Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Energetyka tradycyjna

Energetyka tradycyjna

Bez wariantów ratunkowych

Polskie górnictwo węglowe, jak żadne chyba inne na świecie, w ciągu ostatnich 15 lat wyczerpało zasób języka na coraz to nowe nazywanie ciągle tych samych w gruncie rzeczy podmiotów. Mieliśmy więc: zjednoczenia, zrzeszenia, wspólnoty, gwarectwa, holdingi, spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością, agencje. Teraz pojawi się kompania zarządzana w sposób koncernowy.
Więcej... |  Numer 01/2003

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 24 czerwca 2002 r. w sprawie wykorzystania, przemieszczania, czyszczenia instalacji zawierających oleje elektroizolacyjne z zawartością PCB, właściciel urządzeń winien oznaczać zawartość polichlorowanych bifenyli (PCB) czyli grupy najbardziej toksycznych związków kancerogennych w olejach elektroizolacyjnych, stosowanych m.in. w różnego typu transformatorach.
Jak poznać, czy używany w urządzeniach elektrycznych olej nadaje się do dalszego użytkowania, lub że powinien być wymieniony? W jaki sposób spełnia się wymóg oceny jakości i segregacji przepracowanych olejów przed skierowaniem ich do odpowiedniego procesu utylizacji lub recyklingu? Czy polskie laboratoria są dziś w stanie sprostać unijnym wymaganiom, dotyczącym badań jakości i skażeń nie tylko środków smarnych, ale także wody, powietrza i ścieków przemysłowych?

Rozmowa z Janiną Skaźnik, prezes Zarządu Centrum Badawczo-Analitycznego RACER Sp. z o.o. z Czechowic-Dziedzic.
Więcej... |  Numer 02/2003

Rewolucyjny nowy silnik parowy, opisywany przez jego wynalazców jako „podwodny silnik odrzutowy” już wkrótce może napędzać pojazdy takie jak motorówki w sposób dużo bardziej efektywny niż dotychczas. Do tego jest czystszy i bezpieczniejszy dla środowiska niż tradycyjny napęd. Na rynek wprowadzać go będzie brytyjska firma Pursuit Dynamics. Pursuit Marine Drive, bo tak właśnie brzmi nazwa nowego produktu firmy, zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publicznie 8 kwietnia 2003 roku w hotelu Moat House w Peterborough. Mechanizm działania silnika wykorzystuje energię uzyskaną z pary wodnej pod wysokim ciśnieniem.
Więcej... |  Numer 02/2003

„Czy mamy kłopot z gazem?” - zastanawiali się uczestnicy interesującej debaty publicznej zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego (Warszawa, 6 lutego). W zgodnej opinii panelistów - Aleksandra Gudzowatego, Tadeusza Syryjczyka oraz Piotra Woźniaka – rozwiązaniem polskich problemów gazowych jest dywersyfikacja dostaw, której różne warianty zaprezentowano podczas dyskusji.
Więcej... |  Numer 02/2003

Początek roku to zawsze okazja do podsumowania działań, dokonań, które wywarły wpływ na życie rafinerii w roku minionym. To także przyczynek do szkiców zamierzeń na najbliższy okres.
W Pionie Handlu Rafinerii Gdańskiej działo się wiele, a to zgodnie ze zmianą orientacji firmy z produkcyjnej na rynkową. Z Pionu wydzieliły się nowe spółki, tworzono nowe strategie rynkowe, wprowadzano dynamiczne zmiany. Są już efekty. Rafineria Gdańska zanotowała zwiększenie sprzedaży na rynku o ponad 4 proc.

Z Wojciechem Kowalczykiem, członkiem Zarządu Rafinerii Gdańskiej, Dyrektorem ds. Handlu rozmawia Robert Stępniak
Więcej... |  Numer 02/2003

- Coraz bliższe otwarcie polskiego rynku energii na unijną konkurencję oznacza dla naszych dystrybutorów energii coraz silniejszą rywalizację o Klienta. Przygotowanie do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej wymaga często wieloletnich przygotowań. Czy kierowany przez Pana Zakład jest już przygotowany do funkcjonowania na wolnym rynku? – pytamy Romana Kuczkowskiego, Prezesa Zarządu Zakładu Energetycznego Toruń S.A.
Więcej... |  Numer 09/2002


<< Poprzednie  1-10  11  12  13  14  15  16  17  | < 18 >  19  20  Następne >>

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator