Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 10/2007

„Sprzedana narzeczona” czyli złoty jubileusz skawińskiej elektrowni.


Będą nowe bloki...

6 października 1957 roku rozpalono w Elektrowni Skawina pierwszy kocioł, a 24 października uruchomiono pierwszy turbozespół o mocy... 50 MW. Rok później do sieci została włączona zainstalowana tutaj pierwsza w Polsce jednostka produkcyjna o mocy 100 MW. Przez całą dekadę lat sześćdziesiątych skawińska elektrownia, dysponująca łączną mocą 550 MW, była największa w Polsce.

Dzisiaj miernikiem skali postępu w energetyce jest m.in. to, że współcześnie wznoszone pojedyncze bloki energetyczne dysponują większą mocą niż cała elektrownia rekordzistka z lat sześćdziesiątych. Prezes Ryszard Młodzianowski przypomniał burzliwą historię jubilatki, natomiast Vladimir Černy, dyrektor generalny CEZ Polska i jednocześnie przewodniczący Rady Nadzorczej Elektrowni Skawina mówił piękną polszczyzną o szczęściu, w życiu, w miłości i interesach. O szczęściu do wspaniałych pracowników, kochających swoją pracę i działających z pasją, i szczęściu do rzetelnego pracodawcy, o szczęściu w inwestycjach i szczęściu do... inwestorów. Z kolei wiceprezes grupy CEZ - Tomáš Pleskač podkreślił strategiczne i długofalowe zainteresowanie CEZ-u obecnością na rynku polskimi i potwierdził po raz kolejny już zamiar ulokowania na terenie skawińskiej elektrowni nowych bloków energetycznych. Wszystko wskazuje na to, że będą to bloki o jednostkowej mocy wyższej niż dotychczasowa moc „starej” Skawiny. Przy okazji okazało się, że skawińska jubilatka jest liderem grupy CEZ w zakresie spalania biomasy. W kuluarach dyskutowano o tym, iż Wydział Nawęglania i Paliw Płynnych powinien zmienić drugi człon nazwy na Biomasę właśnie. Niebawem też – jeszcze przed końcem roku – w Skawinie odbędzie się druga, równie ważna uroczystość: przekazania do użytku pierwszej nitki – tak wyczekiwanej - instalacji odsiarczania spalin.

Z okazji złotego jubileuszu Prezydent RP odznaczył długoletnich pracowników Elektrowni Skawina odznaczeniami państwowymi. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Marek BOGDANOWICZ, Włodzimierz CICHOŃ, Jerzy JÓZEFOWSKI, Stanisław OŻÓG i Stefan TYLKA, zaś Brązowe Krzyże Zasługi: Marek BIAŁECKI, Zbigniew KOCHAŃSKI, Zbigniew KRUPNIK, Andrzej PYTEL i Jan WIĄCEK. Natomiast Minister Gospodarki przyznał resortowe odznaczenie „Zasłużony dla Energetyki”, które dostali: Marek AUGUSTAK, Kazimierz BŁASZCZYK, Zygmunt BRODŁOWICZ, Ryszard ĆWIEK, Halina KORABIK, Zbigniew KULCZAK, Leszek KURLIT, Józef MALISZEWSKI, Anna MOŚCICKA, Andrzej OPYRCHAŁ, Elżbieta PANEK, Bogusława RAPIJ, Antoni ROMEK, Marian RUPIK, Wiesław RYBAŁTOWSKI, Marek SANOK, Józef SERWIŃSKI, Andrzej ŚLIZOWSKI, Włodzimierz WOJAS, Wacław WOJTANOWSKI i Józef ZIACH. Niezwykle wzruszającym i – co tu kryć – niecodziennym w dzisiejszych czasach momentem było uhonorowanie specjalnym medalem „50-lecia Elektrowni Skawina” wszystkich żyjących dotychczasowych dyrektorów tej elektrowni. Z rąk obecnego prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego Ryszarda Młodzianowskiego medale otrzymali: Henryk KACZMARCZYK, Wiesław OSTAP, Władysław BARACZ i Ireneusz ŁAPIŃSKI. Wszyscy oni stanowią żywą historię polskiej energetyki.

Zaskoczeniem dla skołatanych codziennymi dźwiękami pracujących turbin i generatorów była muzyczna uczta, jaką zaserwowała z okazji złotego jubileuszu swoim pracownikom i mieszkańcom Krakowa elektrownia jubilatka. Ten prezent to sprowadzony po raz pierwszy do Krakowa młody czeski, niezwykle dynamiczny zespół symfoniczny „Prague Philharmonia” pod batutą szwajcarskiego dyrygenta Kaspara Zehnera, z którym gościnnie wystąpił amerykański pianista Kevin Kenner, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1990 roku. W programie znalazły się utwory kompozytorów czeskich i polskich. W tym także uwertura do opery „Sprzedana narzeczona” Bedrzicha Smetany, II koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina oraz IX Symfonia e-moll „Z nowego Świata” op. 95 Antoniego Dworzaka. (JB)




 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator