Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 04/2008

Numer 04/2008

-
Kwiecień 2008 r.
( 21.04.2008 11:53 )
Z prof. dr hab. inż. Antonim Tajdusiem, rektorem AGH, nowo powołanym przewodniczącym Rady Nadzorczej TAURON Polska Energia rozmawia Jacek Balcewicz

- Czy fakt powołania przewodniczącego Komitetu Sterującego dla Przygotowania Zagospodarowania Legnickiego Zagłębia Górniczo-Energetycznego Węgla Brunatnego na stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej TAURON Polskiej Energii – drugiego co do wielkości producenta energii elektrycznej w Polsce i największego jej sprzedawcy oznacza zainteresowaniem grupy dotychczas opierającej swoją działalność całkowicie na węglu kamiennym także węglem brunatnym?
Więcej... |  Numer 04/2008

( 21.04.2008 11:55 )
Szczecin: Polski system elektroenergetyczny pokazał kolejną żółtą kartkę

8 kwietnia 2008 roku na południu kraju mało kto chciał wierzyć, że Szczecin leży pod śniegiem i na dodatek bez prądu oraz miejskiego ciepła i wody. Śnieg w Szczecinie, o tej porze roku? Tam gdzie atlantyckie wpływy i ciepły wiatr od morza skutkuje przepięknie kwitnącymi migdałowcami i dorodnymi magnoliami jakich próżno by szukać na południu Polski.
Więcej... |  Numer 04/2008

( 21.04.2008 11:52 )
13 przypadków, które wcześniej wstrząsnęły Ameryką, Europą i... Polską

·27 lutego 2008 - seria burz z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi spowodowała awarie ośmiu elektrowni na Florydzie. Wyłączenia dotknęły zarówno południowo-wschodnią część Florydy, jak i południowo-zachodnie wybrzeże oraz rejon Miami czy Tampy. Bez prądu było ponad 4,4 mln mieszkańców całego stanu.
Więcej... |  Numer 04/2008

( 21.04.2008 11:56 )
Nie wybiegajmy przed orkiestrę!

Prof. Jerzy Buzek:

Konieczność ograniczania emisji nie może ograniczać wzrostu gospodarczego. Nie chcemy zatrzymywać naszej gospodarki, nie chcemy eksportować emisji i importować bezrobocia. Nie chcemy być kimś na kształt samotnego lidera w walce ze zmianami klimatu. Chcemy iść ze wszystkimi krajami razem pod rękę. Mamy tu w tej chwili dwa systemy. Pierwszy to znany nam wewnętrzny, europejski system handlu uprawnieniami do emisji i drugi system emisji poza Unię Europejską, ale nie ma bramki pomiędzy tymi dwoma systemami. Co więcej nie ma już tutaj krajowych zobowiązań do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, tak więc cała wspólnota będzie stroną wszystkich negocjacji i transakcji o charakterze globalnym. Zatem będziemy teraz stać w jednym szeregu, ręka w rękę.
Więcej... |  Numer 04/2008

( 21.04.2008 11:49 )
Energetyka w sczerpanych złożach ropy i gazu nie znajdzie specjalnie miejsca dla dwutlenku węgla

Nie mamy argumentów do dyskusji z KE

dr inż. Zygmunt Parczewski:

- Nasze wstępne oszacowania na podstawie różnych danych mówią, że tzw. małe złoża ropy i gazu ziemnego mają w Polsce zasoby sięgające od 4 do 6 mln ton w ogóle. Założyliśmy, że one wystarczą na 20 lat przy rocznym strumieniu zatłaczania CO2 na poziomie 200-300 tys. ton – mówi dr inż. Zygmunt Parczewski z firmy Badania Systemowe EnergSys. Koszt jednostkowy na każdą zatłoczoną tonę CO2 to – proszę nie myśleć, że to pomyłka ale to jest... od 35 do 44 euro.
Więcej... |  Numer 04/2008

( 21.04.2008 11:59 )
Europa ma do wyboru trzy źródła energii: energię odnawialną, nuklearną i czyste technologie węglowe

- W Krakowie są dwie uczelnie AGH i UJ, które najmocniej angażują się na rzecz rozwoju czystych technologii energetycznych, na rzecz przeciwdziałania niepokojącym zmianom klimatycznym – mówi prof. Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego europoseł, sprawozdawca VII Ramowego Programu Badawczego UE podczas mającej miejsce w połowie marca br. w Krakowie i Katowicach międzynarodowej konferencji: „Clean Coal Technology Conference: Geological aspects of underground carbon storage and processing" (Konferencja Technologii Czystego Węgla. Geologiczne Aspekty podziemnego składowania dwutlenku węgla).
Więcej... |  Numer 04/2008


  | < 1 >  2  3  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator