Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 04/2007

Numer 04/2007

-
Kwiecień 2007 r.
( 22.04.2007 13:22 )
Możliwości oszczędzania energii w Europie odpowiadają rocznej konsumpcji Finlandii i... Niemiec

Perpetuum mobile wprawdzie nie istnieje, ale w rejestrach Join Research Center Komisji Europejskiej znajduje się ponad 180 wpisów firm działających w formule esco.
Więcej... |  Numer 04/2007

( 22.04.2007 13:24 )
W bazie Urzędu Regulacji Energetyki figurują obecnie 776 firmy posiadające koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej (WEE) czyli o 10 proc. więcej niż przed rokiem, 34 firmy posiadające koncesję na dystrybucję energii elektrycznej (DEE) czyli o blisko 90 proc. więcej niż przed rokiem i 169 firm posiadających koncesję na przesył i dystrybucję energii elektrycznej (PEE) czyli o 8,5 proc. mniej niż przed rokiem. Ilościowy ubytek 13 firm to efekt konsolidacji spółek dystrybucyjnych. Nikt jeszcze nie ma koncesji PEEp na przesył energii elektrycznej. Za to 323 firmy posiadają koncesje na obrót energią elektryczną. To o 15 firm czyli o niespełna 5 proc. więcej niż przed rokiem.
Więcej... |  Numer 04/2007

( 22.04.2007 13:26 )
Lotos i Orlen po raz kolejny wykazały niezłe wyniki ekonomiczne. Inwestorzy giełdowi mieli powody do radości i przypuszczalnie nie zabraknie im ich również w najbliższych kwartałach. Wbrew pozorom, sytuacja obu polskich koncernów naftowych jest dramatyczna. Kumulują zyski wyłącznie dzięki przyjaznym sobie przepisom, prawu pisanemu de facto dla nich. Ten stan rzecz nie będzie jednak trwał wiecznie, bo koncentrując się na kreowaniu realiów legislacyjnych, naruszono ich fundamenty ekonomiczne. Pozbawione dostępu do własnych zasobów surowca nie utrzymają się na rynku. Wstrzymując przed laty procesy prywatyzacyjne i konsolidacyjne, politycy wydali na polski przemysł petrochemiczny wyrok z odroczonym terminem wykonania skazując go na pożarcie.
Więcej... |  Numer 04/2007

( 22.04.2007 13:27 )
Pochłaniając dwutlenek węgla, lasy pomogą inwestować w projekty redukujące emisję gazów cieplarnianych

Bez względu na to, jakie człowiek ma faktyczne możliwości ograniczanie efektu cieplarnianego, decyzje w Unii Europejskiej i wielu innych krajach już zapadły: mamy zrobić wszystko, by ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i ma to być znaczące ograniczenie. Działania w gospodarce na rzecz ochrony środowiska podnoszą efektywność energetyczną, ale wiążą się z kosztownymi inwestycjami. Mechanizmem dyscyplinującym i regulującym zachowanie podmiotów przemysłowych jest przydzielanie dopuszczalnej ilości emitowanych GHG (gazów cieplarnianych) połączone z możliwością handlu jednostkami emisji na międzynarodowych giełdach. Nową propozycją jest wprowadzenie możliwości handlu dwutlenkiem węgla, czyli najistotniejszym wydzielanym do atmosfery zanieczyszczeniem, pochłanianym przez lasy.
Więcej... |  Numer 04/2007

Jak nie „przepaść” na rynku energii?
( 22.04.2007 13:40 )

Strategie zabezpieczające

dr inż. Karol Pawlak

dr inż. Dariusz Papierzewski
<< Poprzednie  1  2  | < 3 > 

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator