Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 05/2003

Numer 05/2003

-
Maj 2003 r.
( 12.05.2003 13:00 )
Elektrownie opalane paliwami organicznymi (węglem, gazem ziemnym i olejem opałowym) dostarczają około 70% energii zużywanej na całym świecie. Konieczność zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń kieruje uwagę projektantów i inwestorów na wykorzystanie coraz sprawniejszych kotłów węglowych o nadkrytycznych parametrach pary, których zwiększanie okazało się skutecznym sposobem poprawy ekonomiki bloków energetycznych.
Więcej... |  Numer 05/2003

( 13.05.2003 12:29 )
Nafta Polska, 100 proc. udziałowiec spółki Naftobazy, podjęła ostateczne rozmowy z holenderską firmą Vopak w sprawie prywatyzacji tej największej w Polsce firmy zajmującej się magazynowaniem paliw płynnych. Tymczasem niemal w przeddzień tego wydarzenia rynek paliwowy obiegła zaskakująca informacja: PKN Orlen, wykluczony przez rządowy program z pierwszego etapu prywatyzacji Naftobaz, rozpoczął działania zmierzające do utworzenie konkurencyjnego przedsięwzięcia logistycznego. Może to negatywnie wpłynąć na proces prywatyzacji Naftobaz i w konsekwencji doprowadzić nawet do wycofania się potencjalnego inwestora z przetargu. Niewykluczone, że na taki przebieg zdarzeń liczy Orlen, który w ten sposób mógłby „wymusić” dopuszczenie go do prywatyzacji państwowego składownika. Oficjalnie natomiast koncern deklaruje swoje zainteresowanie zakupem choćby mniejszościowych udziałów w Naftobazach.
Więcej... |  Numer 05/2003

( 12.05.2003 13:33 )
Na tegorocznej liście 500. największych polskich firm ułożonej przez „Politykę”, 105 pozycji zajmują przedsiębiorstwa szeroko rozumianej branży energetycznej i paliwowej. Wychodzi więc na to, że co piąta notowana firma wiąże się z tą podstawową dziedziną życia gospodarczego. Generalnie rzecz biorąc, swoje pozycje poprawiły prawie wszystkie spółki dystrybucyjne, a to za sprawą... akcyzy, którą od tamtego roku doliczamy do cen energii elektrycznej. Chociaż w kilku z nich pokazała się także strata. Jeszcze inne nie ujawniły swoich zysków, co rozumie się tak samo.
Więcej... |  Numer 05/2003

( 12.05.2003 13:11 )
Rosnąca świadomość zagrożeń związanych z ochroną środowiska i zmianami klimatu na Ziemi wymusza rygorystyczną kontrolę emisji gazów cieplarnianych ze źródeł energii. Przy rozwiązywaniu problemów wynikających z nadmiernej uciążliwości procesów wytwarzania energii dla środowiska naturalnego wzrasta rola stosunkowo nowych urządzeń energetycznych, a mianowicie mikroturbin.
Więcej... |  Numer 05/2003

( 12.05.2003 13:13 )
Z Krzysztofem Piecuchem, zastępcą szefa Biura Handlu Zagranicznego Rafinerii Gdańskiej rozmawia Robert Stępniak

- Ropa naftowa zawsze była siłą motoryczną, która napędzała gospodarkę światową…

- Rzeczywiście. Cena ropy wpływała i wpływa w sposób fundamentalny na stopień rozwoju gospodarki.
Więcej... |  Numer 05/2003

( 12.05.2003 13:18 )
Transportem drogowym przewożone jest rocznie około 100 mln ton materiałów niebezpiecznych, a transportem kolejowym - około 16 mln ton, z tego w ruchu międzynarodowym 4,8 mln ton (w tym tranzyt – to około pół miliona ton). W przewozach drogowych, jak i kolejowych dominują paliwa płynne, przewożone cysternami. W dalszej kolejności są: to kwasy i wodorotlenki oraz gazy płynne głównie propan-butan. Rocznie tylko ulicami Warszawy przewożonych jest około 700 ton szczególnie niebezpiecznych materiałów, w tym m.in. 500 ton chloru.
Więcej... |  Numer 05/2003


  | < 1 >  2  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator