Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 03/2003

Numer 03/2003

-
Marzec 2003 r.
( 17.04.2003 23:56 )
Na świecie istnieje kilkaset gatunków ropy naftowej, czyli, jak mówią technolodzy, kilkaset rop. Każda ropa jest inna, gdyż w każdym obszarze jej występowania inny był skład prehistorycznej flory i fauny poddanej procesom gnilnym. Są ropy lekkie i ropy ciężkie, ropy odpowiednie do produkcji paliw i takie, z których uzyskuje się więcej frakcji ciężkich, służących do produkcji olejów i asfaltów.
Mówi się też o ropach parafinowych, asfaltowych, naftenowych itd., o ropach nisko-, średnio- i wysokosiarkowych. Rafinerie, w zależności od tego, w czym się specjalizują, dobierają sobie określone gatunki ropy. Ale decyduje rachunek ekonomiczny.

Więcej... |  Numer 03/2003

( 12.04.2003 21:03 )
Od blisko 100 lat znane jest zjawisko nadprzewodnictwa elektrycznego, które znajduje coraz szersze zastosowanie w elektrotechnice. Natomiast na odkrycie (bądź wynalezienie) nadal czeka jego „cieplny” odpowiednik.
Więcej... |  Numer 03/2003

Ostatnie lata przyniosły wiele ciekawych rozwiązań dotyczących prądu elektrycznego, wytwarzanego z promieniowania słonecznego. Wiadomo, że prąd powstaje wówczas w wyniku zastosowania specjalnych, wizualnie podobnych do kolektorów słonecznych – ogniw fotowoltaicznych, działających na zasadzie zamiany energii promieniowania bezpośrednio na różnicę potencjałów – czyli prąd elektryczny. Obecnie pojawiają się kolejne rozwiązania, które mogą unowocześnić i upowszechnić stosowanie ogniw fotowoltaicznych.
Więcej... |  Numer 03/2003

Coraz więcej słyszy się o stosowaniu pomp ciepła do celów ciepłowniczych w prywatnych mieszkaniach oraz obiektach użytku publicznego. Urządzenie umożliwia wykorzystanie energii cieplnej ze źródeł o niskich temperaturach poprzez proces podnoszenia potencjału cieplnego. Współczynnik efektywności pomp ciepła zależy od konkretnego modelu oraz warunków pracy. Wskaźnik wynosi nawet do 7 co znaczy, że z 1 kW włożonej energii do napędu pompy możemy uzyskać do 7 kW ciepła. Pozostałą część energii, jaką dostarcza pompa pobierana jest z tzw. dolnego źródła ciepła, które może pochodzić z powietrza, gruntu lub wody. Znane są też rozwiązania gdzie wykorzystuje się ciepło odpadowe powstałe z różnego rodzaju działalności przemysłowej lub ścieków komunalnych.
Więcej... |  Numer 03/2003

Niemcy są państwem o wysokim stopniu rozwinięcia przemysłu energetycznego. Moc działających tam elektrowni jest najwyższa w Unii Europejskiej. W Niemczech działają jedne z największych przedsiębiorstw sektora paliwowo-energetycznego. Dominują pod względem ilości stacji paliw jak i produkcji energii atomowej. Jednak, w ostatnich latach Niemcy postanowiły zrezygnować z energetyki jądrowej. Planuje się, że w 2021 roku zostanie zamknięty ostatni reaktor atomowy w tym kraju. Nasi sąsiedzi postanowili postawić na rozwój energetyki odnawialnej.
Więcej... |  Numer 03/2003

W podkrakowskim Miechowie ruszyła kolejna pompa ciepła wykorzystująca niskotemperaturową energię cieplną, pochodzącą z gruntu. Pomysł ogrzewania budynku szkolnego za pomocą pomp ciepła to zasługa burmistrza miasta - Włodzimierza Mielusa – mówi wicedyrektor gimnazjum - Adam Pituch. Brane było też pod uwagę zastosowanie kotłów zasilanych wierzbą energetyczną, ale wizyta zainteresowanych w szkole w Sadku koło Kostrza, gdzie taki układ już pracował, sprawiła że zdecydowano się na system z pompą ciepła.
Więcej... |  Numer 03/2003


  | < 1 >  2  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator