Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 04/2004

Powstaje BOT…Zrobimy wszystko aby pracownicy dostali akcje


Ze Zbigniewem Bickim, prezesem zarządu BOT Górnictwo i Energetyka SA rozmawia Anna Biedrzycka

- Na jakim etapie dziś, w drugiej dekadzie kwietnia, jest tworzenie Grupy BOT?
- Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Grupa jest w trakcie tworzenia. Powstanie wówczas, kiedy Skarb Państwa wniesie po ok. 80 proc. akcji każdego z podmiotów, wchodzących w skład grupy. Powinno to nastąpić do końca kwietnia.

- Czy pośpiech jest powodowany tym, iż po wejściu do Wspólnoty Komisja Europejska może ewentualnie kwestionować plan konsolidacji?
- Nie robimy niczego w pośpiechu. Nie sądzę, aby Komisja Europejska zgłaszała zastrzeżenia wobec samej koncepcji, ponieważ BOT Górnictwo i Energetyka, mimo iż stanie się dużym graczem na polskim rynku, w skali europejskiej takim nie będzie. Daleko nam do takich energetycznych potęg, jak RWE czy E.ON. Powstanie BOT-u nie zagraża procesowi budowania konkurencyjnego rynku energii ani w Europie, ani w Polsce. Jednakże teraz mamy większą swobodę w podejmowaniu decyzji niż będzie to miało miejsce po integracji z Unią, kiedy znajdziemy się pod bardzo skrupulatną kontrolą unijnej administracji.


- Nowy podmiot ma być holdingiem. Dlaczego nie koncernem, jak Południowy Koncern Energetyczny?
- Uważam, że byłoby lepiej, gdyby był koncernem, ponieważ taka struktura organizacyjna stwarza większe możliwości działania. Jednak ta decyzja należy do właściciela, czyli ministra Skarbu Państwa, i nie mam podstaw jej kwestionować. Również holding daje możliwość stworzenia efektywnego organizmu, zwłaszcza jeśli – co planujemy – spółka matka przejmie pewne funkcje realizowane obecnie indywidualnie przez poszczególne podmioty. Zakres przejmowanych funkcji zostanie ustalony po przeprowadzeniu odpowiednich analiz.


- Czy udało się pokonać opór związkowców wobec planów utworzenia BOT-u?
- Trudno mówić o oporze. To są spółki Skarbu Państwa i o ich przekształceniach decyduje właściciel. Prowadzimy rozmowy ze związkowcami; mamy za sobą kolejną turę rozmów. Dla pracowników najważniejszą kwestią jest gwarancja otrzymania 15 proc. akcji swych firm, które będą mogli wymienić na akcje BOT-u. Pozwoli im to uczestniczyć w prywatyzacji spółki w przyszłości. Rozmawiamy też o utrzymaniu dotychczasowych uprawnień pracowniczych.


- Jaka jest koncepcja restrukturyzacji zatrudnienia
- Nie ma jej. Będziemy ją tworzyć.



| < 1 > | 2 | 3 | Następna strona >>



Wersja do wydruku Wyślij znajomym Strona główna

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator