Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 01/2007

Portale branży energetycznej


Prawdziwy macho nie boi się ciemności. Dlatego nie wymienia przepalonej żarówki. Tak brzmi jeden z dowcipów publikowanych na stronie CIRE – Centrum Informacji o Rynku Energii, jednej ze stron WWW, adresowanej do osób z branży energetycznej.

Oprócz informacji i tekstów problemowych, portale branży energetycznej coraz częściej oferują usługi. Rozwija się rynek energii on-line, obsługa klientów przez Internet, a także certyfikacja podpisu elektronicznego. W Internecie można znaleźć portale zarówno dla biznesmenów jak i odbiorców indywidualnych.

Jednym z portali informacyjnych na temat energii jest wspomniane na wstępie Centrum Informacji o Rynku Energii, w skrócie nazywane CIRE, pod adresem WWW.cire.pl. CIRE.pl utworzone zostało przez firmy WINUEL SA. i Partner na Rynku Energii Sp. z o.o. oraz Politechnikę Śląską. Właścicielem portalu jest Agencja Rynku Energii SA. Na stronie CIRE oprócz aktualności znajdziemy teksty problemowe, porady prawne, informacje na temat taryf i rynku energii oraz sklepik z czasopismami branży energetycznej, oprogramowaniem i innymi wydawnictwami. Znajdziemy także ogłoszenia o pracy w branży.

Interesująco przedstawia się również witryna Polskiej Izby Paliw Płynnych pod adresem http://www.paliwa.pl. Oprócz baz firm, poradnika prawnego, informacji na temat certyfikatów ISO można znaleźć bazę wierzytelności, które można odkupić, sekcję z innymi ogłoszeniami oraz informacje o targach.

Pod adresem WWW.pogp.pl znajdziemy z kolei witrynę Polskiej Organizacji Gazu Płynnego zrzeszającej podmioty handlujące gazem LPG. Oprócz typowych na takich stronach działów z aktualnościami i artykułami problemowymi można znaleźć na stronie formularz dzięki któremu można zgłosić nielegalną rozlewnię. Ciekawy jest dział poświęcony bezpieczeństwu transportu i przechowywania gazu.

Inną stroną poświęconą szeroko pojętej tematyce gazowej jest portal e-petrol pod adresem www.e-petrol.pl/. Poświęcony jest on zarówno handlowi detalicznemu jak i hurtowemu gazem. Ciekawostką tej strony jest dział poświęcony nowym technologiom. Ponadto na stronie znajdują się ogłoszenia i analizy rynkowe orz giełda paliw, informacje z portalu są przesyłane również drogą SMS-ową.

Wszelkimi sposobami na czystą energię zajmuje się portal Ekoenergia pod adresem http://www.ekoenergia.pl/. Oprócz wiadomości o energii wiatrowej, wodnej, słonecznej i tej wytwarzanej z biomasy oraz innych biopaliw na stronie można znaleźć informacje dotyczące handlu emisjami, agroturystyki i sanatoriów. Dużo jest też wiadomości na temat technologii stosowanych w poszczególnych typach energetyki. Ponadto znaleźć można linki do instytucji państwowych i przydatne porady w składaniu wniosków o dofinansowanie projektów z UE. Ciekawa jest też baza teleadresowa agencji centralnych i ministerstw oraz instytucji unijnych. W chwili relaksu można obejrzeć galerię ze zdjęciami prezentującymi polskie krajobrazy i przyrodę.

Agencja Rynku Energii, której witrynę znajdziemy pod adresem http://www.are.waw.pl oferuje kompleksowe informacje na temat regulacji prawnych dotyczących energetyki oraz dużą ilość danych statystycznych na temat rynku energii w dziale „Energetyka w liczbach”.

Serwis informacyjny w formie newslettera oferuje również witryna E-energetyka pod adresem http://e-energetyka.dashofer.pl.

Pod adresem WWW.gigawat.net.pl znajduje się portal miesięcznika Gigawat Energia. Oprócz dostępnych bez żadnych opłat i ograniczeń tekstów z aktualnego i archiwalnych numerów oraz całodobowo uaktualnianych wiadomości z kraju i ze świata, a także notowań giełd energii, znajdziemy tam również forum dyskusyjne, miejsce, gdzie bezpłatnie można umieścić ogłoszenia drobne. Poprzez portal można również zaprenumerować papierowe wydanie miesięcznika ENERGIA GIGAWAT, korzystając z pojawiających się okresowo promocji, umożliwiających nawet darmowe zamówienie prenumeraty. Portal jest ostatnio przebudowywany i niektóre z jego funkcjonalności mogą jeszcze nie działać, co w żaden sposób nie zmienia faktu, iż od blisko 3 lat jest on odwiedzany przez około 8 mln Gości rocznie.

Miesięcznik Stowarzyszenia Elektryków Polskich – Energetyka można obejrzeć pod adresem http://www.elektroenergetyka.pl/. W odróżnieniu od innych pism branżowych oferuje on publikacje o charakterze naukowym. Oprócz tego w dziale Cicer cum caule (groch z kapustą) garść ciekawostek, np. historia pierwszego krzesła elektrycznego.

Nieco szerszy zakres tematów oferuje witryna czasopisma Wirtualny Nowy Przemysł, pod adresem WWW.wnp.pl. Znajdziemy tam tematykę związaną z przemysłem ciężkim, logistyką i branżą IT. W portalu znajdziemy również informacje o konferencjach i forum dyskusyjne. Ciekawie prezentują się informacje na temat aktualnej sytuacji na rynku paliw oraz aktualne komunikaty pochodzące z firm.

Urzędowo

Każdy pracownik branży energetycznej powinien znać też adres Ministerstwa Gospodarki. Pod adresem http://www.mgip.gov.pl/sgsg.htm można znaleźć aktualne zarządzenia płynące z góry, dział prawny, informacje o zamówieniach publicznych, listę ważnych telefonów, a także wzory potrzebnych w biznesie formularzy i dokumentów.

Giełdowo

Pod adresem WWW.tge.pl znajduje się witryna Towarowej Giełdy Energii. Oprócz informacji o bieżących szkoleniach i komunikatów giełdowych można śledzić na witrynie bieżące notowania na poszczególnych rynkach, np. rynku praw do emisji CO2.

Blog energetyczny

Ciekawostką wśród stron dotyczących energetyki jest blog eksperta tej branży Andrzeja Szczęśniaka. Pod adresem WWW.szczesniak.pl oprócz aktualnych komentarzy możemy znaleźć bazę danych zawierających informacje o firmach energetycznych, cennik paliw, bazę krótkich filmów na tematy aktualne a także wykresy i bieżące analizy oraz informacje na temat opodatkowania paliw na świecie.

Dokończenie znajdziesz w wydaniu papierowym. Zamów prenumeratę miesięcznika ENERGIA GIGAWAT w cenie 108 zł za cały rok, 54 zł - za pół roku lub 27 zł - za kwartał. Możesz skorzystać z formularza, który znajdziesz tutaj

Zamów prenumeratę




 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator