Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 03/2004

Numer 03/2004

-
Marzec 2004 r.
( 04.04.2004 20:59 )
Z 11 milionów odbiorców paliw gazowych w Polsce, 6,5 miliona to odbiorcy gazu ziemnego rozprowadzanego wspólną siecią, a 4,5 miliona stanowią odbiorcy gazu płynnego (propanu-butanu), użytkujący butle i zbiorniki przydomowe. Polski rynek gazu płynnego należy do najszybciej rozwijających się na kontynencie europejskim. Ze sprzedażą na poziomie 1,77 mln t w 2003 r. jesteśmy czwartym rynkiem Europy pod względem wielkości zużycia tego paliwa, po Włoszech, Francji i Hiszpanii.
Więcej... |  Numer 03/2004

( 04.04.2004 20:43 )
Kanada jest krajem o pięknej, surowej przyrodzie, którą otacza się szczególną troską i ochroną. Stąd też ok. 16 proc. energii elektrycznej wytwarzane jest w elektrowniach jądrowych, a w Ontario - najbardziej uprzemysłowionej prowincji kraju - aż 50 proc. Wykorzystanie energetyki jądrowej pozwoliło przez ostatnie 25 lat uniknąć wyemitowania do atmosfery ponad 1 mld t dwutlenku węgla, 32 mln t dwutlenku siarki oraz 8 mln t popiołów.
Więcej... |  Numer 03/2004

( 04.04.2004 19:46 )
Doświadczenie historyczne podpowiada, że na każdym etapie rozwoju cywilizacji ludzkość korzysta ze źródła energii na miarę swoich czasów. W XIX w. takim źródłem był węgiel, w XX w. - ropa naftowa. Transformacja światowej gospodarki, zwiększone wymogi jakościowe w stosunku do źródeł energii oraz wymogi postępu technicznego prowadzą do kolejnej zmiany priorytetów w światowej energetyce.
Więcej... |  Numer 03/2004

( 04.04.2004 20:21 )
Światowy potencjał odnawialnych źródeł energii przewyższa wielokrotnie aktualne zużycie pierwotnych nośników energii, wynoszące 13,5 mld ton paliwa umownego rocznie. Ludzkość dysponuje już wariantowymi, sprawdzonymi technikami i technologiami, pozwalającymi na pełne pokrycie potrzeb na przetworzone formy energii tj. ciepło, energię elektryczną oraz silnikowe paliwa płynne i gazowe.
Więcej... |  Numer 03/2004

( 04.04.2004 20:27 )
Polska odebrała już 11 mln m sześc. gazu, których nie otrzymała w wyniku bezprecedensowego wstrzymania dostaw gazociągiem jamalskim przez rosyjski koncern naftowy Gazprom 18 i19 lutego 2004 r. Najbardziej ucierpiały na tym zakłady chemiczne, tracąc ok. 1,5 mln dolarów. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpiło w ich imieniu z roszczeniami. Chodzi przede wszystkim o utracone korzyści i osłabienie mocy produkcyjnych. Również samo PGNiG skalkulowało swoje straty. Władze spółki gazowniczej nie ujawniają szczegółów, ale mówi się o łącznej kwocie roszczeń wobec Gazpromu/Gazexportu (spółki Gazpromu odpowiedzialnej za eksport gazu) na poziomie 2 mln dolarów.
Więcej... |  Numer 03/2004

( 04.04.2004 20:28 )
Może nie najładniej się nazywa, ale teraz Klienci ZE Toruń SA z pewnością dostrzegą, że zakupiony od SAP i wdrożony przez ZE Toruń, jako pierwszy zakład energetyczny w kraju, system kompleksowej obsługi nabywców energii elektrycznej IS-U upraszcza wiele spraw i ułatwia kontaktowanie się Klientów ze sprzedawcą energii.
- Co się nie zmieni? - zapytaliśmy Tomasza Wójcika, dyrektora ds. sprzedaży ZE Toruń SA.
- Nie zmieni się to, że raz na 4 miesiące Klientów odwiedzi inkasent, który odczyta stan licznika i sprawdzi działanie układu pomiarowego. I po tym etapie zaczynają się zmiany - odpowiada dyrektor. - Inkasent nie wydrukuje już faktury i nie wręczy jej natychmiast po odczycie. Od teraz faktury, drukowane już nie na termoczułym papierze, lecz na zwykłym, zadrukowanym kolorowo, będą wystawiane w Zakładzie Energetycznym i dostarczane Klientom pocztą. Drukowanie faktur na zwykłym papierze ułatwi ich przechowywanie, gdyż nie będą one narażone na blaknięcie wraz z upływem czasu czy też na zupełnie odwrotne zjawisko zaczernienia w przypadku np. położenia rachunku nawet na moment na kaloryferze. Wraz z fakturami Klienci otrzymają gotowy blankiet, umożliwiający opłacenie należności w banku, na poczcie lub w jednej z kas ZE Toruń SA – bez konieczności żmudnego wypełniania formularzy.
Więcej... |  Numer 03/2004


  | < 1 >  2  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator