Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 04/2004

Numer 04/2004

-
Kwiecień 2004 r.
( 04.05.2004 23:16 )
Z Czesławem Wojciechowskim, Prezesem Zarządu Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów” SA rozmawia Sylwester Wolak

- Jakie walory wnosi kierowana przez Pana spółka do Grupy BOT GiE?
- Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów” SA jest najnowocześniejszą i największą kopalnią odkrywkową w Polsce. Z bełchatowskiej kopalni pochodzi ok. 57 proc. węgla brunatnego wydobywanego w Polsce i z tego węgla Elektrownia „Bełchatów” SA produkuje blisko 19 proc. krajowej energii elektrycznej. I to energii najtańszej, gdyż wytwarzanej na bazie najtańszego paliwa energetycznego występującego w kraju. KWB „Bełchatów” SA wydobywa rocznie ok. 34,5 mln t węgla, a możliwości wydobywcze są jeszcze wyższe, gdyż sięgają blisko 38,5 mln t. Zasoby bełchatowskiego węgla w chwili rozpoczęcia eksploatacji wynosiły blisko 2 mld t. Aktualnie w polu „Bełchatów” pozostało do wydobycia 407 mln t, natomiast w przygotowywanej do eksploatacji odkrywce „Szczerców” - 650 mln t. Zasoby bełchatowskiego złoża umożliwiają funkcjonowanie zespołu KWB „Bełchatów” SA – Elektrownia „Bełchatów” SA aż do 2032 r. Na koniec 2003 r. wartość aktywów KWB „Bełchatów” SA wynosiła 1 929 440 tys. zł.
Więcej... |  Numer 04/2004

( 04.05.2004 23:28 )
Z Edwardem Najgebauerem, prezesem Zarządu Elektrowni „Bełchatów” SA rozmawia Sylwester Wolak

- Jakie walory wnosi kierowana przez Pana spółka do Grupy BOT GiE?
- Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że kierowana przeze mnie spółka jest dobrym przedsiębiorstwem, o ugruntowanej pozycji w polskim sektorze elektroenergetycznym. Ograniczę się do wymienienia kilku najważniejszych – jak mi się wydaje – atutów tej największej elektrowni konwencjonalnej w Europie. Przede wszystkim Elektrownia „Bełchatów” jest wśród polskich producentów najbardziej konkurencyjna pod względem jednostkowego kosztu produkcji energii elektrycznej. Jeśli weźmiemy dodatkowo pod uwagę wielkość produkcji, która zapewnia elektrowni 20-procentowy udział w krajowym rynku energii elektrycznej, to trudno zakwestionować wiodącą rolę naszej spółki w podsektorze wytwarzania. Elektrownia „Bełchatów” jest ponadto pionierem nowoczesnych rozwiązań proekologicznych w polskiej energetyce konwencjonalnej, ukierunkowanych na spełnienie wszelkich najostrzejszych norm w zakresie ochrony środowiska. Od 2002 r. funkcjonuje w elektrowni Zintegrowany System Zarządzania Jakością, Środowiskiem i BHP, zgodny z normami PN-EN ISO 9001, PN-N 18001, PN-EN ISO 14001.
Więcej... |  Numer 04/2004

( 04.05.2004 19:05 )
Z członkiem Zarządu, Dyrektorem Handlowym spółki „PKP Energetyka” - Tadeuszem Skoblem rozmawia Sylwester Wolak

-Blisko 4-procentowy udział w rynku energii elektrycznej w kraju plasuje spółkę „PKP Energetyka” na bardzo wysokim miejscu w rankingu spółek zajmujących się obrotem energią elektryczną. Wielkość ta jest bardziej wymowna, jeśli porówna się ją z 13-procentowym udziałem w rynku Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego, największego pod względem wielkości sprzedaży dystrybutora w kraju. Z porównania udziałów wynika też, że kolejowa spółka sprzedaje więcej energii niż niejedna ze spółek dystrybucyjnych i z tego, co mi wiadomo, PKP Energetyka - mając koncesję na dystrybucję, przesył i obrót energią klasyczną i taryfę zatwierdzoną przez URE - zamierza sprzedawać coraz więcej… Gdzie przede wszystkim poszukujecie nabywców energii?
-Odbiorców szukamy przede wszystkim wśród klientów mieszkających wzdłuż linii kolejowych, prowadzących działalność na terenach pokolejowych lub w ich pobliżu, zarówno w centrach małych i dużych miast, jak i na obszarach o niedostatecznie rozwiniętej infrastrukturze energetyki zawodowej. Obniża to znacząco wysokość nakładów ponoszonych przez nowych odbiorców energii na wykonanie przyłączy. Dodatkowo analizujemy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego pod kątem możliwości pozyskania nowych odbiorców.
Więcej... |  Numer 04/2004

( 04.05.2004 23:33 )
Eksperci branży górniczej na świecie twierdzą, że energetyka oparta na węglu kamiennym będzie mieć w najbliższych latach coraz większe znaczenie. Za atrakcyjnością węgla względem innych paliw konwencjonalnych przemawia kilka czynników. Najważniejsze z nich to: możliwość utworzenia największego rynku pracy w branży energetycznej, tanie magazynowanie i bezpieczeństwo w przypadku ewentualnych ataków terrorystycznych. Należy również dodać, że obecne wydobycie węgla odbywa się w tych rejonach świata, gdzie sytuacja polityczna jest bardziej ustabilizowana niż ma to miejsce w przypadku największych eksploatacyjnych pól ropy naftowej lub gazu. Węgiel kamienny wydobywany jest w 50 krajach świata i wytwarza się z niego ok. 40 proc. produkowanej energii elektrycznej na świecie. Według szacunków globalne zasoby węgla kamiennego wystarczą nam przynajmniej na 200 lat, podczas gdy ropy naftowej „zaledwie” na ok. 40 lat, a gazu ziemnego na ok. 60 lat.
Więcej... |  Numer 04/2004


<< Poprzednie  1  | < 2 > 

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator