Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 01/2004

Numer 01/2004

-
Styczeń 2004
( 11.02.2004 03:38 )
Było wiele sygnałów, popartych faktami...


Jakie były prawdziwe powody niespodziewanej dymisji ministra Czyżewskiego? Czy chodzi tutaj o zablokowanie korzystnej dla oferenta sprzedaży grupy energetycznej G-8? Kto naprawdę dzisiaj rządzi w Polsce? Premier Leszek Miller czy doktor Jan Kulczyk?
Interesujące by było to, gdybym mógł odpowiedzieć na te pytanie w obecności pana Kulczyka.
Więcej... |  Numer 01/2004

( 11.02.2004 03:36 )
Hub gazowy w Niechorzu?
Rozmowa z Markiem Foltynowiczem, wiceprezesem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA


- Co pewien czas przez prasowe łamy przemyka informacja o tym, iż resort skarbu rozważa zaproszenie inwestorów do rokowań w sprawie sprzedaży PGNiG. W jednym z wywiadów mówił o tym wiceminister skarbu Ignacy Bochenek. Informację tę szybko sprostował były już minister skarbu Piotr Czyżewski. Czy istnieją alternatywne rozwiązania w stosunku do planów upublicznienia spółki? Może naciskają na to politycy, a za ich pośrednictwem zainteresowani nabyciem akcji PGNiG gazowi potentaci z za granicy?
Więcej... |  Numer 01/2004

( 11.02.2004 03:34 )
Czas jest wrogiem
Rozmowa z Jarosławem Bałaszem, prezesem spółki Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków Sp. z o.o.


- Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków Sp. z o.o. już po raz trzeci organizują konferencję, której celem jest zacieśnienie współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Kazachstanem. Czyżby dwie poprzednie konferencje były tak udane? A może to rodzaj „długofalowej inwestycji” PNiG Kraków w rozwój tej współpracy?
Więcej... |  Numer 01/2004

( 11.02.2004 03:27 )
Obowiązująca od 1 stycznia 2004 r. ustawa o biopaliwach dopuszcza do sprzedaży tylko paliwa zawierające biokomponenty. Przyjęte limity biokomponentów świadczą o tym, że sam resort rolnictwa zdaje sobie sprawę z tego, iż rolnicy nie mogą zagwarantować odpowiednich dostaw rzepaku i zbóż. W rozporządzeniach wykonawczych do ustawy minimalne wielkości bioetanolu dodawanego do benzyn w zasadzie nie odbiegają od jego zużycia w ubiegłych latach. Natomiast dolewki estrów rzepakowych do oleju napędowego będą stanowić zaledwie 0,11 proc. oleju napędowego, który zostanie sprzedany w tym roku.
Więcej... |  Numer 01/2004

( 11.02.2004 03:25 )
Zawodna niezawodność

W czwartek 14 sierpnia w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych oraz południowo-wschodnich prowincjach Kanady miała miejsce największa awaria sieci elektroenergetycznej w historii Ameryki Północnej. Krótko po godzinie 16 czasu lokalnego przerwano dostawy energii elektrycznej w regionie Ohio, Nowego Jorku, New England, Massachusetts, Connecticut, Michigan, Ontario, Pensylwanii, północnego New Jersey, a po stronie kanadyjskiej - w prowincji Quebec. W sumie przerwa w dostawie energii elektrycznej, zwana popularnie blackoutem, objęła około 9300 mil kw., w tym około 50 mln ludzi (około 15 mln klientów), a łącznie wyłączone zostało 61300 MW mocy.
Więcej... |  Numer 01/2004

( 11.02.2004 03:21 )
Niebezpieczny odpad czy cenny surowiec?

Janusz Jakóbiec, Grzegorz Wysopal
Instytut Technologii Nafty w Krakowie

Ochrona środowiska jest jednym z najważniejszych zadań, przed jakimi stanęliśmy u progu XXI w. Zagadnienia ekologiczne wywierają coraz większy wpływ na funkcjonowanie przemysłu motoryzacyjnego i rafineryjnego. Dynamiczny rozwój motoryzacji w Polsce wymusza dostarczanie na rynek coraz większej ilości paliw, olejów smarowych i płynów eksploatacyjnych.
Jednym z elementów wpływających na sprawność i trwałość pojazdów samochodowych oraz maszyn jest stosowanie najwyższej jakości środków smarowych. Ich wysoka jakość wpływa na wydłużenie okresu eksploatacji, a tym samym na obniżenie podaży świeżych olejów smarowych.
Więcej... |  Numer 01/2004


  | < 1 >  2  3  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator