Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 05/2004

Energetyka jądrowa w Szwecji. Najlepsza w surowym klimacie.





W 1966 r. rozpoczęto budowę reaktora lekkowodnego typu BWR o mocy 440 MWe w Oskarshamn. W latach 70. uruchomiono w Szwecji sześć jądrowych bloków energetycznych, tj. dwa typu BWR w Oskarshamn, dwa typu BWR w Barseback koło Malmoe (30 km od stolicy Danii - Kopenhagi) oraz jeden typu BWR i jeden PWR w Ringhals koło Goeteborga. Warto wspomnieć, iż planowano wówczas uruchomić w Szwecji nie mniej niż 24 elektrownie jądrowe - również w Brodalen, Sodermanland i Forsmark.

Podczas uroczystego otwarcia elektrowni jądrowej w Oskarshamn 18 maja 1972 r. król szwedzki Gustaw VI Adolf powiedział:„Energia jądrowa jest dowodem zdolności człowieka do przyszłego kształtowania przez niego swojego świata. W przyspieszony sposób ukazała nam sposób na uniknięcie kryzysu energetycznego, z którym mieliśmy obawę się skonfrontować. W czasie, kiedy energetyka wodna osiągnęła swój kres i kiedy zrozumieliśmy trudności związane ze źródłami paliw kopalnych, energia jądrowa sama przyszła do nas. Pierwsza szwedzka komercyjna elektrownia jądrowa inauguruje nową epokę w dostarczaniu energii naszemu krajowi.

W latach 1980. uruchomiono kolejne sześć bloków jądrowych, tj. jeden BWR w Oskarshamn, dwa PWR w Ringhals oraz trzy BWR w Forsmark. Aktualnie energetyka jądrowa w Szwecji stanowi od wielu lat znaczny, bo 47 proc., udział w wytwarzaniu energii elektrycznej; 46 proc. daje energetyka wodna i 7 proc. pozostałe źródła energii. Dzięki energetyce jądrowej Szwecja jest dzisiaj w stanie eksportować energię elektryczną do Finlandii, Norwegii, Danii oraz Niemiec.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator