej... |  Numer 03/2003

Według danych Instytutu Badań Energetyki USA (EPRI) awarie kotłów węglowych, olejowych lub gazowych stanowią najczęstszą przyczynę wymuszonych odstawień bloków.
W 2001 r. uszkodzenia rur spowodowały 3600 awaryjnych postojów kotłów w elektrowniach amerykańskich, przy czym większość (ok. 2000) związana była z nieszczelnością ekranów. Co roku awaryjne odstawienia kotłów kosztują energetykę tego kraju około 1 mld USD.
Więcej... |  Numer 03/2003

Rozpad koalicji rządowej SLD-PSL zdaje się przesądzać o wynikach głosowania w sprawie veta do ustawy o organizacji rynku biopaliw i biokomponentów do ich produkcji. Bez poparcia Klubu SLD, zdecydowani zwolennicy ustawy – PSL i Samoobrona mają razem tylko 82 głosy, podczas gdy do odrzucenia veta potrzeba większości 3/5 głosów (276 posłów przy pełnej frekwencji). Posłowie Sojuszu od pewnego czasu sugerują, iż rząd powinien przygotować nowy projekt tej ustawy, w którym znajdą się m.in. zapisy o stopniowym dochodzeniu do określonej proporcji biokomponentów w paliwach, o prawie wyboru paliwa bez biokomponentów oraz o systemie kontroli jakości biopaliwa. Właśnie brak tych uregulowań był przedmiotem największej krytyki wielu ekspertów i powodem veta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Więcej... |  Numer 03/2003


<< Poprzednie  1-10  | < 11 >  12  13  14  15  16  17  18  19  20  Następne >>

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator