Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 10/2003

Energetyka w USA - Największy producent, najwięcej nuklearnej


Istotnym jest fakt, iż cena energii elektrycznej z elektrowni jądrowych ma tendencję zniżkową. Koszt samego paliwa w warunkach amerykańskich stanowi dla elektrowni jądrowych 27%, podczas gdy dla węglowych 76%, gazowych 87% i olejowych 88%.
Przyrost wyprodukowanej energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych mimo wyłączenia 8 bloków (111 → 103) o łącznej zainstalowanej mocy 5709 MWe, jest związany przede wszystkim z lepszym wykorzystaniem pracujących już bloków. I tak o ile średni wskaźnik wykorzystania mocy dla wszystkich elektrowni jądrowych wyniósł 54% w 1980r., to w roku 1990r. wyniósł on 66%, a w 2001r. odpowiednio 90,7%. Należy podkreślić iż 17 bloków zanotowało wskaźnik ten na poziomie 94,4%. Głównym czynnikiem mającym wpływ na wskaźnik wykorzystania mocy jest czas niezbędny na przeładunek paliwa w reaktorze. I tu również odnotowano znaczne skrócenie tego czasu, tj. ze 107 dni (średnio dla wszystkich bloków) w 1990r. do 40 dni w 2000r. Rekord stanowił 15 dniowy przeładunek paliwa w elektrowni Braidwood (PWR). Ponadto dzięki zwiększeniu parametrów pary uzyskano wzrost sprawności termicznej z 32,495 w 1980r. do 33,85% w 1999r.
Obecnie sądzi się, iż wobec wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną – średnio o 1,8% w skali rocznej, zainstalowana moc w elektrowniach wzrośnie o 343 tys. MW w 2020r. w stosunku do 2000r., z czego 50 tys. MW mocy zainstalowanej planuje się uzyskać z elektrowni jądrowych. Oznaczać to będzie prawie 50-procentowy przyrost zainstalowanej mocy w elektrowniach jądrowych. Przewiduje się, iż amerykański przemysł podejmie budowę nowych elektrowni jądrowych w ciągu najbliższych pięciu lat. W przypadku budowy nowych elektrowni jądrowych kluczowym zadaniem jest osiągnięcie ekonomicznej konkurencyjności na zmieniającym się rynku i wysiłki w tym kierunku koncentrują się na obniżaniu nakładów inwestycyjnych. Drugim istotnym problemem jest osiągnięcie stabilnego systemu licencjonowania oraz uzyskanie poparcia w kręgach polityków i społeczności w rejonach potencjalnych lokalizacji nowych elektrowni. Wiele spośród istniejących elektrowni jądrowych zaprojektowano tak, aby na określonym terenie umieścić obok siebie cztery do sześciu bloków, ale do tej pory wiele z nich ma dwa lub trzy bloki. Istnieje więc możliwość lokalizacji nowych bloków na terenie istniejących już elektrowni jądrowych.
W ostatnich latach – przełom 2000 roku – pojawiła się w Stanach Zjednoczonych nowa sytuacja ekonomiczna w energetyce jądrowej – zaistniał „rynek eksploatowanych elektrowni jądrowych”. Tworzone są towarzystwa energetyczne specjalizujące się w eksploatacji elektrowni jądrowych, stając się potencjalnymi ich nabywcami. Zamortyzowane w znacznym stopniu elektrownie jądrowe są kupowane przez towarzystwa energetyczne eksploatujące już po kilka elektrowni jądrowych i osiągające w ten sposób znaczne korzyści ekonomiczne poprzez zwiększenie ich parku, a tym samym polepszenie sprawności przeglądów, eksploatacji i remontów.
Energetyka jądrowa w Stanach Zjednoczonych charakteryzuje się ciągłą poprawą bezpieczeństwa a jednocześnie obniżaniem negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Przykładem tego może być np. ilość promieniotwórczych odpadów niskoaktywnych jaka powstaje podczas eksploatacji elektrowni jądrowych; uległa ona zmniejszeniu z 500 m3 w 1980r. do 22 m3 w 2000r. (średnio rocznie na jeden blok PWR) i odpowiednio z 950 m3 do 85m3 ( dla BWR).
Jak wiadomo energetyka jądrowa nie wprowadza do atmosfery zanieczyszczeń w postaci gazów spalinowych. Szacuje się, iż za czas pracy w latach 1973-2002 amerykańskie elektrownie jądrowe zapobiegły emisji do atmosfery 74,5 mln ton SO2 i 37,7 mln ton NOx. W samym tylko 2002r. uniknięto emisji do atmosfery 4,24 mln ton SO2 i 2,06 mln ton NOx a także 179,4 mln ton równoważnika węgla (w postaci CO i CO2).
Energetyka jądrowa w Stanach Zjednoczonych to potężny sektor gospodarczy dający setki tysięcy miejsc pracy. Miejsca pracy związane są nie tylko z projektowaniem, budową, eksploatacją a ostatnio likwidacją tak dużej liczby elektrowni jądrowych, ale także z szeroko rozwiniętym eksportem elektrowni czy jej podzespołów na cały prawie świat (znane firmy: Babcock & Wilcox, General Electric, General Atomics, Westinghouse Electric i in.), jak również rozwiniętym w Stanach Zjednoczonych prawie całym cyklem paliwowym. Cykl paliwowy obejmuje m.in. siedem kopalni uranu, jeden zakład przerobu rud uranu, jeden zakład konwersji uranu, dwa zakłady wzbogacania oraz pięć zakładów wytwarzania paliwa jądrowego. Do tego dochodzą oczywiście składowiska odpadów promieniotwórczych niskoaktywnych w Branwell (Południowa Karolina), Hanford (Waszyngton), Envirocare (Utah) oraz aktualnie budowane docelowe składowisko odpadów wysokoaktywnych w Yucca Mountain (Nevada).




 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator