Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 8-9/2003

Numer 8-9/2003

-
sierpień, wrzesień 2003 r.
( 11.09.2003 11:19 )
Powstanie i rozwój energetyki jądrowej w Rosji należy rozpatrywać w okresie, kiedy istniał jeszcze Związek Radziecki. To właśnie w Związku Radzieckim w 1954 r. uruchomiono pierwszą w świecie elektrownię jądrową w Obninsku, 105 km na południowy-zachód od Moskwy. Elektrownia ta - jak na obecne warunki - była małym obiektem o mocy zaledwie 5 MWe (moc cieplna 30 MW). Energii cieplnej dostarczał reaktor o konstrukcji kanałowej z moderatorem grafitowym, chłodzony zwykłą wodą, dwuobiegowy. W obiegu pierwotnym woda pod ciśnieniem 10 MPa przepływając przez rdzeń reaktora, odbierała ciepło, temperatura wody na wyjściu z reaktora wynosiła 260-270 st. C. Ciepło to było z kolei przekazywane w obiegu wtórnym w czterech wymiennikach ciepła, gdzie wytwarzana była para o parametrach ciśnienie 1,25 MPa i temperaturze 225-260 st. C.
Więcej... |  Numer 8-9/2003

( 11.09.2003 11:25 )
Z Pawłem Olechnowiczem, prezesem Zarządu Grupy LOTOS SA rozmawia Robert Stępniak
- Panie Prezesie, 14 lipca br. Piotr Czyżewski, minister Skarbu podjął decyzję o odrzuceniu oferty konsorcjum Rotch Energy – PKN Orlen na zakup 75 proc. akcji Grupy Lotos SA. Oznacza to nic innego jak tylko samodzielny rozwój gdańskiej firmy.
- Rzeczywiście, jesteśmy świadkami przełomu w dość niejasnej jak dotąd sytuacji Grupy Lotos. Decyzja ministra Skarbu oznacza poparcie naszych dotychczasowych działań na rzecz samodzielnego rozwoju. Stworzono w ten sposób jasne i czytelne zasady pod budowę struktury koncernu Grupa LOTOS. Jestem przekonany, że wszyscy pracownicy naszej firmy, nasza lokalna społeczność, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich będą dumni, że Grupa Lotos pozostaje tu w Gdańsku. Rozwój firmy to rozwój i wsparcie dla całego regionu. To z pewnością dalsze ciekawe i pożyteczne, wspólne inicjatywy gospodarcze, kulturalne i społeczne.
Więcej... |  Numer 8-9/2003

( 11.09.2003 11:40 )
Najważniejszą inwestycją Grupy Lotos S.A. na południu Polski jest dokończenie budowy instalacji kompleksu wodorowego w gorlickiej Rafinerii Nafty Glimar S.A. Po uruchomieniu kompleksu Grupa Lotos będzie jedynym w kraju producentem olejów bazowych nowej generacji. Integracja aktywów parafinowych skupi się wokół Rafinerii Jasło S.A., natomiast olejowych – wokół Rafinerii Czechowice S.A. Ważne miejsce w planach Grupy zajmuje spółka wydobywcza Petrobaltic.
Więcej... |  Numer 8-9/2003

( 11.09.2003 10:55 )
PSE-ELECTRA Sp. z o.o. została utworzona w 1998 roku – był to pierwszy krok na drodze do przeniesienia całego obrotu z PSE S.A. do firmy niezależnej. Do dziś jednak te założenia nie zostały do końca zrealizowane (obrót jest nadal w podstawowej części w PSE S.A.). W 2002 roku PSE-ELECTRA przekształciła się w spółkę akcyjną. Przez dotychczasowe 5 lat Electra funkcjonuje głównie jako agent handlowy PSE S.A. – kupujący i sprzedający energię w imieniu i na rzecz PSE S.A. Dopiero od około 2 lat PSE-ELECTRA zaczyna podejmować samodzielne działania na rynku - w dalszym ciągu z bardzo dużymi ograniczeniami, nie pozwalającymi na prowadzenie otwartej gry handlowej.
Więcej... |  Numer 8-9/2003

( 11.09.2003 11:26 )
BOT, BOB, BOB II, a na razie tylko BB czyli Bełchatów-Bełchatów. To skróty, jakie towarzyszą dyskusjom na temat konsolidacji w polskiej energetyce od kilku ładnych lat. Gdyby udało się skonstruować urządzenia, które z samego tylko gadania produkowałyby prąd, to nie trzeba by budować żadnych nowych elektrowni, a kopalnie można by swobodnie pozamykać, wypłacając wszystkim w nich zatrudnionym dożywotnie pensje na dotychczasowym poziomie.
Więcej... |  Numer 8-9/2003

( 11.09.2003 11:27 )
Jednym z najważniejszych mechanizmów służących rozwijaniu konkurencji na rynku mediów energetycznych jest zasada dostępu stron trzecich do sieci (Third Part Access, TPA). Decyzja o korzystaniu z TPA, czyli uczestnictwie w rynku, należy do odbiorców uzyskujących prawo dostępu do sieci zgodnie z harmonogramem (pełne otwarcie rynku energii elektrycznej nastąpi 1 stycznia 2006 r.). Mimo że TPA działa na razie tylko w ograniczonym zakresie, wśród uprawnionych odbiorców wzrasta zainteresowanie możliwościami skorzystania z prawa wyboru dostawcy energii.
Więcej... |  Numer 8-9/2003


  | < 1 >  2  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator