Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 03/2008

Numer 03/2008

-
Marzec 2008 r.
( 10.03.2008 17:44 )
Jestem przeciwny podwyżkom cen gazu w ogóle! Podwyżkom cen ropy naftowej także!

Poprzednie rządy nawet brały kredyty na to, by likwidować zdolności produkcyjne węgla. To jest mistrzostwo świata!!! Drugiego takiego kraju na świecie, chyba nie ma!
Więcej... |  Numer 03/2008

( 10.03.2008 17:46 )
Miałem sen, piękny – bo kolorowy i na dodatek egzotyczny. Po dwudziestu paru latach byłem znowu w Moskwie, na Kremlu, dokładnie w skarbcu brylantowym. Przyglądałem się diamentowi „Orłow”, podziwiałem inskrypcje na diamencie „Szach”, już miałem przechodzić do korony carycy Katarzyny, gdy podszedł do mnie młody człowiek. Nie wyglądał na Rosjanina, a bardziej na Skandynawa. Skórzane czarne spodnie, biały obszerny golf, w norweskie wzory i blond włosy.

- Wy z Polszy? – zapytał

- Da – odpowiedziałem zdawkowo.

- Wy żurnalist?

– Da - potwierdziłem.

- Wy gawaritie pa russski?

– Da...
Więcej... |  Numer 03/2008

( 10.03.2008 17:47 )
Rynek olejów i środków smarnych rośnie w Polsce wolniej niż ogólny wzrost motoryzacji wyrażany ilością zarejestrowanych pojazdów czy średnimi rocznymi przebiegami lub też poziomem rozwoju gospodarczego. Gospodarka polska rośnie w tej chwili w tempie 5-6 proc., zaś rynek olejów musi zadowolić się wzrostami rzędu 1–2, góra 3 proc. Ten paradoks da się wytłumaczyć dość prosto. Choćby na przykładzie samochodów osobowych. O ile jeszcze na początku lat osiemdziesiątych olej należało wymieniać dwa razy do roku: na wiosnę i zimą, o tyle kilka lat później pojawiły się w masowym użyciu oleje wielosezonowe, gdzie górnym limitem, był jedynie przebieg kilometrów. A że paliwo było reglamentowane, więc jeździło się mało.
Więcej... |  Numer 03/2008

( 10.03.2008 17:52 )
Prąd z... osmozy.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Statkraft

Gdy rzeka wpływa do morza i słodka woda miesza się ze słoną, wyzwalają się ogromne ilości energii. Energii powstającej przy mieszaniu wód o różnym zasoleniu nie sposób dostrzec gołym okiem, lecz ona rzeczywiście powstaje. Po raz pierwszy wykrył ją francuski fizyk Jean Nollet w 1784 roku, gdy umieścił świński pęcherz wypełniony winem w naczyniu z wodą. Ku jego zdziwieniu pęcherz zaczął pęcznieć i w końcu pękł. Stało się tak, ponieważ błona pęcherza przepuszcza wodę, zaś zatrzymuje wino. Wskutek różnicy stężeń wina po obu stronach, woda przenikała przez błonę, jednak zanim nastąpiło wyrównanie koncentracji, pęcherz pękł. W tym doświadczeniu energia osmotyczna uległa zamianie na energię mechaniczną cieczy, której ciśnienie wzrosło.
Więcej... |  Numer 03/2008

( 10.03.2008 17:53 )
Wielkie pieniądze zawsze wywołują wiele emocji. Zasada ma uniwersalny charakter i nie ma większego znaczenia, czy rzecz dotyczy prywatnego kapitału, czy też spółek publicznych. Nie ma od niej żadnych odstępstw. W rezultacie trudno wśród najpotężniejszych koncernów światowych wskazać choćby jeden, nie zamieszany nigdy w żadną aferę bądź skandal, którego wizerunek nie byłby na cenzurowanym. Mało który z nich budzi jednak równie wiele kontrowersji, co Gazprom, bo też na palcach jednej ręki zliczyć można te mogące równać się z nim swą wartością.
Więcej... |  Numer 03/2008

( 10.03.2008 17:54 )
Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków Sp. z o.o. podpisały kontrakt z międzynarodowym koncernem Tullow Oil Plc. na wykonanie prac wiertniczych w Ugandzie.

Tullow Oil Plc zakontraktował do prac polskie urządzenie wiertnicze, które odwierci otwory poszukiwawcze w rejonie Jeziora Alberta (Blok 2).

Do prac wiertniczych zostanie użyte krakowskie urządzenie IRI 750, które obecnie kończy prace w Mozambiku i stamtąd ma być przetransportowane do Ugandy.

Kontrakt został podpisany na 6 miesięcy z możliwością przedłużenia. Wiertnię obsługiwać będzie polski personel. Do prac pomocniczych PNiG Kraków zatrudni i przeszkoli miejscowych pracowników.
Więcej... |  Numer 03/2008


<< Poprzednie  1  2  | < 3 >  4  5  Następne >>

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator