Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 08/2002

Opalają kocioł oponami i nie trują… Jak filtrować spaliny?

Firma Inspec Fibres z Austrii zorganizowała pod koniec maja szóstą konferencję dotyczącą filtracji gorących gazów. Tym razem hasłem przewodnim tej odbywającej się co dwa lata konferencji były „Odpady, energia i środowisko”. Inspec Fibres zaprosiło uczestników do malowniczo położonego hotelu mieszczącego się w starym zamku w Pichlarn w Styrii. Goście będący przedstawicielami elektrowni, cementowni, konsultantami firm oferujących nowoczesne instalacje odpylające oraz media filtracyjne przyjechali z całego świata począwszy od Japonii, poprzez Chiny, Emiraty Arabskie, Republikę Południowej Afryki, Europę aż po Brazylię i USA.

Wykłady prezentowane przez prelegentów w ciągu dwóch dni konferencji opierały się w dużej mierze na ich własnym doświadczeniu, zdobytym podczas wieloletniej pracy w przedsiębiorstwach.
Większość prelegentów mówiła o zmniejszeniu emisji do powietrza substancji szkodliwych, powstających podczas procesów technologicznych oraz o urządzeniach technicznych, umożliwiających redukcję zanieczyszczeń w gazach spalinowych.
Bardzo ciekawy wykład zaprezentował przedstawiciel elektrowni ESKOM z Afryki Południowej. Eskom to największy producent energii w Afryce, spalający 80 milionów ton węgla rocznie, dostarczający 50% energii wykorzystywanej w RPA. Moc zainstalowana w elektrowniach Eskom wynosi 38000 MW.
Przedstawił on proces przejścia z elektrofiltrów na filtry workowe, co spowodowane było zaostrzającymi się wymogami ochrony środowiska. Eskom posiada 4 elektrownie. Prace modernizacyjne rozpoczęły się w 1993 roku i z przerwami prowadzone będą do 2003.
Podobnym tematem zajął się przedstawiciel brazylijskiej firmy Vendiladores Bernauer SA, który zaprezentował proces wymiany elektrofiltrów na filtry workowe na przykładzie cementowni Cimento Goias, należącej do grupy CIMPOR. Cementownia wyposażona jest w dwa piece cementowe o wydajności odpowiednio 650 t/d i 1450 t/d. Palenisko pierwotne pierwszego zasilane jest w 25% węglem kamiennym i 75% - węglem brunatnym, a w prekalcinatorze w 100% paliwem są zużyte rozdrobnione opony. Drugie palenisko główne ma taki sam skład paliwa, a wtórne - w 100% zużyte opony lub słomę ryżową.
W 1999 roku w Brazylii w życie wszedł przepis pozwalający na spalanie lub recykling opon. Sytuacja przedstawiona została od 1970 roku, w którym stosowane były elektrofiltry oraz gwarancja emisji wynosiła 220 mg/Nm sześc., mimo iż nie obowiązywały przepisy określające wielkość emisji. W roku 2000 stwierdzono podczas badań emisji elektrofiltrów wartości 300-350 mg/Nm sześc. W roku 2001 limit emisji pyłów określony został na 40 mg/Nm sześc! Cementownia miała do wyboru trzy opcje: modernizację istniejących elektrofiltrów wraz z nową wieżą chłodniczą, co miało tę wadę, iż w przypadku wysokiego poziomu stężenia CO w spalinach, elektrofiltry muszą być wyłączane ze względu na zagrożenie eksplozją, a co z kolei prowadzi do wysokiej emisji pyłów. Zagwarantowano emisję na poziomie 40mg/Nm sześc. Drugą opcją była instalacja nowych, większych elektrofiltrów przy zachowaniu tych samych parametrów, jednak większym kosztem.
Trzecia opcja - zastąpienie istniejącej instalacji filtracyjnej nową, wyposażoną w worki filtracyjne z poliimidu P84 - gwarantowała bezproblemową eksploatację nawet przy wysokim poziomie CO, oraz przy niskim poziomie emisji 25mg/Nm sześc. Rozwiązanie to było najdroższe przy zakupie, jednak po uwzględnieniu korzyści, wynikających z tego zastosowania jak np: zlikwidowanie problemów z wysokim CO, znakomita odporność chemiczna włókna P84, bezproblemowa praca również w szczytowych temperaturach do 220-250 st. C, gwarancja niskiej emisji www.P84.com
W Polsce na Państwa pytania oczekujemy pod e-mailowym adresem:peter.harfmann@degussa.com www.P84.com
W Polsce na Państwa pytania oczekujemy pod e-mailowym adresem: memtietz@poczta.onet.pl
Małgorzata Tietz



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator