Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 05/2004

Energia z mikroturbin.


W ostatnich latach mikroturbiny zyskały opinię dopracowanej technologii i śmiało wkraczają do różnych obiektów komunalnych oraz przemysłowych, w których wymagane jest niezawodne, niezależne wytwarzanie energii elektrycznej i/lub cieplnej po konkurencyjnych cenach. Do europejskich liderów tej technologii należy brytyjska firma Bowman Power, założona w 1994 r. z zamiarem produkcji mikroturbin. Obecnie w jej ofercie znajdują się urządzenia o mocy 50-115 kW, zaś w przyszłości planuje się stopniowe poszerzanie tego zakresu. Ostatnio mikroturbiny tego producenta doczekały się szeregu oryginalnych aplikacji.


Jeden z większych ośrodków sportu i rekreacji w Londynie wykorzystał mikroturbinę typu TG80CG do wytwarzania mocy elektrycznej 80 kW i cieplnej 150 kW dla potrzeb własnych obiektów i urządzeń, w tym basenu, hali sportowej i innych sal. Ta oryginalna instalacja energetyczna o sprawności 80 proc., została uzupełniona konwencjonalnym kotłem dla pokrywania szczytowych obciążeń cieplnych. Sama mikroturbina jest tylko nieco bardziej złożoną konstrukcją niż typowy turbogenerator małej mocy. Tym, co wyróżnia to urządzenie wśród klasycznych maszyn tego rodzaju, jest wysokoobrotowa czterobiegunowa prądnica samowzbudna i dedykowane oprogramowanie sterujące pracą zespołu.
Alternator wykonano z metali ziem rzadkich o wyjątkowo dużej gęstości, co pozwoliło na tak znaczną redukcję elementów, że wirniki turbiny i prądnicy umieszczono na jednym wale, eliminując w ten sposób kłopotliwą przekładnię mechaniczną. Ten jednowałowy zespół wiruje z prędkością ponad 100 000 obr./min. wytwarzając napięcie wyjściowe o częstotliwości w granicach 1000 do 3000 Hz. Specjalny przekształtnik energoelektroniczny zamienia je na napięcie o częstotliwości sieciowej 50 lub 60 Hz oraz idealnym sinusoidalnym kształcie i wartości. Tym samym zespół staje się niezawodnym źródłem zasilania o jakości spełniającej najbardziej rygorystyczne wymagania.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator