Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 09/2002

Jeden z najnowocześniejszych, jeden z największych… ORLEN: gospodarczy lider

Kompleks rafineryjno-petrochemiczny Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. przez niezależnych ekspertów i analityków uznany został za jedno z najnowocześniejszych przedsiębiorstw branży naftowej w Europie Centralnej. Koncern dysponuje największą korporacyjną siecią stacji paliw w Polsce, nowoczesnym kompleksem produkcyjnym i rozbudowanymi strukturami dystrybucji produktów.

Integracja wiodącego polskiego producenta paliw i petrochemikaliów - Petrochemii Płock S.A. z Centralą Produktów Naftowych SA - największym krajowym dystrybutorem paliw, umożliwiła powstanie w 1999 roku Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. Koncern należy do czołówki środkowoeuropejskich firm w dziedzinie przetwórstwa, a także dystrybucji i sprzedaży produktów naftowych. Kompleks produkcyjny Koncernu w Płocku, wytwarza przede wszystkim: benzyny bezołowiowe, oleje napędowe i opałowe, polietyleny, polipropyleny, płyny chłodzące i asfalty. Działalność ORLEN-u obejmuje także import i obrót na rynku krajowym ropą naftową, półproduktami naftowymi, benzynami, olejami napędowymi, olejem opałowym lekkim oraz olejami smarowymi. Firma dysponuje największą w kraju siecią stacji paliw, liczącą obecnie około 2000 obiektów.

Na warszawskiej
i londyńskiej giełdzie
W październiku 1999 r. akcje ORLEN-u zostały dopuszczone do obrotu publicznego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz London Stock Exchange. W listopadzie tego samego roku rozpoczął się obrót walorami spółki. Do obrotu giełdowego trafiło wówczas 45 proc. całkowitej emisji akcji, w tym ok. 15 proc. stanowiły akcje nieodpłatne przyznane wcześniej pracownikom koncernu. Około 55 proc. oferty skierowano do inwestorów zagranicznych w postaci Globalnych Kwitów Depozytowych (GDR) notowanych na londyńskiej giełdzie.
W roku 2000 przeprowadzony został drugi etap prywatyzacji ORLEN-u. W kolejnej ofercie publicznej do sprzedaży trafiło 109.250.000 akcji PKN ORLEN S.A. Mimo nie najlepszej koniunktury giełdowej oferta ponownie cieszyła się dużą popularnością wśród inwestorów.
W wolnym obrocie giełdowym znajduje się obecnie 71,56 proc. całkowitej emisji akcji ORLEN-u, natomiast Nafta Polska S.A. wraz ze Skarbem Państwa zachowali odpowiednio 18,06 proc. i 10,38 proc. akcji.

Silna grupa kapitałowa zmniejsza ryzyko
W skład Grupy Kapitałowej PKN ORLEN S.A. wchodzą spółki, które można podzielić na pięć kategorii: paliwowe, gazowe, wydzielone w procesie restrukturyzacji, dywersyfikujące ryzyko produkcyjno-handlowe i mniejszościowe.
Zasadniczą i najważniejszą grupę tworzą podmioty, których celem jest przede wszystkim zmniejszenie ryzyka prowadzenia przedsięwzięć gospodarczych oraz zabezpieczenie interesów w podstawowej działalności koncernu czyli przerobu ropy naftowej. Do grupy tej należą: Rafineria Trzebinia S.A., Rafineria Nafty Jedlicze, Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino” S.A., „Naftoport”, Zakłady Azotowe „Anwil” oraz spółka Petro-Oil.
Do najbardziej znanych spółek grupy ORLEN-u należy Polkomtel S.A., największy krajowy operator telefonii komórkowej w systemie GSM.

ORLEN to również oleje silnikowe
Wspólnym przedsięwzięciem PKN ORLEN S.A., Rafinerii Czechowice, Rafinerii Jedlicze i Rafinerii Trzebini było powołanie do życia spółki ORLEN Petro-Oil.
Zajmuje się ona komponowaniem i sprzedażą olejów oraz innych środków smarnych i uzupełniających, produkowanych przez jej udziałowców. Integracja i koordynacja działalności handlowej i marketingowej zapewnia powstanie spójnego wizerunku nowoczesnej i dynamicznej firmy olejowej.
Oferta firmy to osiem gatunków olejów silnikowych nowej generacji do silników benzynowych i do wszystkich typów silników Diesla. Oleje ORLEN Petro-Oil spełniają wszystkie wymagania nowoczesnych silników, potrzeby użytkowników i wymogi ochrony środowiska. Ich wprowadzenie do produkcji poprzedził dwuletni program badawczy zrealizowany wspólnie z czołowymi producentami dodatków uszlachetniających. Wyjątkowe parametry tych produktów powodują, iż zalecane są one zarówno do najnowszej generacji silników wysokoprężnych, pracujących w ekstremalnych warunkach z uwzględnieniem wydłużonego okresu wymiany, jak i silników wysokoprężnych samochodów osobowych. Oleje przeszły testy i otrzymały aprobaty od znanych producentów samochodów takich jak: Volkswagen, Mercedes Benz, Porsche, MAN czy Volvo. Ogółem produkty uzyskały aprobaty 18 producentów różnych, najbardziej wymagających marek. Jesienią 2001 roku Petro-Oil z oraz spółka FL Poland należąca do lidera tej branży na rynku europejskim - Fiat Lubricants, połączyły swoje siły w zakresie produkcji i konfekcjonowania oraz dystrybucji wyrobów. Efektem współpracy jest wyposażenie wszystkich autoryzowanych serwisów Fiata, sieci stacji paliw PKN ORLEN S.A. oraz innych znaczących punktów sprzedaży w produkty sygnowane podwójnym znakiem marki: Selenia ORLEN i VS ORLEN.

Bez ołowiu i bez siarki
Paliwa produkowane przez ORLEN odpowiadają standardom Unii Europejskiej z 2002 roku dotyczących paliw płynnych. Benzyny bezołowiowe z Płocka posiadają wyjątkowe parametry jakościowe. Ich wysoką jakość Koncern zawdzięcza zakończonej inwestycji i uruchomieniu nowoczesnego Kompleksu Instalacji Produkcji Paliw. Benzyny wyposażane są w pakiety dodatków uszlachetniających, utrzymujących w czystości układy silnika, a także zestawy komponentów podnoszących liczbę oktanową i powodujących lepsze spalanie paliwa.
Nowy kompleks, a dokładniej wchodząca w jego skład instalacja HON 6 – Hydroodsiarczania Olejów Napędowych, produkuje także nowy rodzaj oleju napędowego: EKODIESEL PLUS 50. Przy projektowaniu technologii wytwarzania Koncern narzucił sobie dodatkowe wymogi jakościowe, o kilka lat wyprzedzające założenia Unii Europejskiej. W efekcie nowy produkt posiada tylko 0,005% zawartości siarki (UE dopuszcza 0,035%).

QAL – uniwersalny płyn dla chłodnicy
ORLEN Qal przeznaczony jest do układów chłodzenia silników spalinowych w pojazdach osobowych, ciężarowych, maszynach rolniczych, pojazdach wojskowych i sprzęcie budowlanym. Płyn z Płocka jest gotowym do użycia produktem zawierającym komponenty odpowiednio zmieszane z wodą wysokiej czystości i uzdatnioną chemicznie, co niweluje ryzyko odkładania kamienia kotłowego, który mógłby powodować przegrzewanie silnika.
Qal wyposażony jest w pakiet organicznych inhibitorów korozji najnowocześniejszej generacji, które zapewniają doskonałą ochronę antykorozyjną i antykawitacyjną wszystkich materiałów w układzie chłodzenia silnika.
Parametry techniczne ORLEN QAL opracowane zostały w odniesieniu do uwarunkowań pogodowych panujących w krajach europejskich i średnich temperatur występujących w okresach zimowych. Wymóg ochrony przed mrozem przewiduje najbardziej optymalny zakres temperatur czyli do minus 35 stopni C. Jednocześnie receptura płynu zapewnia ochronę silnikowi w gorących okresach letnich lub podczas eksploatacji pojazdu w ekstremalnie trudnych warunkach jak np. jazda w górach, w trudnym terenie, z małą prędkością w zakorkowanych miastach czy z holowaniem przyczepy.
W trosce o środowisko naturalne dodatki uszlachetniające zawarte w płynie otrzymywane są z surowców pochodzenia roślinnego, co czyni ten płyn bardziej przyjaznym środowisku, a zarazem spełnia wymagania stawiane produktom ORLEN-u związane z wdrożeniem systemu zarządzania ochroną środowiska wg ISO 14001. Dodatkową gwarancją jakości i utrzymywania przez producenta najwyższych parametrów eksploatacyjnych płynu ORLEN QAL jest posiadanie systemu zapewnienia jakości ISO 9002.
Walory jakościowe płockiego płynu doceniła kapituła konkursu „Teraz Polska”, która w tegorocznej edycji na najlepsze produkty i usługi przyznała ORLEN QAL-owi godło promocyjne.

Paliwo dla floty cywilnej i wojskowej
Szeroką gamę produktów paliwowych ORLEN-u zamyka paliwo lotnicze, którego odbiorcą jest zarówno lotnictwo cywilne jak i wojskowe. Paliwo to nosi nazwę handlową: JET A1. Poza wojskową i cywilną flotą powietrzną kraju korzystają z niego również samoloty wojsk NATO podczas manewrów w Polsce. Produkcja paliwa lotniczego opiera się na wskazaniach zawartych w "Wymaganiach jakościowych na paliwo połączonych systemów operacyjnych"(AFQRJOS). Zawierają one bardzo ostre i rygorystyczne normy zaczerpnięte z wymogów jakościowych brytyjskiego Ministerstwa Obrony, amerykańskiej normy ASTMD i wytycznych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego.

Tworzywa sztuczne
ORLEN jest największym w Polsce producentem polipropylenu i polietylenu. Wytwarzane są one w wielu odmianach i jako półprodukty mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są zarówno w przemyśle farmaceutycznym, przetwórstwie wtryskowym, produkcji detali motoryzacyjnych, folii, wyrobów technicznych i elektrotechnicznych, a nawet sprzętu gospodarstwa domowego.

W harmonii i zgodzie z naturą
Najlepszym dowodem dbałości i troski Koncernu o zachowanie harmonii pomiędzy produkcją a ekosystemem jest opracowanie i wdrożenie Systemu Zarządzania Środowiskiem, zgodnego z założeniami normy ISO 14001 i powiązanego z Systemem Zapewnienia Jakości wg normy ISO 9002. Dokumenty te, poza wskazaniami do uzyskiwania produktów o wysokim standardzie, zobowiązują firmę do szczególnego nadzorowania procesów technologicznych, przestrzegania przepisów prawa ekologicznego i inicjowania przedsięwzięć ograniczających wpływ przedsiębiorstwa na środowisko naturalne.
(Opr. bk iw)



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator