Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 12/2008

Nowoczesne kable energetyczne


Fabryka kabli energetycznych wysokiego napięcia w Karlskronie (Szwecja) jest jedną z najnowocześniejszych fabryk kabli na świecie. Zajmując powierzchnię 36 000 metrów kwadratowych, zlokalizowana jest w historycznym szwedzkim porcie w Karlskronie, mieście wpisanym na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Zrealizowała dziesiątki projektów energetycznych, wliczając w to połączenie energetyczne między Norwegią a Holandią mierzące 580 kilometrów, o którym pisaliśmy w poprzednim numerze). NorNed, najdłuższe na świecie podmorskie połączenie energetyczne, przeszło testy działania pod koniec czerwca. Kabel łączący Norwegię z Holandią waży 47 000 ton, został ułożone w ośmiu odcinkach, których produkcja i instalacja zajęły ponad trzy lata. Kabel przeszedł testy sprawności działania w czerwcu br.

Wspierane przez siostrzaną fabrykę w Rosji i fabrykę akcesoriów kablowych w Szwecji, zdolności produkcyjne fabryki w Karlskronie obejmują całkowity łańcuch dostaw – począwszy od projektu do produkcji, poprzez instalację, rozruch przy oddaniu do eksploatacji i serwis.

Fabryka w Karlskronie składa się z dwóch linii produkcyjnych, jednej dla izolowanych papierem i drugiej dla wyciskanych kabli XLPE I HVDC Light. Zakład ma swój własny port głębinowy i laboratoria badawcze oraz jeden z najlepszych widoków Bałtyku rozciągający się z gigantycznej wieży wytłaczania.
Dla wyciskanych kabli, takich jak XLPE I HVDC Light, żyła przewodząca jest wolno przeciągana przez wieżę wyciskającą, gdzie nanoszone są warstwy materiałów izolujących i przewodzących.
Kabel przechodzi w dół przez wieżę do podziemnego szybu chłodzącego i relaksującego.
Metaliczny ekran i mocna, laminowana powłoka są nanoszone następnie, by ochronić kabel przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją.
Kable wyciskane są coraz częściej preferowane od stanowiących alternatywę, opartych na oleju i izolowanych papierem. Są cieńsze i bardziej elastyczne, mają bardzo dobre parametry, generują niższe straty energii i są przyjazne dla środowiska (nie ma ryzyka wycieku oleju).



Produkcja kabli wysokiego napięcia to wysoce złożony proces, mówi Hans-Åke Jönsson, który jest dyrektorem fabryki w szwedzkiej Karlskronie, gdzie powstaje większość kabli. Wykonanie 580 kilometrów kabla HVDC, który połączył Norwegię i Holandię, pozwalając obu krajom na wzajemny obrót energią, trwało około 30 miesięcy.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator