Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 03/2008

Kraj


Mercuria Energy Group, do której należy spółka J&S Energy, wezwała do powołania sejmowej komisji śledczej, która wyjaśniłaby kulisy nałożenia na tę spółkę kary przez Agencję Rezerw Materiałowych, za niedopełnienie obowiązku gromadzenia zapasów obowiązkowych paliw. Cała sprawa ma znamiona skandalu, polegającego na naciskach wywieranych przez część urzędników poprzedniego rządu na spółki kontrolowane przez Skarb Państwa, by nie udostępniały nam dokumentów, które udowodniłyby Agencji Rezerw Materiałowych, że J&S Energy posiadała wymagane strategiczne rezerwy paliwa w Polsce - powiedział na konferencji prasowej David Ensor, wiceprezes Mercuria Energy Group ds. komunikacji. Grzegorz Zambrzycki, prezes J&S Energy, wyjaśnia, że spółka przez cały rok 2006 i 2007 fizycznie posiadała w kraju zdecydowanie większe rezerwy ropy niż wynikało z obowiązku tworzenia zapasów, natomiast ze względu na obstrukcję państwowej spółki PERN i kontrolowanego przez państwo PKN Orlen nie była w stanie udowodnić tego przy pomocy odpowiednich dokumentów.

W efekcie konsultacji międzyresortowych i społecznych, projekt rozporządzenia w sprawie limitów emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 musiał ulec daleko idącym zmianom - podało w komunikacie Ministerstwo Środowiska. Jak informuje Ministerstwo, wprowadzone zmiany miały na celu uwzględnienie zgłoszonych w toku konsultacji propozycji i wniosków. W szczególności, w następstwie uzgodnień międzyresortowych, nastąpiły istotne zmiany w alokacji uprawnień zarówno na sektory, jak i poszczególne instalacje. Jednocześnie resort zaznacza, że zakres wprowadzonych do projektu zmian powoduje konieczność poddania go ponownym konsultacjom. W nowym projekcie przewidziano dla elektrowni zawodowych pulę uprawnień na poziomie 105 760 000 ton rocznie, dla elektrociepłowni zawodowych 26 509 318 t rocznie. Ciepłownie zawodowe będą mogły wyemitować rocznie 10 400 000 t CO2, a elektrociepłownie przemysłowe 6 045 464 t.

Jeden z warszawskich deweloperów zdecydował się na wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań budowlanych w sektorze mieszkań popularnych. Zastosowane rozwiązania technologiczne pozwolą przyszłym lokatorom zaoszczędzić do 20% zużycia energii w skali roku. Energooszczędność budynków ma wynikać między innymi z podwyższonej izolacyjności ścian i dachów (izolacja cieplna ścian zewnętrznych dwa razy większa niż przewiduje to polska norma budowlana, grubość izolacji dachów o 75% większa niż przewiduje norma).Inne energooszczędne rozwiązania budowlane dotyczą innowacji technologicznych zastosowanych w instalacjach elektrycznych: oprawy fluorescencyjne z elektronicznymi zapłonnikami pozwalają zaoszczędzić około 20% energii elektrycznej, zastosowanie w częściach wspólnych czujników ruchu, sterujących oświetleniem w zależności od potrzeb przyczyni się do kolejnych oszczędności. Podobnie system pogodowej regulacji wody grzewczej, który automatycznie kontroluje temperaturę wody grzewczej w zależności od temperatury powietrza na zewnątrz, zmniejszy zużycie energii potrzebnej do wytworzenia wody grzewczej. Na dachach budynków zostaną zamontowane kolektory słoneczne (133 sztuki o łącznej powierzchni 306 m2). W skali roku kolektory te pozwolą zaoszczędzić 514 GJ energii, czyli aż do 35% ciepłej wody użytkowej zapotrzebowania dla wszystkich mieszkańców.

Energooszczędne innowacje budowlane są opłacalne z punktu widzenia długoterminowej inwestycji w nieruchomości, ze względu na Ustawę o certyfikatach energetycznych która ma wejść w życie 1 stycznia 2009 roku.

ENEA SA przygotowuje się do rozmów z Elektrimem na temat ewentualnego przejęcia Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (PAK) - poinformował rzecznik ENEA SA Paweł Oboda. ENEA SA ma być potencjalnym inwestorem, który wykupi udziały PAK z rąk należącego do Zygmunta Solorza - Żaka Elektrimu SA - spółki wobec, której trwa postępowanie upadłościowe z możliwością układu z wierzycielami.

Polska powinna zbudować nowe magazyny i połączyć system gazociągów z europejskim. Na razie dominują plany rozbudowy pojemności magazynów - oceniają eksperci. Kolejna groźba wstrzymania dostaw gazu do Polski pokazuje, że oprócz strategii i planów, w kwestii zaopatrzenia w jeden z podstawowych surowców energetycznych nic się nie zmieniło. To wynik braku realnych działań, budowy nowych magazynów, łączników międzysystemowych i dywersyfikacji źródeł i dróg zaopatrzenia - wynika z wypowiedzi ekspertów.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w Teheranie list intencyjny dotyczący współpracy mającej na celu zagospodarowanie już odkrytych irańskich złóż gazu. W czasie pobytu w Iranie przedstawiciele PGNiG przeprowadzili szereg rozmów z zarządami czołowych firm naftowych zrzeszonych w National Iranian Oil Company. Dotyczyły one przede wszystkim możliwości udziału spółki w zakresie wzajemnej współpracy przy zagospodarowaniu odkrytych złóż oraz przy realizacji inwestycji związanych na przykład z budową podziemnych magazynów gazu.

Aurelian Oil & Gas przystąpiła do testów sejsmicznych na polu gazowym Trzek-1 w Wielkopolsce. Firma bada możliwości komercyjnej eksploatacji tamtejszego złoża. Badania wykonuje Geofizyka Kraków. Właścicielem koncesji, na której pracuje Geofizyka Kraków jest zleceniodawca badań - spółka Energia Zachód (polski przedstawiciel brytyjskiej firmy Aurelian Oil & Gas; Aurelian kontroluje 90 proc. polskiej spółki).

Aurelian, planuje instalację urządzeń wydobywczych i budowę zakładów gazowniczych, podłączonych do lokalnej infrastruktury. Liczy, że sprzedaż gazu klientom mogłaby się rozpocząć od września 2009 r.

Prace na polach gazowych w Wielkopolsce prowadzone są przy użyciu tzw. wibratorowej metody wzbudzania fal. Polega ona na wytwarzaniu niewielkich, prawie nieodczuwalnych drgań gruntu przy użyciu pojazdów zwanych wibratorami. W trudno dostępnych miejscach, gdzie niemożliwy jest wjazd wibratorów, stosuje się metodę dynamitową.





Kompania Węglowa jest zainteresowana podpisaniem umów długoterminowych z dużymi odbiorcami węgla - twierdzi Grzegorz Pawłaszek, prezesa zarządu Kompanii. W wywiadzie udzielonym Gazecie Prawnej, G. Pawłaszek stwierdził, że tegoroczne umowy zostały już wynegocjowane. - Błędne są zatem stwierdzenia, że Kompania podwyższy ceny węgla jeszcze w tym roku. Do września wspólnie z branżą energetyczną planujemy przygotować ścieżkę cenową na kolejne lata, dodał Prezes KW.

Branżę szczególnie elektryzuje ogłoszony przetarg na dostawy energii elektrycznej dla TP SA która zużywa 500 GWh energii elektrycznej rocznie. Jej oddziały rozsiane po całym kraju, zaopatrują się w energię od poszczególnych regionalnych sprzedawców. Ma się to zmienić i firma planuje kupować energię od jednej spółki. Spółka chce zaoszczędzić ok. 5 proc. ceny, którą płaci dziś za energię. Chodzi o kwotę oszczędności rzędu 5-7,5 mln zł. W przetargu startują cztery firmy: Vattenfall, RWE Stoen oraz Enion i EnergiaPro.

PKP Energetyka wygrała też przetarg na sprzedaż energii dla łódzkiej fabryki komputerów Della. Miasta i urzędy ogłaszają przetargi na nowych sprzedawców. Zmusza je do tego chęć znalezienia oszczędności, ale także ustawa o zamówieniach publicznych.

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że podpisało umowę w sprawie sprzedaży Przedsiębiorstwa Energetycznego Megawat. W dniu 7 lutego 2008 roku została podpisana umowa sprzedaży 100 proc. należących do Skarbu Państwa udziałów w Przedsiębiorstwie Energetycznym Megawat. Spółkę kupiła za 37 mln złotych firma SFW Energia z Gliwic.

Łotwa nie podpisała się pod wnioskiem o wsparcie gazociągu Amber przez KE. Latem ubiegłego roku rząd Polski zaproponował Łotwie, Litwie i Estonii wspólne wystąpienie do Komisji Europejskiej o wsparcie prac nad studium budowy gazociągu Amber. na spotkaniu w Wilnie wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak dowiedział się, że jego łotewski partner Kaspar Gerhards nie podpisze się pod wnioskiem łotewski minister stwierdził, że nie może zaakceptować sformułowania wniosku, jednak nie wskazywał, co dokładnie budzi jego zastrzeżenia. Łotwa zgodziła się tylko ogólnie poprzeć ewentualną budowę gazociągu Amber w deklaracji o rozwoju współpracy energetycznej między Polską i państwami nadbałtyckimi. Ryga blokuje w ten sposób szansę na to, by Komisja Europejska mogła ocenić zalety i wady obu gazociągów: Amber i Nord Stream. - Z różnych źródeł dostajemy sygnały, że z powodu trudności ekologicznych konsorcjum Nord Stream może zrezygnować z układania rury przez Zatokę Fińską i doprowadzić ją do Bałtyku przez Łotwę. W Rydze mogą nie chcieć zrażać potencjalnych inwestorów – mówią plotki.

Szkocka firma wystąpiła o pozwolenie na poszukiwanie gazu po tym, jak z pomysłu wycofało się amerykańskie EurEnergy Co. Ltd. Największy obszar poszukiwań leży na terenie gminy Chełm. Złoża gazu poszukiwane będą również w gminach Białopole, Dorohusk, Kamień, Leśniowice, Ruda Huta, Sawin, Żmudź, Rejowiec, Krasnystaw, Łopiennik Górny, Siennica Różana, Wola Uruska oraz miastach Rejowiec Fabryczny, Krasnystaw i Chełm.

Do największych transakcji, które MSP planuje zrealizować w bieżącym roku, należy zbycie między innymi resztówek w dawnych Elektrociepłowniach Warszawskich, GZE i Elektrowni Skawina. Na liście MSP znalazły się też dwie firmy z sektora energetycznego - Enea i PGE - choć w ich przypadku przewiduje się sprzedaż w br. tylko nowych emisji, bez zbywania walorów należących do SP.

Rada Nadzorcza BOT Górnictwo i Energetyka wybrała nowy zarząd spółki. Do nowego zarządu BOT powołano Henryka Majchrzaka na stanowisko Prezesa Zarządu oraz Romana Formę - Wiceprezesa ds. finansowych, Andrzeja Jeznacha - Wiceprezesa ds. produkcji oraz Adama Wołowicza - Wiceprezesa ds. zarządzania zasobami ludzkimi.




 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator