Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 01/2007

„Złote Lampy” za planety bifurkację i chaos...


Podczas uroczystości Akademii Barbórkowej w Krakowie zostały wręczone nagrody w konkursie „Złote Lampy” ogłoszonym w styczniu 2006 r. przez Fundację PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza.

Laureatami konkursu „Złote Lampy” zostali:

- w dziedzinie nauk ścisłych: dr Maciej Konacki, zgłoszony przez Komitet Astronomii Polskiej Akademii Nauk, za odkrycie planety poza układem słonecznym
w potrójnym układzie gwiazdowym przy zastosowaniu opracowanej przez siebie metody detekcji planet;

- w dziedzinie nauk technicznych: prof. dr hab. inż. Jan Awrejcewicz, zgłoszony przez Komitet Mechaniki Polskiej Akademii Nauk, za oryginalne osiągnięcia w dziedzinie mechaniki nieliniowej, z zakresu dynamiki układów ciągłych
i nieklasycznych zagadnień termosprężystości, bifurkacji i chaosu w konstrukcjach inżynierskich, a także z zakresu metod asymptotycznych.

Obu laureatom przyznano nagrody pieniężne w wysokości 150 000 złotych każda.

INFORMACJE O LAUREATACH KONKURSU

prof. dr hab. inż. Jan Awrejcewicz, ur. 1952.

Pracę magisterską (1977) i doktorską (1981) obronił na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. W 1978 roku ukończył studia na kierunku filozofia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1990 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na Politechnice Łódzkiej, w roku 1994 tytuł profesora, natomiast w roku 1997 został profesorem zwyczajnym.
Obecnie jest Kierownikiem Katedry Automatyki i Biomechaniki Politechniki Łódzkiej.
Jest członkiem wielu prestiżowych organizacji międzynarodowych i krajowych (m.in. członek rzeczywisty Akademii Inżynierskiej w Polsce oraz przewodniczący Komitetu Drgań Nieliniowych IFToMM – International Federation of Theory of Mechanismus and Machines).

Autor wielu opracowań: monografii, podręczników, książek, publikacji naukowych, materiałów konferencyjnych.

Laureat licznych nagród i odznaczeń państwowych (Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 2001, Złoty Krzyż Zasługi – 1996, Medal Komisji Edukacji Narodowej – 1998), regionalnych i uczelnianych.

Uhonorowany przyznaniem następujących prestiżowych stypendiów i grantów zagranicznych, m.in.:

  • Nagroda Fulbrighta (Senior Grant), Departament of Electrical Engineering and Komputer Science oraz Departament of Mechanical Engineering, The University of California, Berkeley, 2001 (12 miesięcy badań naukowych i wykładów dla studentów i doktorantów)
  • Nagroda Fundacji im. T. Kościuszko (Nowy Jork), Mechanical and Industrial Engineering, University of Illionois, Urbana USA) 1999/2000 (3 miesiące badań naukowych),
  • Reaserch Centre for Advanced Science and Technology, The Tokyo University, Mitsubishi Professor Endowed Chair, Japonia 1990-1991 (1 rok badań naukowych)
  • Aleksander von Humboldt Foundation, The Carolo-Wilhelmina University of Braunsweig, Niemcy 1987-1990, 1993 (2 lata badań naukowych)
  • NATO grant, Lyon-Francja 2005 (4 miesiące badań naukowych).


Praca nominowana do nagrody

Prof. dr hab. inż. Jan Awrejcewicz został zgłoszony do konkursu „Złote Lampy” przez prof. dr. hab. inż. Andrzeja Styczka – Przewodniczącego Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk za oryginalne osiągnięcia w dziedzinie mechaniki nieliniowej przedstawione w 8 monografiach i 61 pracach w czasopismach z Listy Filadelfijskiej[1].

Wszystkie uzyskane osiągnięcia prof. J. Awrejcewicza obejmują nieliniową mechanikę współczesną wspieraną przez nowoczesne metody matematyki stosowanej i fizyki. Na uwagę
i podkreślenie zasługuje szeroki wachlarz zupełnie nowych osiągnięć w tematyce obejmującej:

  • dynamikę układów ciągłych i nieklasyczne zagadnienia termosprężystości,
  • bifurkacje i chaos w konstrukcjach inżynierskich z tarciem i uderzeniami,
  • metody asymptotyczne i ich zastosowania do analizy dynamiki maszyn i konstrukcji.


[1](ISI Master Journal List - jest to lista naukowych czasopism opracowana i aktualizowana przez Institute for Scientific Information; lista zawiera tytuły czasopism, które przeszły proces oceny i są uwzględniane przez bazy ISI)

Maciej Konacki

urodzony w 1972 roku w Toruniu, polskiastrofizyk, doktor habilitowany astronomii został zgłoszony do konkursu „Złote Lampy” przez prof. dr. hab. Kazimierza Stępnia – Przewodniczącego Komitetu Astronomii Polskiej Akademii Nauk.

Jest absolwentem Wydziału Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1996), gdzie w 2000 roku obronił również pracę doktorską. W latach 1997-1999 był naukowcem wizytującym Pennsylvania State University. W latach 2000-2005 odbywał staż w California Institute of Technology (Caltech) w charakterze „postdoc” a potem "senior postdoc" (odpowiednik polskiego adiunkta). Prace prowadzone w CALTECH pozwoliły dr Konackiemu wejść do światowej czołówki badaczy zajmujących się poszukiwaniem i badaniem planet poza-słonecznych. Po kilkuletnim pobycie w najlepszych ośrodkach astronomicznych USA, jako dojrzały naukowiec z imponującym dorobkiem, wrócił do kraju i założył tu własną grupę badawczą. Obecnie dr Konacki jest pracownikiem Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Toruniu.

Dr Konacki jest autorem i współautorem kilkudziesięciu prac publikowanych w kraju i za granicą, w tym ponad trzydziestu recenzowanych artykułów, które ukazały się w najbardziej prestiżowych czasopismach astronomicznych, takich jak np. Astrophysical Journal oraz w brytyjskim Nature. Większość z nich opisuje bądź to odkrycie nowych pozasłonecznych planet bądź to nowe techniki detekcji takich obiektów.

Praca nominowana do nagrody

14 lipca2005 roku odkrył kolejną już planetę znajdująca się poza naszym układem słonecznym - pierwszą, która krąży w potrójnym układzie gwiazd. Planeta otrzymała nazwę HD 188753 Ab, jest o 14% większa od Jowisza, a temperatura jej powierzchni wynosi około 720 stopni Celsjusza. Układ potrójny z planetą znajduje się 149 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Łabędzia. Planeta HD 188753 Ab należy do grupy tzw. "gorących Jowiszy", gazowych gigantów orbitujących bardzo blisko rodzimej gwiazdy, potrzebuje ona zaledwie 3,3 dnia na obiegnięcie swojego słońca. Wokół gwiazdy centralnej krąży jeszcze układ podwójny z rokiem gwiazdowym wynoszącym 25,7 lat, a dwie gwiazdy tworzące ten układ obiegają się w ciągu 156 dni.

Odkrycie Macieja Konackiego podważa dotychczasowe teorie o powstawaniu planet, gdyż dotychczas sądzono, że tego typu układy będą niestabilne.




 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator