Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 02/2003

Co ma transformator do środowiska?


- Czyli specjalistyczne analizy instrumentalne, nic „na oko”…
- Słuszna uwaga. Metody te są zwalidowane, ich dokładność jest wyraźnie określona, czego wymaga od nas system jakości akredytowany przez PCA. Mamy więc w tym zakresie potwierdzone certyfikatem kompetencje badawcze.
- Rozporządzenie zmusza właścicieli urządzeń energetycznych, zawierających oleje przemysłowe do panowania nad niebezpiecznymi materiałami i odpadami. Czy nie jest to przepis mijający się z rzeczywistością?
- Ktoś, kto wymienia stary olej na nowy, musi określić własności tego oleju. Oleje „starej daty”, zawierające PCB winny być w jakiś sposób oznaczane, składowane, inwentaryzowane, przeznaczane do przeróbki bądź w inny sposób utylizowane. Żeby określić zawartość toksycznych składników - trzeba wykonać analizy i stąd nasza oferta, adresowana do branży energetycznej. Możemy nie tylko określić zawartość PCB, ale też podzielić oleje na grupy: stanowiące duże zagrożenie środowiska i nie zagrażające środowisku.
Jest jeszcze drugi aspekt sprawy. Otóż posiadaczowi urządzeń, w których stosuje się oleje elektroizolacyjne, opłaci się je zbadać. Jeśli okaże się, że zawierają one poniżej 25 ppm PCB, to przecież nie musi ich wymieniać bo one nie są niebezpieczne. Może je w dalszym ciągu używać. Ale żeby to stwierdzić, trzeba przeprowadzić analizy. Że nie jest to wydumany problem, świadczą liczne zapytania ofertowe przedsiębiorstw energetycznych, zainteresowanych analizą i sklasyfikowaniem toksyczności stosowanych tam olejów. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia tego roku, ale oczywiście nie oznacza to, że wszyscy muszą natychmiast wymienić starsze oleje - bo okres dokonania wymiany będzie trwać do 2010 r.
- Jeśli uzmysłowi się, że każda spółka dystrybucyjna ma ileś tam tysięcy transformatorów, a każdy z nich zalany jest kilkudziesięcioma litrami oleju transformatorowego, to łatwo wyobrazić sobie rząd wielkości, jaki stanowią stosowane w tych urządzeniach oleje przemysłowe. I te nieszkodliwe dla środowiska, i te w niewielkim stopniu szkodliwe i te - niestety - bardzo toksyczne…
- I dlatego dobrze się stało, że ministerialne rozporządzenie narzuca uporządkowanie gospodarki olejami zawierającymi PCB.
- Mam jeszcze pytanie techniczne. Jak wygląda to badanie olejów pod kątem zawartości PCB? Czy otrzymujecie Państwo próbki czy też wysyłacie swoją ekipę, która jedzie od transformatora do transformatora, pobiera próbki i wykonuje badania?
- W tej chwili próbki olejów są generalnie przysyłane przez klientów, ale jest możliwe i to drugie rozwiązanie, że to my pobierzemy próbki na miejscu u klienta. Mamy w tym zakresie przeszkolony personel oraz właściwy sprzęt.
- Mówiliśmy o olejach w transformatorach, ale przecież olejów używa się i w innych urządzeniach, że wspomnę choćby o olejach hydraulicznych czy obróbkowych… Takie oleje przepracowane też są niebezpieczne dla środowiska i też coś trzeba z nimi robić po wymianie.
- Oleje przepracowane zakwalifikowane do wymiany muszą być we właściwy sposób zbierane i poddawane utylizacji lub recyklingowi. Reguluje to tzw. Ustawa produktowa. Oleje te są kierowane do przerobu lub utylizacji również po wykonaniu analiz kwalifikujących wg określonych norm i wymagań. Innym aspektem jest badanie olejów w eksploatacji – tutaj na podstawie wyników analiz dokonuje się oceny stopnia zużycia olejów silnikowych czy technologicznych i dokonuje się kwalifikacji do dalszej pracy czy wymiany. Dla tej oceny stosuje się takie metody jak: spektrofotometrię w plazmie (ICP) do oceny zawartości metali, analizy deemulgowalności, zawartości wody (metodą Karla-Fishera), badanie pienienia, określenie stopnia utleniania oleju itp.
- Takie informacje są chyba istotne również dla zakładu zajmującego się przeróbką czy utylizacją olejów przepracowanych…
- Jak najbardziej, zwłaszcza, że wszyscy użytkownicy olejów technologicznych muszą rozwiązać problem ich utylizacji zgodnie z ustawą produktową.
- Jak sadzę, CBA RACER nie oferuje usług dotyczących utylizacji tych olejów…
- W tej chwili mamy możliwość oceny ich jakości. Zbiórkę i utylizację prowadzą wyspecjalizowane organizacje odzysku i utylizacji mające uprawnienia, które na podstawie oceny jakościowej określają, co z daną partią oleju należy zrobić. Od rodzaju przepracowanych olejów zależy technologia ich przerobu.
- A czy bez takich badań, można też skierować przepracowane oleje do przeróbki?
- Obecne regulacje prawne jasno określają sposób postępowania zarówno z materiałami niebezpiecznymi jak i olejami przepracowanymi, więc nie sądzę by była możliwość skierowania niebezpiecznych odpadów do przerobu „w ciemno”.
- Dziękuję za rozmowę.
Notował Sylwester Wolak



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator