Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 04/2003

Numer 04/2003

-
Kwiecień 2003 r.
( 12.04.2003 21:50 )
Najlepiej rozwijającą się dziedziną w pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych w Polsce jest wykorzystywanie biomasy pochodzenia roślinnego. Paliwem tym jest zazwyczaj słoma, odpady przemysłu drzewnego i celulozowo-papierniczego, a coraz częściej mówi się o specjalnych plantacjach roślin, które poza korzyścią energetyczną, dają szansę rozwoju dla lokalnego rolnictwa. Jedną z głównych zalet biomasy pochodzenia roślinnego jest zerowy bilans emisji CO2. Dwutlenek węgla jest wprawdzie wydzielany do atmosfery podczas spalania tego paliwa lecz jego emisja nie przekracza ilości, którą pobrały rośliny podczas wzrostu. Spalanie ekologicznego paliwa to również znacznie mniejsze wydzielanie lotnych związków siarki w porównaniu do węgla lub produktów ropopochodnych.
Więcej... |  Numer 04/2003

( 12.04.2003 22:00 )
Z tranzytowego przejazdu przez Łódź w pamięci zostają dwie rzeczy szpital Centrum Zdrowia Matki Polki i potężna elektrociepłownia zlokalizowana tuż przy trasie przelotowej. Jedna z trzech, a do niedawna jeszcze, czterech w mieście.
Były minister Skarbu Państwa - Sławomir Cytrycki zdecydował się wreszcie wystawić na sprzedaż Zespół Elektrociepłowni w Łodzi. Przygotowania do tego trwały blisko 6 lat. Resort zamierza sprzedać od minimum 10 do maksymalnie 85 procent akcji firmy. Chętni mogą składać swoje oferty do 6 maja, zaś w dwa tygodnie później MSP ma ogłosić krótka listę inwestorów, z którymi rozpocznie szczegółowe negocjacje.
Więcej... |  Numer 04/2003

( 24.04.2003 22:39 )
W dniach 2-4 kwietnia 2003 odbyła się w Warszawie X Jubileuszowa Konferencja SASForum 2003, określona przez organizatorów jako największa w Polsce konferencja „Business Intelligence”. Hasło przewodnie spotkania brzmiało: „Wiedza - Informacja - Gospodarka. Na drodze do Unii Europejskiej”, a honorowy patronat objęli: Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Jolanta Szymanek-Deresz, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Więcej... |  Numer 04/2003

( 25.04.2003 23:55 )
Coraz częściej przyczyną wypadków są błędy w organizacji pracy, irracjonalne zachowania pracowników, niefachowa obsługa maszyn i urządzeń.
Więcej... |  Energetyka tradycyjna

( 28.04.2003 13:00 )
Na świecie istnieje kilkaset gatunków ropy naftowej, czyli, jak mówią technolodzy, kilkaset rop. Każda ropa jest inna, gdyż w każdym obszarze jej występowania inny był skład prehistorycznej flory i fauny poddanej procesom gnilnym. Są ropy lekkie i ropy ciężkie, ropy odpowiednie do produkcji paliw i takie, z których uzyskuje się więcej frakcji ciężkich, służących do produkcji olejów i asfaltów.
Mówi się też o ropach parafinowych, asfaltowych, naftenowych itd., o ropach nisko-, średnio- i wysokosiarkowych. Rafinerie, w zależności od tego, w czym się specjalizują, dobierają sobie określone gatunki ropy. Ale decyduje rachunek ekonomiczny.
Więcej... |  Numer 04/2003

( 28.04.2003 13:36 )
Górnik ważniejszy od kupy węgla

Z Janem Migdą, dyrektorem Departamentu Warunków Pracy Wyższego Urzędu Górniczego rozmawia Małgorzata Kosa
Więcej... |  Numer 04/2003


  | < 1 >  2  3  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator