Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 03/2008

Raport PSEW: Wciąż mało turbin na wichrowych wzgórzach


Podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli w marcu 2007 roku przywódcy państw członkowskich przyjęli zobowiązanie, że do 2020 roku 20% energii produkowanej w UE będzie pochodzić ze źródeł energii odnawialnej. Ustalono, iż dla poszczególnych krajów cel będzie różnicowany w zależności od sytuacji wyjściowej i potencjału w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, jak również obecnego poziomu jej wykorzystania oraz struktury wykorzystania paliw w energetyce. W styczniu tego roku Komisja Europejska przedstawiła projekt nowego pakietu energetycznego dotyczącego wspierania wykorzystania energii odnawialnej i redukcji emisji dwutlenku węgla.

Na pakiet przedstawiony przez KE składa się pięć dokumentów: dyrektywa ramowa dotycząca promocji wykorzystania energii odnawialnej, decyzja w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2020, nowelizacja dyrektywy 2003/87/WE w sprawie udoskonalenia i rozszerzenia systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, dyrektywa w sprawie geologicznego magazynowania dwutlenku węgla (CCS) oraz wytyczne w zakresie udzielania pomocy publicznej dotyczącej ochrony środowiska. Z projektów dokumentów wynika, że w całej Unii ma być możliwy swobodny handel zielonymi certyfikatami oraz, że prywatne inwestycje w energetykę odnawialną będą mogły być wspierane pomocą publiczną na prostszych zasadach. Komisja Europejska zaproponowała także cele obligatoryjne na 2020 rok w zakresie udziału energii odnawialnej w produkcji energii poszczególnych krajów członkowskich. Proponowany cel dla Polski, to 15%. Pozostałym państwom członkowskim wyznaczone zostały w większości przypadków wyższe cele.

Propozycje celów dotyczące udziału energii odnawialnej w tzw. miksie energetycznym na nowo zapoczątkowały dyskusje na temat możliwości rozwoju technologii odnawialnych i zwiększenia zużycia energii odnawialnej. Z ostatnich raportów branżowych wynika, że sama energetyka wiatrowa posiada wciąż znaczny potencjał rozwojowy.

Pamiętać należy, że Europa jest światowym liderem w dziedzinie energetyki odnawialnej. W szczególności w dziedzinie energetyki wiatrowej nasz kontynent posiada znaczną przewagę konkurencyjną i komparatywną. Zdaniem wielu analityków elektrownie wiatrowe są obecnie najbardziej dojrzałą i konkurencyjną technologią odnawialną. W 2007 roku żadna inna technologia produkcji energii w Europie nie zanotowała takiego przyrostu zainstalowanych mocy.

Moc przyłączonych w 2007 roku turbin wiatrowych wyniosła 8554 MW (o 935 MW więcej niż w roku poprzednim). Warto zaznaczyć, że całkowita moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w Europie wynosi obecnie 56.535 MW – dla porównania moc zainstalowana w polskich elektrowniach konwencjonalnych na koniec 2006 r. wynosiła 34.864 MW. W 2007 roku elektrownie wiatrowe wyprodukowały łącznie w Europie 119 TWh, co pozwoliło pokryć 3,7% zapotrzebowania na energię elektryczną całej Unii Europejskiej. Generacja wiatrowa pozwoliła na uniknięcie emisji 90 mln ton dwutlenku węgla.

Niekwestionowanym liderem w zakresie dynamiki rozwoju rynku energetyki wiatrowej jest Hiszpania, która zainstalowała w roku ubiegłym 3522 MW – więcej niż jakikolwiek inny kraj europejski w historii rozwoju tego sektora (w chwili obecnej, 10% produkcji energii elektrycznej w tym kraju pochodzi z wiatru). Znaczący wzrost zanotowała także Francja, podnosząc zainstalowaną moc o 888 MW i osiągając 2454 MW oraz Włochy – 603 MW zainstalowane w 2007 roku, łączna moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych - 2726 MW. Pomimo dynamicznego rozwoju wielu rynków europejskich, Niemcy nadal pozostają krajem o najwyższej mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej - 22.247 MW na koniec 2007 r.

Energetyka wiatrowa w Polsce rozwija się bardzo powoli, zdecydowanie poniżej oczekiwań i możliwości. Łączna moc zainstalowana w kraju wynosi ok. 276 MW i choć dynamika rozwoju rynku jest wciąż bardzo wysoka (przyłączenie ok. 120 MW megawatów pozwala uzyskać dynamikę na poziomie ok. 50%), to zdecydowanie daleko nam jeszcze do liderów europejskich.

Zainteresowanie firm inwestowaniem w projekty wiatrowe jest bardzo duże. Szacuje się, że na krajowym rynku działać może obecnie nawet ok. 100 podmiotów zajmujących się przygotowaniem projektów wiatrowych lub pozyskiwaniem ziem pod inwestycje wiatrowe. Pomimo wielu narzekań na brak specjalistów z zakresu energetyki wiatrowej, brak rodzimych producentów wielkogabarytowych urządzeń, brak fabryk produkujących elektrownie wiatrowe - z rozwoju energetyki wiatrowej utrzymuje się w Polsce coraz więcej osób – podwykonawców, ekspertów wykonujących opracowania środowiskowe i energetyczne, projektantów, firm usługowych. Stopniowo zmienia się również nastawienie środowisk początkowo bardzo nieufnych wobec elektrowni wiatrowych, w tym ornitologów i energetyków.

Nie oznacza to jednak, że poziom świadomości społecznej jest już zadowalający. Dlatego też Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podejmuje działania na rzecz jego podniesienia, rozpoczynając pierwszą w Polsce kampanię społeczną dotyczącą rozwoju energetyki odnawialnej. Dzięki działaniom skierowanym do polityków, środowiska energetycznego oraz społeczeństwa, PSEW chce upowszechniać wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii oraz korzyści płynących z ich eksploatacji.

*

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej założone w 1999 roku, to organizacja pozarządowa wspierająca i promująca rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce, a w szczególności energetyki wiatrowej.

Celem Stowarzyszenia jest praca na rzecz poprawy istniejących i tworzenia nowych zapisów prawnych oraz zwiększenia politycznej i społecznej świadomości w zakresie energetyki wiatrowej, jak również systematyczny wzrost wykorzystania energii wiatru jako czystego źródła generacji energii elektrycznej.

Stowarzyszenie skupia uczestników rynku energetyki wiatrowej w Polsce. Obecnie do PSEW należy blisko 40 członków wspierających oraz ponad 30 zwyczajnych.




 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator