Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 04/2004

Przewoźnicy kolejowi są klientami strategicznymi, ale… Rozmawiamy też z innymi



-Jak wygląda możliwość zaopatrywania przez spółkę „PKP Energetyka” klientów przyłączonych do sieci innych dystrybutorów? Czy dziś Waszym klientem może zostać tylko ten, kto ma możliwość fizycznego podłączenia się do Waszej sieci?
-Nasza Spółka posiada koncesję na obrót energią elektryczną na terenie całego kraju, posiadamy również podpisaną umowę przesyłową z Operatorem Sieci Przesyłowej (OSP) umożliwiającą pełnienie funkcji Operatora Handlowego (OH) na Rynku Bilansującym oraz konieczny do pełnienia tej roli system informatyczny WIRE. Tak więc zarówno pod względem formalno-prawnym jak również organizacyjno-technicznym nie ma żadnych przeszkód, aby Spółka obsługiwała klientów nieprzyłączonych do naszej sieci rozdzielczej. Dlatego też, jak już wcześniej wspomniałem, prowadzimy rozmowy handlowe z uprawnionymi odbiorcami i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku pozyskamy klientów, dla których będziemy dostawcą energii elektrycznej.


-W powszechnej opinii kolej nie jest najsolidniejszym płatnikiem; często zalega również z opłatami za energię. Jaką zatem pewność zasilania mogą mieć klienci, którzy zdecydują się przyłączyć do waszej sieci energetycznej.
-Problem regulowania płatności jest bolączką wielu dużych przedsiębiorstw, zwłaszcza restrukturyzowanych, a problemy finansowe PKP nie są wydarzeniem ostatnich miesięcy. Faktem jest, że początkom działalności firmy towarzyszyła wysoka nieufność partnerów handlowych, w szczególności przedsiębiorstw energetycznych, czego skutkiem była niechęć do zawierania ze Spółką umów o sprzedaż energii elektrycznej na dogodnych warunkach, jak też częste groźby przerw w jej dostawach. Ale dążymy do tego by konflikty zamieniać na kompromisy i porozumienia, korzystne dla każdej ze stron. Nowa struktura podziału w PKP S.A., daje nam jako spółce „PKP Energetyka”, samodzielność finansową, a więc możliwość bezpośrednich rozliczeń z kontrahentami w tym ZE, co znacznie usprawnia cały proces.
Lata 2002 i 2003 przyniosły odczuwalną poprawę we wzajemnych relacjach spółek dystrybucyjnych i spółką „PKP Energetyka”. Natomiast pierwsze cztery miesiące br. są wyjątkowo trudne. Pomimo powszechnie panującej opinii o przyznaniu dotacji do kolejowych przewozów regionalnych, w rzeczywistości pieniądze te - ze względu na ciągnące się miesiącami negocjacje pomiędzy samorządami lokalnymi, a spółką „PKP Przewozy Regionalne” - do tej spółki nie trafiły. Nie daje to możliwości regulowania w pełni przez tę spółkę swoich zobowiązań. Stąd wiele kłopotów w bieżącym regulowaniu płatności mają wiodące spółki Grupy PKP, w tym spółka „PKP Energetyka”.
Artykuł 6.3a Ustawy Prawo Energetyczne, w zakresie możliwości wstrzymania dostawy energii elektrycznej, w równej mierze dotyczy nas jak i wszystkich ZE. Wiele spółek dystrybucyjnych przeżywa podobne jak my kłopoty z regulowaniem płatności, zwłaszcza przez duże restrukturyzowane przedsiębiorstwa. Stosując w równej mierze w/w art. do wszystkich spółek, odbiorca finalny znajduje się w podobnej sytuacji. My, dodatkowo dzięki wymogom stawianym zasilaniu urządzeń elektroenergetycznych PKP (które przewidują rezerwowe źródła zasilania), możemy w większości przypadków zapewnić możliwość przełączenia zasilania z innego źródła.
- Dziękuję za rozmowę.



„PKP Energetyka” spółka z o.o.
ul. Hoża 63/67
00-681 Warszawa
tel. (+48 22) 524 19 00
fax. (+48 22) 524 14 79
e-mail: energetyka@pkp.com.pl
www.pkpenergetyka.pl







 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator