Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 05/2003

Offset wykreował… Nokię


600 wystawców z ponad 20 krajów, konferencje, seminaria praktyczno-techniczne, ekspozycje specjalne, Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP, Pierwsze Międzynarodowe Forum Offsetowe, Dzień Gospodarki Białorusi, Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze i Giełda Kooperacji WTC – program jubileuszowej 75. edycji Targów Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych zapowiada się wyjątkowo interesująco. Targi te nie ograniczają się jedynie do prezentacji oferty wystawców. Stanowią doskonałą okazję do zintensyfikowania kontaktów biznesowych, zdobycia specjalistycznej wiedzy o branży i preferencjach klientów oraz zapoznania się z rynkowymi nowościami.

Jednym z ważniejszych wydarzeń 75. Targów Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych będzie odbywające się od 9 do 10 czerwca Pierwsze Międzynarodowe Forum Offsetowe. Hasło przewodnie obrad forum brzmi: „Offset a rynek”. Offset, czyli system kompensacji wydatków ponoszonych przez kraj dokonujący zakupów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, to efektywny instrument w handlu międzynarodowym, przyczyniający się do rozwoju gospodarki i przynoszący wymierne korzyści: przyspieszenie rozwoju wybranych priorytetowych działów gospodarki, transfer nowych technologii i know-how, wzrost poziomu inwestycji i zatrudnienia.
Uczestnicy forum będą mogli zapoznać się z doświadczeniami innych krajów z realizacji umów offsetowych. Szczególnie interesujące będzie wystąpienie przedstawiciela Finlandii – Henrika Raiha, sekretarza tamtejszego Narodowego Komitetu Offsetowego. Konsekwentnie realizowana umowa offsetowa towarzysząca zakupom przez Finów samolotu F-18 Hornet, doprowadziła do wykreowania firmy elektronicznej Nokia na światowego lidera rynku telefonii komórkowej. Podczas obrad forum omówiona zostanie m. in. rola offsetu w polityce gospodarczej państwa, zasady korzystania z umów offsetowych oraz wpływ offsetu na postęp w nauce stosowanej.
Na Wschód!
75. Targi Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych będą dobrą okazją do nawiązania kontaktów z partnerami zza wschodniej granicy. Pierwszego dnia targów odbędzie się „Dzień Gospodarki Białorusi” organizowany przez Ambasadę Białorusi, Izbę Handlowo-Przemysłową Republiki Białorusi i Polsko-Białoruską Izbę Handlowo-Przemysłową. W programie tego wydarzenia znajdują się prezentacje białoruskiej oferty (ekspozycje przedsiębiorstw, instytucji naukowo-badawczych i banków) i porady ekspertów w sprawie ceł i podatków. Na uwagę zasługuje także Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze, które odbędzie się 10 czerwca w pawilonie 25. W spotkaniu uczestniczyć będzie liczna grupa biznesmenów i inżynierów z Ukrainy.
Bardzo interesująco zapowiada się przygotowywany we współpracy z Izbą Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska, Polskim Towarzystwem Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej i Doradztwem Gospodarczym DGA cykl konferencji dla energetyków i gazowników - ENERGETYKA 2003. Podczas konferencji omówiony zostanie program zmian w sektorach energii elektrycznej i gazu oraz ich przygotowanie do europejskiej integracji. Przedstawione zostaną też praktyczne rady dla profesjonalistów czyli "Tuzin rozwiązań dla polskiego przedsiębiorstwa konkurencyjnego na europejskim rynku energii elektrycznej i gazu", a także główne narzędzia informatyczne, umożliwiające funkcjonowanie wolnego rynku energii.
Patronat Honorowy nad Seminariami Salonów ENERGETYKA 2003 i TECHNOGAZ 2003 objął Piotr Czyżewski, Minister Skarbu Państwa.
Ideą Salonów jest zgromadzenie praktyków i decydentów związanych z energetyką i gazem w celu podsumowania przemian występujących w tych branżach w Polsce na tle tendencji europejskich. Podczas seminariów prelegentami będą przede wszystkim znani praktycy z sektorów energii elektrycznej i gazu.
Tegoroczna tematyka pierwszego dnia seminariów skupiona została na procesie akcesyjnym Polski z Unią Europejską i zatytułowana „Witamy na konkurencyjnym rynku europejskim”. Kolejny dzień seminariów przygotowany został w układzie panelowym pod hasłem „Tuzin rozwiązań dla polskiego przedsiębiorstwa konkurującego na europejskim rynku energii elektrycznej i gazu” i poświęcony będzie przedstawieniu konkretnych rozwiązań wpływających na rozwój konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na rynkach unijnych.
Program seminarium:
10 czerwca 2003 r., godz. 10-13.30
„Witamy na konkurencyjnym rynku europejskim”
Otwarcie Konferencji - Zbigniew Bicki, prezes Zarządu IGEiOŚ i Dariusz Lubera, prezes Zarządu PTPiREE.
1. Planowany program zmian w sektorach energii elektrycznej i gazu przed dniem akcesji Polski do Unii Europejskiej
2. Przygotowanie polskiego sektora energii elektrycznej i gazu do funkcjonowania na rynku Unii Europejskiej
3. Przygotowanie polskiego sektora energii elektrycznej do funkcjonowania na rynku Unii Europejskiej
4. Przygotowanie polskiego gazownictwa do funkcjonowania na rynku Unii Europejskiej
5. Dyskusja panelowa – Ocena przygotowania spółek do działania na konkurencyjnym europejskim rynku energii elektrycznej i gazu.

11 czerwca, godz. 10–13.30
„Tuzin rozwiązań dla polskiego przedsiębiorstwa konkurującego na europejskim rynku energii elektrycznej i gazu”.
Sesja plenarna, godz. 10.00–11.15
Doświadczenia z konsolidacji i restrukturyzacji polskiej energetyki na przykładzie PKE, BOT, ENEA.
Panel nr 1, godz. 11.40–13.00
1. Funkcjonowanie systemu przesyłowego na rynku gazu w warunkach dostępu stron trzecich (zasada TPA) - prof. dr hab. inż. Andrzej Osiadacz, Politechnika Warszawska
2. Obrót i obsługa klienta w obrocie energią elektryczną i gazem w prywatyzowanych i konsolidowanych spółkach energetycznych i gazowniczych - porównanie rozwiązań - Marek Malinowski, dyrektor, członek Zarządu, Grupa Energetyczna ENEA S.A., Dariusz Stolarczyk, prezes Zarządu, ZE Jelenia Góra, przedstawiciel PGNIG S.A. - Janusz Honkowicz, prezes Zarządu, Górnośląskiej Spółki Gazowniczej.
Panel nr 3, godz. 13.00–13.30
3. Kreowanie marki firmy multienergetycznej - Jarosław Filipek, dyrektor generalny Codes Consulting
Panel nr 2, godz. 11.40 – 13.00
1. Strategia multienergetyczna - po co i jak to robić? - Jerzy Gruszka, prezes Zarządu ENEA S.A.
2. Proces przyłączenia nowych klientów – gdzie zaczyna się multienergetyka? - prof. Jan Popczyk, Politechnika Śląska w Gliwicach, Polskie Elektrownie Gazowe S.A.
3. PKE S.A. - Przedsiębiorstwem multienergetycznym - Stanisław Tokarski, dyrektor ds. Strategii i Zarządzania, Południowy Koncern Energetyczny S.A.
4. Dyskusja panelowa poświęcona problematyce przedsiębiorstw multienergetycznych
Panel nr 4, godz. 13.00–13.30
5. „Programy pomocowe w sektorze energetycznym” - dr Arkadiusz Węglarz, Krajowa Agencja Poszanowania Energii.
Program wydarzeń można znaleźć też na stronie mtp.mtp.pl.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator