Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 11/2008

Inny punkt widzenia… Greenpeace przeciw ekspansji węgla


Kilkaset osób wraz z aktywistami Greenpeace zgromadziło się koło odkrywki węgla brunatnego Jóźwin IIB, aby symbolicznie odzyskać zniszczony przez kopalnię teren. W południe przedstawiciele organizacji z całej Polski wraz z samorządowcami z terenów zagrożonych ekspansją kopalni Konin zebrali się w Stacji Greenpeace „Ziemia na krawędzi”. Domagają się odstąpienia od budowy nowej odkrywki Tomisławice, która będzie miała zgubny wpływ na klimat, jezioro Gopło i warunki życia ludzi.



Na demonstracji pojawiły się zarówno osoby będące ofiarami dotychczasowej działalności kopalni, jak i te, które zagrożone są przez kolejne odkrywki. Przyjechali przedstawiciele organizacji i samorządów z regionu pogranicza Wielkopolski i Kujaw, między innymi: Społecznego Komitetu Protestacyjnego (zrzesza głównie rolników), Stowarzyszenia Przyjezierze, Stowarzyszenia Goplanie XXI wieku i kilku innych organizacji np. z Budzisławic, Powidza, Świętnego; samorządowcy: sołtys Tomisławic (wsi, która zostanie wysiedlona jeśli powstanie nowa odkrywka), burmistrz Kruszwicy, wójtowie, radni, a także naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Marek Trawiński, Przewodniczący Społecznego Komitetu Protestacyjnego, skupiającego rolników mówi: „Kujawskie ziemie są jednymi z najżyźniejszych w Polsce. Nowa odkrywka będzie katastrofą dla tego warzywnego zagłębia, które już teraz boryka się z suszą”.


W demonstracji wzięli też udział mieszkańcy Dolnego Śląska, gdzie również planowana jest eksploatacja dużych złóż węgla brunatnego, w szczególności w okolicach Legnicy. Marek Brojanowski ze Stowarzyszenia Dialog Rozwój Ekologia martwi się: „Jeśli ta gigantyczna odkrywka powstanie, pochłonie kilka gmin i będzie przyczyną wysiedlenia tysięcy ludzi. Zniszczone zostaną tysiące hektarów lasów, które stanowią jedyne zielone płuca dla naszego regionu, skażonego już przez przemysł”.


Greenpeace podkreśla, że węgiel nie tylko niszczy bezpośrednio tereny, na których jest wydobywany, ale przede wszystkim w ogromnym stopniu przyczynia się do przyspieszenia zmian klimatu. Jest pod tym względem najgorszym spośród paliw kopalnych. 1/3 wszystkich emisji CO2 pochodzi ze spalania węgla. Jeśli kontynuowane będą obecne trendy, do 2030 roku zużycie węgla na świecie wzrośnie o dalsze 60%, powodując katastrofę klimatyczną. Polska znacznie przyczynia się do tej sytuacji: 93% energii elektrycznej produkuje z węgla i jest w pierwszej dwudziestce krajów emitujących najwięcej CO2.


„Obowiązkiem polskiego rządu jest jak najszybsze postawienie na odnawialne źródła i oszczędzanie energii, a nie budowanie kolejnych odkrywek i zwiększanie mocy elektrowni węglowych. Premier Tusk powinien całkowicie zmienić politykę energetyczną Polski, by przeprowadzić nas z ery kopalnej do odnawialnej. Epoka kamienia łupanego skończyła się nie dlatego, że skończył się kamień. Podobnie musimy odejść od węgla, choć jest go jeszcze dużo, bo mamy do dyspozycji nowocześniejsze, czystsze i bezpieczniejsze technologie” – mówi Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii klimatyczno-energetycznej Greenpeace.


Według raportu przygotowanego na zlecenie Greenpeace, Polska jest w stanie do połowy wieku całkowicie wycofać z użycia węgiel brunatny i jedynie 6% energii elektrycznej wytwarzać z węgla kamiennego.


Działania stacji „Ziemia na krawędzi” są częścią ogólnoświatowej kampanii Greenpeace „Quit Coal” („Odejdźmy od węgla”), która nasiliła się przed światową Konferencją Klimatyczną COP14 w Poznaniu. Greenpeace domaga się, by Polska, będąc gospodarzem konferencji, pełniła rolę lidera w walce z globalnym ociepleniem, a delegacje uczestniczące w konferencji w Poznaniu przygotowały projekt porozumienia, które umożliwi zmniejszenie światowych emisji dwutlenku węgla.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator