Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 03/2003

Numer 03/2003

-
Marzec 2003 r.
odczas konfliktów zbrojnych infrastruktura techniczna kraju, do której zalicza się między innymi systemy elektroenergetyczne, staje się jednym z najważniejszych celów ataku. W zintegrowanej gospodarce energetycznej naruszenie wybranych elementów systemu może spowodować prawdziwy paraliż na znacznym obszarze. Jednym z najnowszych przykładów celowych ataków przeciwko infrastrukturze energetycznej jest wojna w Bośni, w której zniszczono ponad 50% źródeł mocy.
Więcej... |  Numer 03/2003

Według danych Instytutu Badań Energetyki USA (EPRI) awarie kotłów węglowych, olejowych lub gazowych stanowią najczęstszą przyczynę wymuszonych odstawień bloków.
W 2001 r. uszkodzenia rur spowodowały 3600 awaryjnych postojów kotłów w elektrowniach amerykańskich, przy czym większość (ok. 2000) związana była z nieszczelnością ekranów. Co roku awaryjne odstawienia kotłów kosztują energetykę tego kraju około 1 mld USD.
Więcej... |  Numer 03/2003

Rosnące problemy utylizacji nieodnawialnych zasobów paliw do wytwarzania energii kierują badania uczonych ku coraz szerszemu wykorzystaniu źródeł odnawialnych takich jak Słońce, woda i wiatr. Podczas gdy paliw organicznych wystarczy przy obecnym tempie zużycia jedynie na najbliższych kilkadziesiąt (gaz ziemny i ropa naftowa) do 300 (węgiel) lat, to potencjał źródeł odnawialnych jest praktycznie niewyczerpalny i wręcz nieograniczony: energia promieniowania słonecznego padającego na Ziemię w ciągu 30 minut jest dostateczna dla pokrycia potrzeb całej ludzkości w ciągu roku.
Więcej... |  Numer 03/2003

Rozpad koalicji rządowej SLD-PSL zdaje się przesądzać o wynikach głosowania w sprawie veta do ustawy o organizacji rynku biopaliw i biokomponentów do ich produkcji. Bez poparcia Klubu SLD, zdecydowani zwolennicy ustawy – PSL i Samoobrona mają razem tylko 82 głosy, podczas gdy do odrzucenia veta potrzeba większości 3/5 głosów (276 posłów przy pełnej frekwencji). Posłowie Sojuszu od pewnego czasu sugerują, iż rząd powinien przygotować nowy projekt tej ustawy, w którym znajdą się m.in. zapisy o stopniowym dochodzeniu do określonej proporcji biokomponentów w paliwach, o prawie wyboru paliwa bez biokomponentów oraz o systemie kontroli jakości biopaliwa. Właśnie brak tych uregulowań był przedmiotem największej krytyki wielu ekspertów i powodem veta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Więcej... |  Numer 03/2003

Nowy cennik paliw obowiązuje na niemieckich stacjach BP od 10 lutego bieżącego roku. Tym samym koncern ten rozpoczął serię podwyżek. Ceny wzrosły również na stacjach Esso i Shell/Dea. Średnio, teraz za litr benzyny trzeba zapłacić 1,14 euro, a oleju napędowego – 0,93 euro. Spowodowało to, że Niemcom opłaca się tankować u swoich sąsiadów. Największy ruch odnotowały belgijskie stacje. Tam, aż prawie o 70% zwiększyła się liczba niemieckich klientów. Belgowie się cieszą. Powodów do radości nie mają jednak niemieccy dzierżawcy stacji. Wzrost cen paliw może oznaczać dla nich bankructwo.
Więcej... |  Numer 03/2003

( 10.03.2003 09:58 )
Ryzyko jest wszędzie…
Niejednokrotnie nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że mówiąc o ochronie środowiska, ktoś może mieć na myśli nie tylko ochronę powietrza, wód, ziemi itd. Ile nowych znaczeń zyskuje ten termin, jeśli dodamy po nim jeszcze wyraz „pracy”?
Więcej... |  Numer 03/2003


<< Poprzednie  1  | < 2 > 

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator