Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 04/2007

Numer 04/2007

-
Kwiecień 2007 r.
( 22.04.2007 12:41 )
Sytuacja na rynkach naftowych zawsze była ściśle związana z warunkami pogodowymi na północnej półkuli naszego globu. Analizując minione 365 dni, łatwo wręcz pomylić roczny wykres temperatur i cen. Różnią się głównie wartościami, jeśli oczywiście przyjmiemy skalę Celsjusza, w przypadku Fahrenheita można mieć już spory problem. Zespolenie kalendarza przyrody i giełdowych notowań ropy, choć to rzecz jasna oczywisty przypadek, nie ominęło i tegorocznego marca. W końcówce miesiąca dopisała aura, zrobiło się cieplej i... podgrzała się atmosfera na petroparkietach.
Więcej... |  Numer 04/2007

( 22.04.2007 13:01 )
Polsce grozi niedobór energii – twierdzą analitycy i eksperci zajmujący się rynkiem energii elektrycznej. Wyeksploatowany i starzejący się potencjał wytwórczy, rosnące wymagania w zakresie ochrony środowiska i brak niezbędnego kapitału na inwestycje, mogą sprawić, że już za kilka lat krajowa gospodarka i konsumenci indywidualni odczują bolesne skutki deficytu energii. Budowa nowych mocy staje się naglącą koniecznością, a tylko bardzo nieliczni krajowi wytwórcy dysponują atutami, które pozwalają na w miarę szybką i realną realizację swoich planów inwestycyjnych.
Więcej... |  Numer 04/2007

( 22.04.2007 12:44 )
Szwedzka armia nie zgadza się na platformę techniczną. Estończycy oraz Duńczycy sygnalizują duże nagromadzenia min. Finowie obawiają się uwolnienia z dna szkodliwych substancji w trakcie budowy.

Zgodnie z Konwencją z Espoo, regulującą działania mogące mieć ponadgraniczny wpływ na stan środowiska naturalnego, Nord Stream – rosyjsko-niemiecka spółka prawa szwajcarskiego, będąca inwestorem i przyszłym operatorem Gazociągu Północnego przedstawiła rządom Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Polski i Szwecji plan inwestycji celem otrzymania zgody na ostateczną trasę jej przebiegu. I jak się okazuje, nie tylko strona polska ma zastrzeżenia i wątpliwości co do tego, iż budowa i późniejsza eksploatacja gazociągu nie będzie obojętna dla środowiska naturalnego.
Więcej... |  Numer 04/2007

( 22.04.2007 12:50 )
Przejazd 100 km taksówką za 25–30 złotych to standard, powszechnie przyjęta stawka to około 25–30 groszy za kilometr. Od turystów żąda się zwykle nieco więcej, ale i oni przyzwyczaili się już do niskich kosztów transportu w Egipcie. Jest tanio, ponieważ ceny paliw nie są wygórowane: przeciętnie 48–50 groszy za litr oleju napędowego i niespełna osiemdziesiąt za benzynę wysokooktanową, za taką uchodzi ta powyżej 90, bo o 98 nikt tu nie słyszał. Koszty kursu „taryfą” przy tych relacjach nie różnią się od obowiązujących u nas w kraju, oscylując wokół 40–50% ceny litra paliwa za każdy kilometr.
Więcej... |  Numer 04/2007

( 22.04.2007 12:57 )
Do 2011 roku w gminie Walce na Opolszczyźnie ma zostać zainstalowanych do 100 turbin wiatrowych. Inwestycję, której koszt to ponad 200 mln euro, zrealizuje spółka Clean Energy z Meklemburgii. Wiatraki staną pomiędzy Rozkochowem, Walcami i Dobieszowicami. Maksymalnie będą wytwarzać 250 MW energii.
Więcej... |  Numer 04/2007

( 22.04.2007 13:04 )
Z Nikołajem K. Łaszkiewiczem, rzecznikiem likwidatora Jukosu rozmawia Piotr Kwiatkiewicz

P.K: Nasz polski koncern narodowy PKN Orlen kupił kompleks Mazeikiu Nafta, co może Pan powiedzieć o tych zakładach. Wcześniej stanowiły przecież własność Jukosu, którego Państwo są teraz likwidatorami?

N.K.L: W czasie, gdy należało do amerykańskiej kompanii Williams International Mazeikiu Nafta, o ile wiem, przynosiły straty właścicielowi. Przejęcie kompleksu przez Jukos zmieniło tę sytuację. Mazeikiu Nafta odbiły się od dna, powoli stając się dochodowym przedsięwzięciem. Pojawiły się zyski.
Więcej... |  Numer 04/2007


  | < 1 >  2  3  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator