Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 11/2006

ROBOTYZACJA 2006


26 października w Hotelu Marriott w Warszawie odbyła się konferencja „Robotyzacja 2006”, poświęcona możliwościom wszechstronnego wykorzystania robotów w przemyśle. Konferencję zorganizowała firma ASTOR – autoryzowany dystrybutor robotów przemysłowych Fanuc Robotics.

Śledzenie linii produkcyjnej, współpraca robotów, systemy identyfikacji wizyjnej, integracja robotów z maszynami, wreszcie nietypowe zastosowania robotów - takie między innymi zagadnienia były obecne w prezentacjach i dyskusjach panelowych. Zaprezentowane zostały przykłady zastosowań robotów przemysłowych w oparciu o wdrożone instalacje funkcjonujące w zakładach produkcyjnych na całym świecie.

W konferencji udział wzięły osoby odpowiedzialne za modernizację procesów produkcyjnych. Wśród słuchaczy znalazły się zarówno firmy wyposażone w zrobotyzowane linie produkcyjne jak i te, które planują podobne inwestycje. Prezentacje prowadzili przedstawiciele ASTORA, wystąpił prezes Stefan Życzkowski, viceprezes Michał Wojtulewicz, gościem specjalnym był Lionel Mercou z Fanuc Robotics. Wystąpienia dotyczyły wykorzystania robotów przemysłowych między innymi w systemach paletyzacji, pakowania oraz spawania. Robot prawie nigdy nie jest autonomicznym elementem linii czy gniazda produkcyjnego, towarzyszy mu szereg urządzeń układów pomiarowych, narzędzi, systemów transportu czasem dodatkowe czujniki czy systemy wizyjne. Dla poprawnej współpracy robota z osprzętem towarzyszącym potrzebna jest komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami.

O integracji robotów z maszynami i urządzeniami produkcyjnymi o najbardziej popularnych sposobach i protokołach łączenia oraz wymiany informacji z robotami opowiadał Michał Wojtulewicz. Zastosowanie robotów w przemyśle spożywczym m.in. na przykładzie fabryki czekoladek przedstawił z kolei Tomasz Lech. W swojej prezentacji, zaznaczał, że duży koszt początkowy inwestycji oraz wysokie standardy bezpieczeństwa i higieny pracy jeszcze do niedawna skutecznie zniechęcały producentów żywności do inwestycji w systemy zrobotyzowane.

Obecnie, znaczny postęp technologiczny umożliwił firmie FANUC Robotics obniżenie kosztów produkcji robotów przemysłowych przy jednoczesnym nacisku na spełnienie obowiązujących norm higieny i bezpieczeństwa pracy. Ponadto wprowadzenie elementów sztucznej inteligencji takich jak: śledzenie linii produkcyjnej, systemy identyfikacji wizyjnej, wymiana informacji między robotami pozwoliły stworzyć stanowiska możliwie elastyczne, które z łatwością można zaadoptować w procesie produkcji. Celem prezentacji było przedstawienie dużych możliwości wykorzystania robotów Fanuc Robotics w przemyśle spożywczym. W trakcie konferencji przygotowano specjalne stoisko gdzie robot przemysłowy pakował czekoladki do pudełek. Pokaz pakowania był połączony z degustacją czekoladek.

Dokończenie znajdziesz w wydaniu papierowym. Zamów prenumeratę miesięcznika ENERGIA GIGAWAT w cenie 108 zł za cały rok, 54 zł - za pół roku lub 27 zł - za kwartał. Możesz skorzystać z formularza, który znajdziesz tutaj

Zamów prenumeratę
 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator