Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 10/2007

Biokomponenty z LOTOSU


Na ukończeniu są roboty ogólnobudowlane i rozpoczęto montaż urządzeń technologicznych na budowie instalacji do produkcji estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) na terenie LOTOS Biopaliwa Sp. z o.o. w Czechowicach – Dziedzicach.

Zdolności produkcyjne instalacji przewidziane są na 100 tys. ton rocznie biokomponentu najwyższej jakości. Wartość realizowanej inwestycji szacuje się na ok. 80 mln zł.



– Zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej z roku na rok, będzie rosnąć udział biokomponentów w paliwach silnikowych. Dzięki tej inwestycji zabezpieczamy przede wszystkim własne potrzeby. Co ważniejsze technologia, na którą zdecydowaliśmy się w Czechowicach nie uzależnia nas od jednego rodzaju surowca – podkreśla Paweł Olechnowicz, Prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A.

Przypomnijmy, że zgodnie z Dyrektywą nr 2003/30/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 8 maja 2003 roku w sprawie wspierania użycia w transporcie biopaliw lub innych paliw odnawialnych, państwa członkowskie powinny zapewnić minimalny udział paliw alternatywnych w całości konsumpcji paliw. Do końca 2010 udział ten powinien wynieść 5,75% według wartości energetycznej.

W celu realizacji dyrektywy UE oraz do budowy instalacji do produkcji estrów metylowych kwasów tłuszczowych w lutym 2006 r. powołano Spółkę LOTOS Biopaliwa, w 100% zależną od LOTOS Czechowice.

Partnerami LOTOS Biopaliw w budowie instalacji FAME są niemiecka firma MAN Ferrostaal AG oraz Prochem S.A.

Uniwersalna technologia

Kluczem do sukcesu na rynku biopaliw i zarazem sposobem uniknięcia kłopotów z dostępem do surowca jest wybór instalacji, która pozwala na przerabianie różnego rodzaju surowców tłuszczowych - nie tylko oleju rzepakowego - z zachowaniem odpowiednich standardów jakościowych produktu końcowego. Wybrana przez nas technologia (CD Process) zapewnia najwyższą jakość FAME i umożliwia przerób różnego rodzaju olejów roślinnych oraz kwasów tłuszczowych – dodaje Marek Lesisz, Prezes Zarządu LOTOS Biopaliwa.

Wykorzystanie estrów metylowych kwasów tłuszczowych do napędu silników z zapłonem samoczynnym jest rozwiązaniem aktualnie powszechnie stosowanym. Warto również wspomnieć, że u podstaw konstrukcji silnika Rudolfa Diesla, legły założenia, iż jego silnik napędzany będzie właśnie paliwem wytwarzanym na bazie olejów roślinnych.

Obecnie od 40 do 60 proc. zbiorów rzepaku w Europie jest wykorzystywanych na potrzeby produkcji biodiesla. Do końca 2007 roku zdolność produkcyjna FAME w Unii Europejskiej wzrośnie do ok. 6 milionów ton rocznie. Przewiduje się, że produkcja biopaliw osiągnie w roku 2020 poziom 25-30 mln ton.




 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator