Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 12/2008

Numer 12/2008

-
Grudzień 2008
( 03.01.2009 13:18 )
W ciągu ostatnich czterech lat dokonała się niebywała transformacja Rosniefti, która ze średniej wielkości firmy stała się największym koncernem naftowym w Rosji. Stało się to możliwy dzięki bezprecedensowemu wsparciu ze strony władz w przejęciu aktywów Jukosu, do niedawna lidera rosyjskiego sektora naftowego. Jukos popadł w konflikt z Kremlem, który zakończył się jego upadkiem. Skorzystała na tym Rosnieft’, która wykupiła niemal wszystkie najważniejsze aktywa pojukosowskie.
Więcej... |  Numer 12/2008

( 03.01.2009 13:23 )
W Niemczech oraz kilku innych krajach europejskich nie tylko w minionych latach, ale - wg koncernu Shell - również w okresie do około 2030 roku będzie zwiększała się liczebność eksploatowanych samochodów i jednocześnie malało zapotrzebowanie na benzynę oraz olej napędowy, co ilustruje załączony rysunek.
W skali globalnej (ogólnoświatowej) zużycie paliw silnikowych ulegnie w tym okresie nieomal podwojeniu i to głównie dzięki silnemu rozwojowi motoryzacji w Chinach oraz Indiach.
Więcej... |  Numer 12/2008

( 03.01.2009 13:24 )
URE będzie mógł ustalać ceny maksymalne także dla producentów energii. Ogłoszony przez rząd Plan Stabilności i Rozwoju pozwoli Urzędowi Regulacji Energetyki używać mechanizmu ceny maksymalnej nie tylko wobec sprzedawców energii, ale także jej producentów. Regulator będzie mógł również, pośrednio, taryfować ceny energii dla odbiorców przemysłowych. Będzie to możliwe w sytuacji, gdy konkurencyjność w jednym z segmentów zostanie zachwiana, będą pojawiać się oznaki działań monopolistycznych.
Więcej... |  Numer 12/2008

( 03.01.2009 13:25 )
W 2030 roku Unia Europejska będzie uzależniona w 70 proc. od importu surowców energetycznych. Obecnie UE najwięcej sprowadza ropy i gazu ziemnego z Rosji - odpowiednio 31 proc. i 42 proc. W przypadku węgla największym dostawcą Unii jest Afryka Południowa (26 proc. dostaw). KE kładzie nacisk na dostawy gazu spoza Rosji, dzięki utworzeniu tzw. południowego korytarza gazowego. Ma on zapewnić Unii surowiec z regionu Kaukazu, Turcji albo Afryki Północnej. Kluczowy ma być gazociąg Nabucco, którym ma do Unii Europejskiej trafić gaz z krajów basenu Morza Kaspijskiego. Projektowany gazociąg ma zmniejszyć zależność UE od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Jak dotąd nie udało się tego zagwarantować. W przyszłym roku KE ma wydać dokument, który zidentyfikuje trudności w realizacji projektu Nabucco i zaproponuje, jak je przezwyciężyć.
Więcej... |  Numer 12/2008


<< Poprzednie  1  2  3  4  | < 5 > 

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator