Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 11/2003

Energetyka jądrowa we Francji



Do chłodzenia kondensatu wykorzystywany jest obieg zamknięty, tj. układ z chłodniami kominowymi (29 bloków) jak i obieg otwarty tj. woda z rzeki (16 bloków) bądź woda morska (14 bloków).

rys. 5. Elektrownia jądrowa Paluel nad kanałem La Manche (4x 1300 MWe).

Jak już wcześniej wspomniano, Francja chcąc się uniezależnić od importu paliwa, w tym również paliwa jądrowego, uruchomiła u siebie proces wzbogacania uranu jak i produkcji gotowego paliwa. Pokłady rudy uranowej znajdują się w trzech obszarach tj. Vendee, Haute-Vienne oraz w Masywie Centralnym. Aczkolwiek w przeszłości było eksploatowanych wiele kopalń uranu, to obecnie po 2001r. jest czynna tylko jedna kopalnia tj. Jouac/La Bernardan (departament Haute–Vienne). Wzbogacanie uranu w U-235 przeprowadza się metodą dyfuzji gazowej w zakładach Tricastin i w Pierrelatte, natomiast produkcja paliwa odbywa się w Romans i Pierrelatte (zwykłe paliwo uranowe) oraz w Cadarache i Marcoule (paliwo mieszane uranowo-plutonowe tzw. MOX od Mixed Oxides); zakłady te należą do konsorcjum francusko-hiszpańsko-włosko-belgijskiego Eurodif.
Francja jako jeden z nielicznych krajów na świecie zajmuje się przeróbką paliwa wypalonego. Dwa duże zakłady tego typu, tj. w Marcoule na południu Francji (o zdolności produkcji 1000 ton/rok, uruchomione już w 1958r.) oraz w La Hague na północy w Normandii (o zdolności produkcji 1600 ton/rok, uruchomione w 1967r.) świadczą również usługi dla elektrowni spoza Francji, np. dla Niemiec, Szwajcarii, Japonii. Całością procesów wytwarzania i przeróbki paliwa jądrowego we Francji zajmuje się państwowe towarzystwo COGEMA (Compagnie nérale des Matieres Nucléaires).


rys. 6. Zakłady produkcji paliwa w Marcoule.

Problematyką odpadów promieniotwórczych zajmuje się we Francji instytucja pod nazwą ANDRA (l`Agence Nationale pour le traitement des Déchets Radioactifs) utworzona w 1979r., która dysponuje dwoma składowiskami powierzchniowymi, tj. „La Manche” oraz L`Aube”. Pierwsze zlokalizowane w Pointe-du-Cotentin w pobliżu La Hague to składowisko odpadów nisko- i średnioaktywnych o powierzchni 12 ha i pojemności 535 000 m3 uruchomione w 1969r.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator