Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 06/2009

Optymizm i rozwój rynku mimo spowolnienia


Poprawia się jakość gazu sprzedawanego w Polsce, a najbliższe lata to regularne inwestycje w rozwój rynku gazu płynnego w Polsce i Unii Europejskiej. W tegorocznej edycji Forum Gazowego wzięła liczna grupa przedstawicieli branży LPG z Rosji i krajów WNP. Wśród firm, które wzięły udział są m. in. SIBUR-Belservis, TNK-BP Management, Ukrgaz-Energo, Ukrpetrol, VNT Moscow, Vertonix Trade.

Planowane inwestycje


BK-GAS – dystrybutor gazu LPG z Beneluksu planuje otworzyć w najbliższych latach 200 stacji w Niemczech, kolejnym krajem, w którym firma ma inwestować jest Polska. Jednym z wydarzeń ułatwiających ekspansje firm w Polsce jest planowana sprzedaż kilku mniejszych rozlewni gazu LPG, przez Orlen Gaz. Firma otworzyła ponadto w czerwcu zeszłego roku terminal w Sokółce umożliwiający przepompowanie 1,5 tys. ton gazu na dobę i magazynowanie 1600 tys. metrów sześciennych gazu w zbiornikach. Orlen Gaz może poszczycić się też otwarciem terminalu morskiego LPG w Szczecinie, którego budowa zakończyła się w styczniu i jest drugim pod względem wielkości tego typu obiektem w Polsce. Budowa trwała 16 miesięcy i kosztowała 50 mln zł. Gaz może być przepompowywany z tankowców o wyporności do 6 tys. ton zarówno na cysterny samochodowe jak i kolejowe. Może być magazynowany także w zbiornikach do 4500 tys metrów sześciennych. Ofensywę na polskim rynku prowadzi także firma Barter, która kupiła stacje LPG od Lukoil a także przejmuje mniejsze podmioty i pojedyncze stacje. W zeszłym roku powiększyła swoją sieć o 100%.


Wzrost produkcji i importu, spadek sprzedaży


Jak podaje Agencja Rynku Energii w drugim półroczu produkcja gazu płynnego w Polsce spadła o 33%; z poziomu 33 tys. ton w lipcu - do 17.9 tys. ton w listopadzie. Ta prawidłowość sezonowa była obserwowana również rok wcześniej. Produkcja gazu w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej wzrosła z 123.9 do 125,7 tys. ton. O 1,5% wzrósł także import z 826.2 tys. ton w drugim półroczu 2007 do 838.2 tys. ton w drugim półroczu 2008. Nastąpił natomiast spadek sprzedaży o 2,5% z 1872,8 tys. ton w 2007 r.


Wzrost cen LPG


Po spadku cen gazu LPG z 2792 zł za tonę w listopadzie 2008 do 1905 zł pod koniec grudnia ceny zaczęły znów wzrastać by pod koniec stycznia przekroczyć 2000 zł. Na stacjach ceny zaczęły rosnąć później, pod koniec lutego gaz kosztował średnio 2.02 zł za litr. Pod koniec listopada gaz kosztował za litr 2.37 zł a jego cena spadła najniżej do 1.99 zł za litr na początku lutego. Monitoring cen prowadzi Petrolnet.pl. Na ceny gazu w 2009 roku może wpłynąć otwarcie przez Orlen Gaz terminalu w Szczecinie, który umożliwia dywersyfikację źródeł dostaw gazu. Z kolei na rozwój rynku gazu CNG może mieć wpływ planowana przez UE kolejna regulacja ograniczająca emisję dwutlenku węgla, która ma wejść w życie w 2010 r. Dyrektoriat Generalny Energii i Transportu UE przewiduje, że w 2020 r. gaz CNG będzie stanowił 10% sprzedawanych paliw w UE. Jedną z przyczyn hamujących rozwój rynku gazu płynnego w Polsce jest zablokowany rozwój sieci stacji samoobsługowych do tankowania powiązany z brakiem regulacji prawnych i administracyjnych. Zdaniem przedstawicieli organizacji zrzeszających dystrybutorów gazu umożliwienie tankowania bez pomocy pracownika, jak ma to miejsce w wielu krajach UE może spowodować rewolucję na rynku i jego skokowy rozwój.


Poprawa jakości gazu LPG


Dane Państwowej Inspekcji Handlowej pokazują, że poprawiła się jakość gazu LPG. W roku 2008 r. nieprawidłowy gaz PIH wykrył w 5,81% stacji w Polsce, rok wcześniej było to 7,9% punktów sprzedaży detalicznej, które zostały poddane kontroli. Najgorszy gaz był w województwach: podkarpackim, opolskim i dolnośląskim. W Małopolsce, na Podlasiu i w woj. warmińsko-mazurskim nie wykryto ani jednej stacji z nieprawidłowym gazem. Skontrolowano 1348 stacji w całym kraju.
 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator