Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Świat w skrócie

Świat w skrócie

( 09.06.2005 16:57 )
O konieczności budowy linii energetycznej 400 kV łączącej systemy elektroenergetyczne Polski i Litwy mówi się i pisze w Polsce i na Litwie co najmniej od pięciu lat.
Więcej... |  Numer 06/2005

( 09.06.2005 16:42 )
Austriacki koncern OMV podał, że zysk z podstawowej działalności wzrósł o 280%, a netto potroił się. Nic dziwnego, że prezes Wolfgang Ruttenstorfer uważa, iż jego przedsiębiorstwo umocniło swą pozycję lidera w sektorze paliwowym w Europie Środkowej.
Więcej... |  Numer 06/2005

( 12.05.2005 21:35 )
Saudyjski książę Abdullah zapowiedział, że Arabia Saudyjska będzie współpracowała z USA w celu ograniczenia wzrostu cen ropy. Ten największy producent surowca planuje szybkie zwiększenie wydobycia. Taką deklarację złożył po spotkaniu z prezydentem USA na jego ranczo. Mieli rozmawiać o sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale skupili się na ropie naftowej.
Więcej... |  Numer 04/2005

( 12.05.2005 21:35 )
Energetyka jądrowa Szwajcarii - kraju o powierzchni ponad 41 tys. km kw. i siedmiomilionowej ludności, a zarazem wspaniałej przyrodzie i nieskażonym środowisku - zasługuje na szczególne omówienie. Jej udział w wytwarzaniu energii elektrycznej jest dość znaczny i wynosi ok. 40 proc.
Więcej... |  Numer 04/2005

( 12.05.2005 21:30 )
Generał broni Mieczysław Bieniek - dowódca drugiej zmiany Wielonarodowej Dywizji Sił Stabilizacyjnych w Iraku, obecnie dowódca II Korpusu Zmechanizowanego. Wcześniej uczestnik wielu misji pokojowych m.in. w Syrii, na Saharze Zachodniej i Bośni i Hercegowinie. Pracował w Głównej Kwaterze Sił Sojuszniczych NATO w Europie, był też pierwszym zastępcą dowódcy 3 Międzynarodowego Korpusu Armijnego z siedzibą w Stambule.
Więcej... |  Numer 04/2005

( 06.03.2004 15:52 )
I stało się... Gazprom niespodziewanie, w środku zimy przykręcił kurek na rurociągu jamalskim prowadzącym gaz z Syberii przez Białoruś i Polskę - do Niemiec. Oficjalnie podano, że chodzi tutaj o niezapłacone przez Białoruś rachunki i... podkradanie gazu idącego tranzytem na Zachód.
Przyznam się, że zrobiło mi się w tym momencie głupio, bo wielokrotnie na tych łamach używałem argumentu, iż nigdy wcześniej Rosjanie nie używali wobec Polski „gazowego straszaka”. Nawet wtedy, kiedy mieli uzasadnione, z ich punktu widzenia, powody by nie kochać nas za choćby za „Solidarność” czy zdradę ideałów socjalizmu czy za nowych już czasów, kiedy mieliśmy wobec rosyjskiego dostawcy potworne zaległości finansowe... Eksperci od infrastruktury podpierali mnie swoimi argumentami mówiąc, iż mamy to historyczne szczęście, że jesteśmy w środku rury, a nie na jej końcu i dla nas gazu - z technicznego punktu widzenia - nie może zabraknąć. Oficjalnie Moskwa nie zgłasza żadnych pretensji pod adresem Warszawy, zapewnia że to więcej nie powtórzy się i deklaruje gotowość i wolę dalszej współpracy, ale to polskie zakłady azotowe dostały na mrozie czkawki z powodu spadku ciśnienia gazu.
Więcej... |  Numer 02/2004


<< Poprzednie  1  2  3  4  5  6  | < 7 >  8  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator