Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 03/2008

Azja spotkała się z Europą


W 2015 roku Kazachstan zamierza wydobywać 150 mln ton ropy naftowej rocznie

Nie ulega wątpliwości, że Kazachstan jest coraz bardziej atrakcyjnym miejscem inwestycyjnym w Centralnej Azji. Ale też dyplomacja Kazachstanu coraz intensywniej poszukuje partnerów, sojuszników i przyjaciół w Europie Centralnej. Temu właśnie celowi służyło spotkanie ambasadora Republiki Kazachstanu w Polsce Aleksieja Wołkowa i Radcy Handlowego Murgułana B. Baimukhana z członkami Klubu Krakowskiego (skupiającego reprezentujących liberalne poglądy, przedsiębiorców, lekarzy, architektów, polityków, a także artystę kabaretowego i satyryka Krzysztofa Piaseckiego) zorganizowane z inicjatywy Konsula Honorowego Republiki Kazachstanu w Krakowie i jednocześnie prezesa przedsiębiorstwa Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków - Jarosława Bałasza.

W Willi Decjusza zbudowanej przez włoskich architektów doby renesansu na zlecenie Justusa Ludwika Decjusza, krakowskiego dyplomaty, finansisty i sekretarza króla Zygmunta Starego, a także zwierzchnika mennic koronnych, współcześni przedstawiciele biznesu z dawnej stolicy Kazachstanu – Ałmaty, mieli okazję poznać się ze swoimi potencjalnymi partnerami z dawnej stolicy Polski - Krakowie. Całość rejestrowała kazachska telewizja państwowa Khabar TV.

16 grudnia 2007 roku Kazachstan, jako niepodległe, suwerenne państwo skończył 16 lat, a więc Republika Kazachstanu jest atrakcyjną, rosłą i niebiedną nastolatką... Od 5 kolejnych lat notowany jest dwucyfrowy wzrost PKB. Rekordowy na poziomie 13,2 proc. wyniósł w 2001 roku, a w 2006 roku zamknął się wielkością 9 proc. Natomiast dochód narodowy na jednego mieszkańca osiągnął w 2007 roku prawie 7000 dolarów. Systematycznie wzrastają rezerwy złota i walut obcych gromadzone przez Narodowy Bank Kazachstanu przekraczając 16,5 mld dolarów, zaś w Narodowym Funduszu Naftowym: 15 mld dolarów. Dodatnie saldo handlu zagranicznego przekroczyło za 7 miesięcy minionego roku 10 mld dolarów. Systematycznie rośnie też wartość wymiany towarowej pomiędzy Polską, a Kazachstanem. I w 2006 roku wyniósł blisko 600 mln dolarów. Przy czym dodatnie saldo wymiany towarowej leży po stronie polskich dostawców. Jednak znaczna część polskich towarów na kazachski rynek trafia nie bezpośrednio z Polski, a poprzez pośredników rosyjskich czy ukraińskich. Niemniej jednak Kazachstan jest czwartym po Rosji, Ukrainie i Białorusi partnerem handlowym ze wszystkich krajów WNP. Z kolei znany producent ciężarówek DAF wszedł na kazachski rynek przy pomocy swojego polskiego oddziału.

Kazachstan ma najwyższą ze wszystkich krajów WNP średnią płacę na poziomie 350 dolarów i przeciętną emeryturę w wysokości 120 dolarów. Podatek VAT wynosi 15 proc. i ma być planowo obniżany.

- Od momentu uzyskania niepodległości – mówi ambasador Aleksiej Wołkow- do Kazachstanu napłynęło ponad 50 mld bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Co stawia Kazachstan pod tym względem na pierwszym miejscu wśród wszystkich państw WNP. Bank Światowy zaliczył Kazachstan – co z dumą podkreśla – ambasador Wołkow – do grona 20 krajów najbardziej przyjaznych do prowadzenia interesów. Ale w Kazachstanie inwestuje nie tylko obcy kapitał. Rodzime inwestycje przekroczyły 75 mld dolarów. Ponadto w ostatnich latach Kazachstan zainwestował za granicą ponad 18 mld dolarów. - Spektakularne są np. kazachskie udziały w amerykańskiej firmie Westinghouse, specjalizującej się w dostawach paliwa do elektrowni jądrowych – dodaje radca handlowy Murgułan B. Baimukhan. Dla znawców tematyki nie jest to zaskoczeniem, albowiem na terytorium Kazachstanu znajdują się także jedne z najbogatszych złóż rud uranu.

Najbardziej atrakcyjny dla zagranicznych inwestycji pozostanie w ciągu najbliższych, tak jak i do tej pory sektor energetyczny. W ciągu najbliższych 10 lat inwestycje w ta dziedzinę gospodarki pochłoną co najmniej 52 mld dolarów przy czym cały potencjał surowcowy Kazachstanu szacowany jest na – proszę wstrzymać oddech - 8 trylionów dolarów!!! Rządowy program zagospodarowania kazachskiego sektora Morza Kaspijskiego określa preferencyjne warunki dla przedsiębiorstw wykorzystujących nowe technologie i oferujących kompleksowy serwis w pozyskaniu i zagospodarowaniu surowców energetycznych. Według wstępnych założeń, wydobycie ropy naftowej w Kazachstanie ma wzrosnąć w tym czasie ponad trzykrotnie!!! O ile w 2006 roku wydobycie ropy wynosiło 65 mln ton, to w 2010 roku powinno osiągnąć 100 mln ton, zaś w 2015 roku 150 mln ton. Z tą myślą Kazachstan kształci swoich studentów, w tym także na jedynym w Polsce Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu znajdującym się na krakowskiej AGH.

Równolegle w podobnym tempie ma być rozwijane hutnictwo żelaza i produkcja metali kolorowych. Kazachowie szczycą się tym, że międzynarodowe agencje ratingowe najwyżej oceniły ich gospodarkę ze wszystkich krajów WNP. Nadając status inwestycyjny i sytuując mniej więcej w takim samym miejscu na liście wiarygodności i pewności inwestowania jak Chorwację czy Meksyk.

Ambasador Wołkow sugerował, aby polskie firmy wzorem np. firm niemieckich korzystały z pomocy osiadłej w Kazachstanie etnicznej diaspory.

- Oni wrośli w kazachski pejzaż, znają język i obyczaje, mają kontakty – mówił. Jest ich ponad 50 tysięcy. Polskie artykuły konsumpcyjne wśród kazachskich konsumentów mają tradycyjnie dobrą opinię jako wyroby wysokiej jakości za niewygórowaną cenę. Kazachstan, biorąc pod uwagę zarówno odległość od Polski jak i rozległość samego kraju, stara się namawiać wszystkich dostawców, aby właśnie tu lokowali i uruchamiali produkcję, traktując to miejsce jako bazę do przyszłej ekspansji na rynki wszystkich krajów centralnej Azji. (jb)




 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator