Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 11/2008

Numer 11/2008

-
Listopad 2008
( 30.11.2008 10:38 )
TenneT i Statnett, operatorzy systemów przesyłowych Holandii i Norwegii, uruchomiły 580 kilometrów połączenia energetycznego między tymi dwoma krajami. Projekt przybliżył realizację stworzenia wspólnej sieci energetycznej i zagwarantowania niezawodnych dostaw energii elektrycznej dla Europy. TenneT i Statnett są współwłaścicielami linii przesyłowej, dla której kluczowe technologie dostarczała ABB.
Więcej... |  Numer 11/2008

( 30.11.2008 10:42 )
W poniedziałek - 17 listopada Enea zadebiutowała, jako pierwsza polska spółka energetyczna na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, stając się 368 spółką notowaną na jej głównym parkiecie. Był to jednocześnie 27. debiut w tym roku. Początkowo kurs praw do akcji wzrósł do 15,69 zł za walor (z punktu odniesienia 15,40 zł, ile płacili inwestorzy finansowi i indywidualni), zaś koniec notowań zamknął się na poziomie 15,25 zł czyli z wynoszącą 0,97 proc. stratą. Właściciela w pierwszym dniu zmieniło pół miliona akcji. Biorąc pod uwagę spadki panujące w tym dniu na światowych giełdach, a także na giełdzie warszawskiej, debiut ten można uznać jako niezły.

Więcej... |  Numer 11/2008

( 30.11.2008 10:45 )
W polskiej gospodarce nie odgrywa kluczowej roli, ale trudno sobie bez niego wyobrazić normalne funkcjonowanie


Polska gospodarka na tle innych krajów UE nie jest zbyt dużym konsumentem gazu ziemnego. W całościowym bilansie energetycznym stanowi on zaledwie 13 proc. co stanowi mniej więcej połowę średniej światowej i unijnej. W Unii mniejsze uzależnienie od gazu ziemnego wykazują jedynie Grecy, gdzie stanowi on ledwie 8,4 proc. wszystkich konsumowanych surowców energetycznych.
Więcej... |  Numer 11/2008

( 30.11.2008 10:48 )
Czy mamy do czynienia w Polsce ze zmową cenową pionowo skonsolidowanych producentów energii elektrycznej?


- W Polsce są obecnie cztery duże skonsolidowane grupy energetyczne. Każda z tych grup prowadzi własną politykę w oparciu o główne zadanie, jakim jest dla nich maksymalizacja przychodów. Mając w swojej strukturze często wydobycie, obrót, wytwarzanie i również dystrybucję. Praktycznie tak skonsolidowane grupy są w stanie zapanować nad wszystkimi składnikami kosztowymi i dowolnie nimi żonglować. Pewnym zabezpieczeniem przed tym miało być wydzielenie operatorów: tak systemu przesyłowego jak i systemów dystrybucyjnych.
Więcej... |  Numer 11/2008

( 30.11.2008 10:49 )
Decydując się na zmianę sprzedawcy – mówi Andrzej Zielaskowski, główny energetyk w PCC Rokita – trzeba wziąć pod uwagę rachunek ekonomiczny. Mówiąc po prostu, trzeba policzyć, czy to się opłaca, czy nie. Składają się na to: koszty rozdzielenia umów, koszty odchyleń i realne rynkowe możliwości uzyskania niższej ceny energii. Rozdzielnie umów kosztuje – moja firma, kiedy 8 lat temu wchodziła w regułę TPA – nie miała wtedy jeszcze problemu z wymianą układów pomiarowych. Wymiana układów pomiarowo–rozliczeniowych to nadal jedna z istotnych barier, która powoduje, że odbiorców energii elektrycznej funkcjonujących według zasady TPA jest u nas nadal tak mało.
Więcej... |  Numer 11/2008

( 30.11.2008 10:51 )
V Targi Energii w Jachrance.

Już po raz piąty Towarzystwo Obrotu Energią w kooperacji z Izbą Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii zorganizowało Targi Energii. Targi – po jednorocznej przerwie - powróciły do Jachranki. Organizatorzy doszli do wniosku, że „skoszarowanie” wystawców i uczestników w zamkniętym obiekcie „Warszawianki” sprzyjać będzie intensyfikacji i skuteczności wymiany doświadczeń i prezentacji ofert. Choć, jak zauważył to samokrytycznie Jacek Szyke, z IEPiOE, na tych targach bezpośrednio nie sprzedano jeszcze ani jednej megawatogodziny energii... to jednak o rynku energii warto rozmawiać.
Więcej... |  Numer 11/2008


  | < 1 >  2  3  4  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator