Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 11/2004

Większe wydatki na informatykę


Doświadczenie krajów zachodnich pokazuje, że wydatki na informatyzację branż rosną tam, gdzie rynki się prywatyzują i reorganizują, a więc polski sektor energetyczny będzie nadal wykazywał zwiększone nakłady na inwestycje w systemy informatyczne.

Od kilku lat trwa restrukturyzacja tej branży i przebiega równocześnie z procesami prywatyzacyjnymi oraz konsolidacyjnymi. Konsolidacja przybiera formę zarówno poziomą, jak i pionową. Pierwsza związana jest z tworzeniem się grup przedsiębiorstw posiadających wspólny obszar działania (np. łączenie się kilku elektrowni w grupę), pionowa natomiast dotyczy zjawiska, gdy łączą się przedsiębiorstwa o komplementarnej działalności (np. wytwórcy energii z przedsiębiorstwami wydobywającymi surowce pozwalające na jej generowanie). Ostatnie lata przyniosły szereg znaczących zmian w strukturze sektora energetycznego. Procesy konsolidacyjne, towarzyszące prywatyzacji i reorganizacji, obecnie zauważalne są najbardziej w podsektorze wytwórców oraz dystrybutorów energii. Wpływają bezpośrednio na zwiększenie dynamiki zmian w zakresie informatyzacji przedsiębiorstw.

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakichkolwiek przedsiębiorstw na współczesnym rynku bez wsparcia informatyki. Przedsiębiorstwa z sektora energetycznego charakteryzują się dosyć zaawansowanym stopniem wykorzystania technologii informatycznych na tle całego polskiego przemysłu. Dalsza informatyzacja branży będzie jednym z ważniejszych elementów mających duży wpływ na przyszłą konkurencyjność przedsiębiorstw. Potrzeby informatyczne sektora są ogromne, a tempo inwestycji z roku na rok rośnie. Zgodnie z najnowszymi analizami sektora, dynamika wzrostu wydatków na informatykę będzie utrzymywała się powyżej 10% w skali rocznej - co najmniej do 2006 roku. Wartość rynku IT dla energetyki w 2003 roku oceniana jest na kwotę powyżej 1 miliarda złotych.

Informatyka w energetyce pełni rolę krytyczną. Wspomaga wszystkie obszary działalności przedsiębiorstw energetycznych, począwszy od zarządzania organizacją oraz zachodzącymi procesami, a kończąc na zapewnieniu bezpieczeństwa funkcjonowania procesów technologicznych oraz eksploatacji maszyn i urządzeń.
W sferze zainteresowania sektora energetycznego są zarówno systemy specjalistyczne (np. billing, systemy GIS), jak i ogólnego przeznaczenia (np. zarządzanie przedsiębiorstwem, elektroniczny obieg dokumentów, systemy finansowe).

Jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów jest rynek systemów billingowych. Billing jest podstawowym elementem wyposażenia informatycznego spółek dystrybucyjnych oraz przedsiębiorstw utilities (przedsiębiorstwa użyteczności publicznej). Jego głównym zadaniem jest rozliczanie i sprzedaż oferowanych przez nie mediów. Z biegiem czasu pojęcie billingu poszerzyło się o wszelkie działania związane z obsługą klientów, obejmując rejestrację klientów, składane przez nich zamówienia, wnioski oraz reklamacje, a także zagadnienia księgowe, takie jak rejestracja wpłat oraz tworzenie podstaw działania modułów związanych z windykacją. Nowoczesny system billingowy musi równocześnie stanowić platformę zdolną do tworzenia sprawozdań oraz raportów na bazie gromadzonych danych billingowych. Dodatkowo powinien być systemem otwartym, czyli umożliwiać współpracę z innymi systemami informatycznymi, takimi jak: ERP, CRM, czy Business Intelligence. Kolejną cechą systemu jest tzw. konwergentność polegająca na możliwości rozliczania wielu, różnorodnych mediów i wystawiania jednego, skonsolidowanego rachunku wysyłanego do klienta.

Postępująca liberalizacja rynku energetycznego jest jednym z głównych motorów zwiększającego się popytu na rozwiązania informatyczne. Jednocześnie należy podkreślić, że znacznie wzrosła także świadomość informatyczna w polskiej gospodarce, a więc i wymagania dotyczące konkretnych rozwiązań. Szanse na sukces mają jedynie te firmy, które są tego świadome i przygotowują ofertę w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne oraz w bliskiej obecności docelowych odbiorców.

W najbliższym czasie faktem stanie się fuzja dwóch liczących się spółek w branży informatycznej: Przedsiębiorstwa Usługowo - Produkcyjnego SPIN Sp. z o.o. i Telmax S.A. W wyniku konsolidacji powstanie jedna z największych firm informatycznych, notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Połączone siły obu firm oraz wspólne doświadczenie gromadzone przez wiele lat działalności pozwolą na oferowanie kompleksowych rozwiązań dla wszystkich kluczowych sektorów gospodarki. Jednocześnie sektor energetyczny traktowany jest jako strategiczny rynek docelowy dla nowej spółki na najbliższe lata.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator