Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 08-09/2008

Czystsza produkcja


Od kilku tygodni spaliny ze wszystkich bloków energetycznych największej elektrowni w Grupie Tauron - Jaworzno III, należącej do Południowego Koncernu Energetycznego SA, są w całości odsiarczane. Dzięki temu zakład spełnia zaostrzone wymogi ochrony środowiska. 18 lipca zakończył się 720-godzinny, rozpoczęty 16 czerwca, ruch regulacyjny i próbny trzeciego ciągu instalacji odsiarczania spalin.

Prace budowlane trwały od kwietnia 2007 i objęły modernizację oddanej do użytku w 1996 roku instalacji odsiarczania spalin (obsługującej cztery z sześciu bloków) oraz budowę trzeciego ciągu odsiarczania dla bloków nr 3 i 4. Akt erekcyjny, który następnie został uroczyście wmurowany wraz z kamieniem węgielnym pod budowę instalacji, podpisano rok temu – 18 lipca 2007 roku.
Inwestycja w Jaworznie była jednym z najważniejszych przedsięwzięć prowadzonych w ostatnich latach w PKE (Grupa Tauron), realizowanym w ramach dostosowania się do wprowadzanych przez Unię Europejską surowych norm ekologicznych. Jego realizacja przyczyniła się do zwiększenia konkurencyjności spółki oraz wpływa pozytywnie na poprawę stanu środowiska, a co za tym idzie, na podniesienie standardu życia mieszkańców regionu.
Instalacja odsiarczania dla bloków 3 i 4 jest wybudowana w tej samej technologii co dwie wcześniejsze instalacje, z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury i rezerw technologicznych. Obecnie wszystkie spaliny Elektrowni Jaworzno III, po oczyszczeniu w instalacji odsiarczania spalin, są wyprowadzane do atmosfery poprzez chłodnie kominowe.
Inwestycja o wartości ponad 130 mln zł sfinansowana została ze środków własnych PKE oraz dofinansowania w wysokości 5 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Nowa instalacja pozwala na ograniczenie emisji dwutlenku siarki do poziomu niższego niż wymagają tego zaostrzone przepisy. Poza ograniczeniem emisji SO2, trzecia nitka IOS ogranicza emisję pyłu, chlorowodoru, fluorowodoru i metali ciężkich w odsiarczonych spalinach. Tak jak dotychczas, dodatkowym produktem procesu technologicznego jest gips syntetyczny.
Instalacja, o wydajności 2 mln Nm3/h i skuteczności odsiarczania ponad 95 proc., składa się z następujących, głównych węzłów technologicznych: przepływu spalin zasiarczonych, absorpcji dwutlenku siarki, przepływu spalin odsiarczonych z absorbera do chłodni kominowej, wprowadzenia spalin do chłodni kominowej, przygotowania zawiesiny sorbcyjnej na bazie mączki kamienia wapiennego oraz alternatywnego sorbentu – produktu poreakcyjnego z półsuchych metod odsiarczania spalin, instalacji elektrycznych oraz AKPiA. Dla budowanej trzeciej nitki wykorzystane zostaną również węzły istniejącej IOS.
Głównym wykonawcą inwestycji w systemie „pod klucz” była Fabryka Kotłów Rafako SA.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator