Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 05/2004

Energia z mikroturbin.




Bowman Power oraz inni wytwórcy produkują mikroturbiny w dwóch zasadniczych rodzajach: bez/i z odzyskiem ciepła spalin. W mikroturbinach bez odzysku ciepła sprężona mieszanka gazu ziemnego i powietrza jest spalana przy stałym ciśnieniu, a uzyskany strumień gorących spalin rozpręża się w turbinie gazowej napędzając generator. Układy te realizują prosty cykl termodynamiczny, są tańsze i zarazem bardziej niezawodne od mikroturbin z odzyskiem ciepła. Te ostatnie urządzenia posiadają wymiennik, w którym część ciepła zawarta w strumieniu spalin wylotowych z turbiny zostaje przekazana wlotowemu powietrzu. Dzięki temu mikroturbiny z odzyskiem ciepła odznaczają się wyższą sprawnością (oszczędność paliwa sięga 30-40 proc.), porównywalną z elektrociepłowniami na bazie silników Diesla.
W niektórych rozwiązaniach wymiennik ciepła spaliny/powietrze zastąpiono kotłem wytwarzającym gorącą wodę. W innych aplikacjach strumień wylotowy spalin mikroturbiny bez odzysku ciepła jest kierowany do pieca, eliminując tradycyjne palniki gazowe. Poszczególne podzespoły opisywanej mikroturbiny typu TG80CG pokazano na zdjęciu. Poniżej przedstawiono powszechnie stosowane mikroturbiny innego producenta – firmy Capstone.
Obecnie na świecie oferowane są mikroturbiny o mocach w zakresie 25-250 kW i sprawności wytwarzania energii elektrycznej rzędu 30 proc. Przy skojarzonym wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej wskaźnik ten może osiągnąć 80 proc.
Mikroturbiny mają wiele zalet i dają szereg korzyści, zwłaszcza stosowane w energetyce rozproszonej małej mocy. Niewielka liczba elementów wirujących i ruchomych, kompaktowa budowa, małe gabaryty i waga - ułatwiają montaż i konserwację. Jednocześnie bardzo niska emisja zanieczyszczeń i poziom hałasu zezwalają na ich wykorzystanie praktycznie w każdym obiekcie.
Zapotrzebowanie na mikroturbiny będzie wzrastać w szybkim tempie i w 2005 r. wartość oferowanych urządzeń tego rodzaju na światowych rynkach osiągnie 700 mln dolarów.
B. Evett, Coming of age, International Power Engineering, 7/2002.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator