Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 10/2004

Nowe produkty. Automatyzacja produkcji


W dniach 21-22 września 2004 r. w Pałacu Kawalera w Świerklańcu k. Tarnowskich Gór odbyło się dwudniowe seminarium poświęcone nowościom w zakresie automatyzacji produkcji. Jego organizatorem był śląski oddział firmy ASTOR, dystrybutora urządzeń i oprogramowania do automatyzacji produkcji firm GE Fanuc Automation, Wonderware Corporation, Satel Oy, Woodhead, Fanuc Robotics.

W trakcie seminarium omówiono trendy w rozwoju oprogramowania firmy Wonderware do zarządzania informacją procesową i produkcyjną, opartego na przemysłowej architekturze ArchestrA. Konsultanci z działu oprogramowania i komputerów przemysłowych firmy ASTOR podczas swoich wystąpień przedstawili system nadrzędny nowej generacji o nazwie Industrial Application Server oraz najnowszą wersję oprogramowania wizualizacyjnego InTouch 9.0; obydwa produkty powstały dzięki wykorzystaniu architektury ArchestrA. Uzupełnieniem wystąpienia dotyczącego oprogramowania Wonderware była prezentacja nowości w ofercie ASTOR w zakresie panelowych i przenośnych komputerów przemysłowych Wonderware zintegrowanych z oprogramowaniem InTouch oraz przemysłowych switchy i hubów serii CTRLink firmy Contemporary Controls.

W kolejnej części seminarium przedstawiciele działu systemów sterowania firmy ASTOR zapoznali uczestników z najnowszą linią systemów sterowania firmy GE Fanuc Automation o nazwie PACSystems. Rodzina PACSystems obejmuje jednostki Quickpanel CE, RX7i oraz prezentowany w Polsce po raz pierwszy kontroler RX3i, który charakteryzuje m.in. zastosowanie szybkiej magistrali PCI oraz możliwość wymiany modułów bez zatrzymywania systemu. Programowalny system sterowania PACSystems zapewnia niespotykaną dotychczas szybkość działania, dużą ilość pamięci, a dzięki zastosowanej architekturze może być swobodnie rozbudowywany przez wiele lat. System umożliwia efektywną kosztowo migrację z systemów opartych na sterownikach PLC firmy GE Fanuc.

Uzupełnieniem ogromnych możliwości PACSystems jest oparty na światłowodach system wymiany danych o nazwie CMX, który dzięki deterministycznemu transferowi 2.12 GB pozwala na współużytkowanie pamięci w układach rozproszonego sterowania. System CMX w połączeniu z jednostką RX7i przeznaczony jest dla układów wymagających wysokiej dostępności i niezawodności (układy z redundancją). Ostatnią prezentowaną grupą produktów z rodziny PACSystems były zintegrowane z wizualizacją panele Quickpanel CE, stanowiące atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych systemów wizualizacji, opartych na komputerach PC. Cała linia produktów PACSystems programowana jest za pomocą jednego oprogramowania narzędziowego o nowej nazwie Proficy Machine Edition (zmienionej z CIMPLICITY Machine Edition), którego najnowszą wersję 5.0 zaprezentowano w działaniu podczas kolejnego wystąpienia.

Wśród tematów seminaryjnych nie zabrakło także popularnych w Polsce radiomodemów firmy Satel, stosowanych w przemysłowych systemach transmisji bezprzewodowej. Omówione zostało zagadnienie zarządzania własną siecią bezprzewodową z wykorzystaniem dostępnych w radiomodemach Satel funkcji oraz najnowszego oprogramowania Network Management System, pozwalającego m.in. na zdalne programowanie i diagnostykę radiomodemów.
Na zakończenie seminarium przedstawiono ofertę firmy ASTOR w zakresie znanych na świecie robotów FANUC Robotics, dostępnych od tego roku w Polsce. Korzyści z zastosowania robotów zostały zilustrowane przykładami wdrożeń w uznanych na świecie i w Polsce firmach produkcyjnych. W przerwach między wystąpieniami uczestnicy seminarium mieli okazję poznać większość prezentowanych produktów w działaniu na towarzyszącej seminarium wystawie.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator