Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 01/2003

Numer 01/2003

Styczeń 2003 r.
Bez wariantów ratunkowych

Polskie górnictwo węglowe, jak żadne chyba inne na świecie, w ciągu ostatnich 15 lat wyczerpało zasób języka na coraz to nowe nazywanie ciągle tych samych w gruncie rzeczy podmiotów. Mieliśmy więc: zjednoczenia, zrzeszenia, wspólnoty, gwarectwa, holdingi, spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością, agencje. Teraz pojawi się kompania zarządzana w sposób koncernowy.
Więcej... |  Numer 01/2003

Odbiorcy nie są dobrze przygotowani do korzystania z prawa dostępu do sieci – stwierdził zupełnie niedawno na łamach „Rzeczpospolitej” Dariusz Lubera, prezes Polskiego Towarzystwa Rozdziału i Przesyłu Energii, a zarazem szef Tarnowskiej Energetyki. Jesienią ubiegłego roku z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynikało, że na blisko 6000 podmiotów uprawnionych do swobodnego wyboru dostawcy energii elektrycznej, ze swojego prawa skorzystało zaledwie 6 firm. I liczba ta w ostatnim czasie miała tendencję... malejącą.
Na liście uprawnionych do swobodnego zakupu energii elektrycznej od samego początku jej istnienia jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. Zapytaliśmy więc dlaczego „wodociągi” nie kupują energii elektrycznej na wolnym i konkurencyjnym rynku?
Więcej... |  Numer 01/2003

Podczas konferencji Polski Rynek Paliw - rewolucja czy stabilizacja, Maciej Gierej, prezes Zarządu Nafty Polskiej podsumował procesy prywatyzacyjne w polskim sektorze naftowym w roku 2002.
Prezes Gierej przypomniał, że w roku 1998 kluczowa koncepcja prywatyzacji zakładała tworzenie dwóch konkurencyjnych ośrodków produkcyjno-handlowych w Gdańsku i Płocku. Dlatego podstawowym zadaniem, jakie postawiono przed Naftą Polską było sprywatyzowanie Rafinerii Gdańskiej i Polskiego Koncernu Naftowego. Środki uzyskane z prywatyzacji obu firm miały być przekazywane do Skarbu Państwa na sfinansowanie reformy systemu emerytalnego.
Więcej... |  Numer 01/2003

Obecnie w fizyce kształtuje się zasadniczo nowy kierunek badań związany z poznawaniem własności i możliwości tzw. fizycznej próżni. Kierunek ten już wkrótce może doprowadzić do opracowania rewolucyjnych wręcz technologii w energetyce, elektronice i wielu innych dziedzinach.
Więcej... |  Numer 01/2003

Rozwój energetyki w Chinach od dawna przyciąga uwagę specjalistów i inwestorów tej branży z całego świata. Ten drugi pod względem wielkości rynek energii na świecie (za Stanami Zjednoczonymi) będzie wymagał, dla kontynuacji dotychczasowego tempa wzrostu, corocznych inwestycji w wysokości 125 mld USD.
Więcej... |  Numer 01/2003

W końcu 2001 roku na świecie pracowało 438 reaktorów jądrowych. Łączna ich moc wynosi 354 GW(e). Produkują one 16% energii elektrycznej na świecie. 150 elektrowni jądrowych, stanowiących 36% mocy zainstalowanej na świecie, znajduje się w Europie Zachodniej, gdzie pokrywa 30% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Więcej... |  Numer 01/2003


  | < 1 >  2  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator