Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 03/2003

Niemiecka energetyka. Odnawialna – tak, atomowa - nie!



Gaz ziemny

W 2001 roku niemieckie zapotrzebowanie na gaz ziemny wyniosło 107 mln ton. Surowiec ten jest przede wszystkim wykorzystywany do ogrzewania mieszkań. Ponad 44% niemieckich gospodarstw korzysta z gazu ziemnego. Podłączony jest on do prawie 17 milionów mieszkań. W 2001 roku przybyło 400 000 budynków ogrzewanych gazem.
Niemcy z własnych zasobów pokrywają zaledwie 18% swojego zapotrzebowania na gaz. Pozostała ilość tego surowca pochodzi z importu. Najwięcej, bo aż 36% gazu, sprowadzanego jest z Rosji, 21% - z Norwegii.

Gaz ziemny sprzedany w Niemczech na przełomie 2000/01 (mld kWh):

Ropa naftowa

Niemieckie zapotrzebowanie na ropę wynosi około 130 mln ton rocznie. Z własnych surowców pochodzi zaledwie około 22 mln ton tego surowca. Największą ilość ropy naftowej Niemcy sprowadzają z Rosji – 30 mln ton, następnie z Norwegii (21 mln ton), Wielkiej Brytanii (15,4), Libii, Syrii, Kazachstanu, Arabii Saudyjskiej, Algierii, Nigerii i Wenezueli.
W 2002 roku doszło do dwóch znaczących fuzji na rynku paliwowym. Niemiecki Aral przeszedł w brytyjskie ręce koncernu BP, a Shell połączył się z DEA. W wyniku tych kroków około 1500 niemieckich stacji benzynowych przeszło w obce ręce. Obecnie łączna liczba wszystkich stacji w tym kraju wynosi 15.722. Według przedstawicieli MWV/Hamburg około 4000 stacji nie ma szans na przetrwanie.

Stacje benzynowe na niemieckim rynku:

W Niemczech istnieje około 800 stacji sprzedających biopaliwa. Wysokie ceny ropy naftowej spowodowały w ostatnich latach wzrost zainteresowania biopaliwami. Jeszcze w 2000 roku wyprodukowano 240 tys. ton tego paliwa, a już w 2001 produkcja ta wzrosła do 480 tys. ton. Wstępne szacunki wskazują, że w 2002 roku zapotrzebowanie na biopaliwa wzrosło do 900 tys. ton.

Energia odnawialna

Odnawialne źródła energii w Niemczech dostarczają około 36 mld kWh prądu rocznie. Stanowi to 7,25-procentowy udział w całkowitej produkcji energii. Największą rolę odgrywają elektrownie wodne i wiatrowe. Te pierwsze dostarczają 54,8% energii uzyskanej z niekonwencjonalnych źródeł energii, tj. 19,8 mld kWh rocznie. Z turbin wiatrowych produkuje się 31,8% czystego ekologicznie prądu tj. 11,5 mld kWh. W samym 2001 roku moc nowo zainstalowanych elektrowni wiatrowych wyniosła 2659 MW. Na 2002 rok planowano wybudować instalacje o łącznej mocy 3000 MW. Według prognoz ekspertów, do 2030 roku, całkowite niemieckie zapotrzebowanie na prąd w 30% powinno zostać zaspokojone przez elektrownie wiatrowe. Obecnie Niemcy przodują, jeśli chodzi o produkcję energii z elektrowni wiatrowych. Wyprzedzają Stany Zjednoczone, Hiszpanię i Danię. Przy produkcji czystej ekologicznie energii z wiatraków pracuje tam 35 tys. osób. Łączny obrót w niemieckiej energetyce wiatrowej to 3 mld euro. Pozostałe niekonwencjonalne źródła energii to śmieci, biomasa i słońce. Ich udział w produkcji zielonego prądu wynosi odpowiednio: 8,3%, 5,0% i 0,1%. Według prognoz, do 2020 roku udział odnawialnych źródeł energii w Niemczech zwiększy się o 5%.
Po Japonii, Niemcy były drugim co do wielkości rynkiem zbytu dla energii słonecznej. W 2001 roku zainstalowano tam instalacje do pozyskiwania energii ze słońca o łącznej mocy 75 MW. Popularyzacji energetyki słonecznej w Niemczech ma służyć program 100.000 dachów. Ma on propagować tę formę energetyki oraz umożliwia zaciągnięcie korzystnego kredytu na montaż instalacji. W 2002 roku przyłączono do sieci największy niemiecki park słoneczny. Zainstalowanych jest tam 16 agregatów prądotwórczych, każdy o mocy 1,6 MW. Planuje się, że rocznie, zostanie wyprodukowanych tam 1,6 mln kWh prądu.


Ogrzewanie

Od 1 stycznia 2002 roku w Niemczech obowiązuje rozporządzenie dotyczące oszczędności energii elektrycznej. Jego celem jest propagowanie niższego zużycia energii wśród mieszkańców. Ponadto zakłada ona modernizację istniejących instalacji grzewczych. W rozporządzeniu czytamy, że wszystkie instalacje gazowe, czy olejowe służące do ogrzewania, a zamontowane do 1978 roku, muszą do 2006 r. zostać wymienione. Ponadto wszystkie pomieszczenia muszą być wyposażone w instalacje umożliwiające pełną drożność powietrza. Dodatkowo zaleca się lepsze uszczelnienie domostw – wymianę okien, ocieplanie ścian. Przewiduje się, że modernizacją objętych zostanie około 20% budynków. Wszystkie nowo oddawane mieszkania muszą spełniać wymóg 30-procentowego ograniczenia zużycia energii.
Obecnie 44,5% niemieckich mieszkań ogrzewanych jest gazem ziemnym, 32,6% - olejem opałowym, a tylko 6% - prądem i 4,7% - węglem.

Koszty

W kwietniu 2002 przeciętne, trzyosobowe, niemieckie gospodarstwo zapłaciło za prąd 44,60 euro. Średnia cena energii w Niemczech wynosi 14,30 centa za kWh. Plasuje to ten kraj pośrodku, jeżeli chodzi o koszty energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Najwięcej za kWh musieli zapłacić Włosi: 23, 67 eurocenta, najmniej Finowie: 8,14 c.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator