Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 03/2004

Co w Sejmie piszczało?


22 stycznia 2004 roku, a więc w dzień po zdymisjonowaniu przez premiera Leszka Millera ministra skarbu - Piotra Czyżewskiego, posłowie: Janusz Dobrosz, Andrzej Federowicz, Maciej i Roman Giertychowie, Grzegorz Górniak, Dariusz Grabowski, Witold Hatka, Zdzisław Jankowski, Ewa Kantor, Marek Kotlinowski, Zofia Krasicka-Domka, Urszula Krupa, Piotr Krutul, Halina Murias, Leszek Murzyn, Bogdan Pęk, Anna Sobecka, Robert Strąk, Zygmunt Wrzodak i Stanisław Zadora, opierając się na doniesieniach „Rzeczpospolitej” i mając na uwadze ochronę przed utratą suwerenności ekonomicznej tak strategicznego sektora jakim jest energetyka, a przede wszystkim uzależnienie polskich przedsiębiorstw i rolników oraz gospodarstw domowych od decyzji i interesów zagranicznego kapitału, powołując się na artykuł 33 Regulaminu Sejmu wnieśli projekt uchwały: w sprawie wstrzymania prywatyzacji grupy G-8.


Po dwóch miesiącach

- Ostatecznie ta oferta nie spełniła oczekiwań MSP w zakresie ceny i gwarancji zabezpieczenia transakcji - mówił w piątek 19 marca w Sejmie minister Zbigniew Kaniewski o poprawionej ofercie „El – Dystrybucji” na zakup grupy G-8. Dalsze przedłużanie rozmów miałoby negatywny wpływ na same spółki, które są w stanie zawieszenia i nie mogą prowadzić działań restrukturyzacyjnych. Dlatego zamierzamy je skonsolidować. Dodał następnie, że nie będzie prowadził "nieprzemyślanej, chaotycznej i na oślep wyprzedaży majątku". Prywatyzacja ma być "ważnym elementem koniecznych zmian strukturalnych i własnościowych i prowadzić do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw". Głównym celem jest więc obrona interesów Skarbu Państwa, zapewnienie bezpieczeństwa gospodarczego i utrzymanie kontroli państwa nad strategicznymi firmami. „Potrzeby państwa nie będą głównym powodem prywatyzacji”. W tym roku wpływy brutto z prywatyzacji powinny wynieść prawie 9 mld zł, co według ministra będzie "trudne do osiągnięcia". Dlatego listę firm przeznaczonych na ten rok do prywatyzacji rozszerzono ze 157 do 211 pozycji.
*
Według nieoficjalnych informacji, grupa Jana Kulczyka zamierzała zapłacić za pakiet 25 procent akcji wszystkich wchodzących w jej skład spółek dystrybucyjnych ponoć ledwie 1 miliard 200 milionów złotych. (J.B.)



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator