Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Energetyka tradycyjna

Energetyka tradycyjna

( 28.04.2003 13:12 )
- Nie ciśnieniem lecz temperaturą

Rosnące zainteresowanie energetyką węglową w Ameryce Północnej, a także w wielu innych wysokorozwiniętych krajach ponownie kieruje uwagę inwestorów na wykorzystanie kotłów nadkrytycznych.
Pierwsze na świecie kotły parowe na parametry nadkrytyczne zaczęto budować w Stanach Zjednoczonych w końcu lat 50. XX wieku.
Więcej... |  Numer 04/2003

( 28.04.2003 13:08 )
Przedsiębiorstwo Budowy Elektrowni i Przemysłu „Energoprzem” w Krakowie to kiedyś była potęga. Świadczył o niej nowoczesny - jak na ówczesne czasy - wieżowiec, który już w latach siedemdziesiątych firma miała za swoją siedzibę na rogatkach miasta. W latach osiemdziesiątych, kiedy obowiązywała jeszcze dogmatyczna doktryna mówiąca o tym, że firma państwowa nie może upaść, „Energoprzem” powoli staczał się w dół. W połowie 1992 roku zapadła decyzja o likwidacji firmy, która nie zakończyła się do dzisiaj. „Energoprzem” więc niczym idee Lenina, wydaje się być wiecznie żywy.
Więcej... |  Numer 04/2003

( 28.04.2003 13:06 )
Ciepło, prąd, hurt i detal w jednym ręku
Z tranzytowego przejazdu przez Łódź w pamięci zostają dwie rzeczy szpital Centrum Zdrowia Matki Polki i potężna elektrociepłownia zlokalizowana tuż przy trasie przelotowej. Jedna z trzech, a do niedawna jeszcze, czterech w mieście.
Były minister Skarbu Państwa - Sławomir Cytrycki zdecydował się wreszcie wystawić na sprzedaż Zespół Elektrociepłowni w Łodzi. Przygotowania do tego trwały blisko 6 lat. Resort zamierza sprzedać od minimum 10 do maksymalnie 85 procent akcji firmy. Chętni mogą składać swoje oferty do 6 maja, zaś w dwa tygodnie później MSP ma ogłosić krótka listę inwestorów, z którymi rozpocznie szczegółowe negocjacje.
Więcej... |  Numer 04/2003

( 28.04.2003 13:03 )
Kiedy na jednej z rozpraw doktorskich w Akademii Górniczo-Hutniczej padło pytanie: jak górnictwo węglowe może być bardziej użyteczne zwłaszcza dla tej części polskiego społeczeństwa, której nie stać na ekskluzywne ciepło z gazu lub prądu, odpowiedź przyszła ze strony Katowickiego Holdingu Węglowego. Dr inż. Maksymilian Klank, prezes KHW stoi bowiem na stanowisku, iż w warunkach gospodarki wolnorynkowej każdy zakład, w tym także górniczy ma rację bytu o tyle, o ile istnieje zapotrzebowanie na jego produkty. Popyt jest jednak na szczęście takim zjawiskiem, które daje się aktywnie kształtować i kreować. Choćby poprzez budowę zorganizowanego systemu zaczynającego się od upowszechnieniu nowoczesnych, skutecznych i w pełni ekologicznych technik spalania węgla kamiennego poprzez wydobycie, odpowiednie przygotowanie paliwa, sprawny system sprzedaży i... odbiór oraz zagospodarowanie pozostałych odpadów.
Więcej... |  Numer 04/2003

( 28.04.2003 13:00 )
Na świecie istnieje kilkaset gatunków ropy naftowej, czyli, jak mówią technolodzy, kilkaset rop. Każda ropa jest inna, gdyż w każdym obszarze jej występowania inny był skład prehistorycznej flory i fauny poddanej procesom gnilnym. Są ropy lekkie i ropy ciężkie, ropy odpowiednie do produkcji paliw i takie, z których uzyskuje się więcej frakcji ciężkich, służących do produkcji olejów i asfaltów.
Mówi się też o ropach parafinowych, asfaltowych, naftenowych itd., o ropach nisko-, średnio- i wysokosiarkowych. Rafinerie, w zależności od tego, w czym się specjalizują, dobierają sobie określone gatunki ropy. Ale decyduje rachunek ekonomiczny.
Więcej... |  Numer 04/2003

( 25.04.2003 23:55 )
Coraz częściej przyczyną wypadków są błędy w organizacji pracy, irracjonalne zachowania pracowników, niefachowa obsługa maszyn i urządzeń.
Więcej... |  Energetyka tradycyjna


<< Poprzednie  1  2  3  4  5  6  7  8  9  | < 10 >  11-20  Następne >>

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator