Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 07/2008

Zagranica


Włoski Enel zakończył transakcję kupna za 820 mln euro kontrolnego pakietu 64,4% udziałów w rumuńskiej Electrica Muntenia Sud. Enel zamierza zainwestować tam jeszcze w ciągu 15 lat miliard euro.
Gazprom jest zainteresowany udziałem w realizacji gigantycznego projektu położenia gazociągu z Alaski do Kanady i USA. Odpowiednie oferty złożył BP i ConocoPhilips. Magistrala Denali przesyłałaby 113 mln m sześc. gazu dziennie ze złoża North Slope do Alberty, a drugim odcinkiem do USA. Gazociąg kosztowałby ponad 20 mld dolarów.

Kraje UE porozumiały się w sprawie planu oddzielenia firm zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej i gazu od ich przesyłu. Komisja Europejska chciała żeby jedna firma nie mogła jednocześnie sprzedawać energii lub gazu i być właścicielem sieci. Ostatecznie przyjęto kompromisową propozycję, która zakłada, że "rozdział właścicielski" nie będzie potrzebny, wystarczy gwarancja niezależności operatora sieci przesyłowej, tak aby inne firmy również miały do niej dostęp.

Rosja zobowiązała się finansować budowę drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej - w Belene nad Dunajem - i przyjmować zużyte paliwo jądrowe. Bułgarska spółka elektryczna NEK podpisała z francuskim bankiem BNP-Paribas umowę o zarządzaniu środkami inwestorów zainteresowanych budową elektrowni. Porozumieniu próbowali zapobiec europejscy obrońcy środowiska, przede wszystkim Greenpeace. Budowę zrealizuje rosyjski inwestor Atomstrojeksport, który w 2006 r. wygrał ogłoszony przez rząd bułgarski przetarg. Jego partnerami będą niemiecki Siemens i francuska Areva. Kontrakt z Rosjanami wartości 3,97 mld euro podpisano w styczniu podczas wizyty ówczesnego prezydenta Władimira Putina w Sofii. Decyzja o budowie drugiej elektrowni zapadła w związku z koniecznością stopniowego zamknięcia w 2002 i 2006 r. czterech starszych reaktorów elektrowni w Kozłoduju, do czego Bułgaria zobowiązała się w trakcie negocjacji członkowskich z Unią Europejską. Elektrownia w Belene będzie miała dwa reaktory o mocy 1000 MW każdy. Pierwszy powinien zacząć działać w 2013 r., drugi - w 2014. Koszt produkcji kWh prądu w elektrowni wyniesie 3,6-3,7 eurocenta.

Według raportu Międzynarodowej Agencja Energetyki niezbędne nakłady na energetykę w skali całego świata do 2050 r. sięgną 45 bilionów dolarów. Tyle kosztować będą inwestycje mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i uchronienie się przed zmianami klimatycznymi. Jeżeli świat pozostanie bierny, emisja gazów cieplarnianych wzrośnie do połowy tego stulecia o 130 proc., a zużycie ropy zwiększy się o 70 proc. Alternatywą dla węgla i ropy naftowej jako paliwa mają być według MAE bardziej ekologiczne źródła energii. Według Agencji każdego roku musiałyby powstawać 32 nowe elektrownie jądrowe oraz 17 tys. turbin wiatrowych. W jednym ze scenariuszy MAE zakłada możliwość dalszego korzystania z elektrowni węglowych i gazowych, ale pod warunkiem magazynowania pod ziemią emitowanego przez nie CO2.
Połowę kosztów inwestycji powinny ponieść kraje rozwijające się, które w przypadku zaniechania tych działań w 2050 r. emitowałyby już dwie trzecie gazów cieplarnianych na świecie.

Kraje członkowskie UE będą mogły wymagać od firm inwestujących w ich energetyczne sieci przesyłowe, by respektowały te same zasady, które obowiązują ich rodzime firmy - zgodzili się w piątek ministrowie ds. energii "27". Chodzi o zapisaną w przepisach o liberalizacji rynku gazu i energii elektrycznej w UE tzw. klauzulę krajów trzecich. Ma ona ochronić UE przed ekspansją niepożądanych inwestorów z zagranicy, np. Gazpromu. Inwestorzy mogliby przejmować kontrolę nad energetyczną infrastrukturą w UE tylko pod warunkiem, że przestrzegają reguł, które będą obowiązywać unijne firmy w zakresie rozdziału produkcji i przesyłu energii. Przeciwko temu zapisowi, do którego przylgnęło określenie „klauzula Gazpromu", najgoręcej protestowała liberalnie nastawiona Wielka Brytania. Przeciwne były też Niemcy, które dawały do zrozumienia, że nie chcą się narażać Rosji, uznającej klauzulę za wymierzoną przeciwko sobie.
Ministrowie postanowili, że klauzula zostanie. O jej ostatecznym kształcie mają zadecydować negocjacje między krajami członkowskimi, które powinny zakończyć się przed końcem roku, za francuskiego przewodnictwa w UE. Podstawą będzie uzgodniony zapis, że unikając protekcjonizmu, klauzula będzie gwarantować równe traktowanie inwestorów zagranicznych i rodzimych. Jednym z kryteriów oceny inwestycji ma być ich wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE, o co intensywnie zabiegała Polska.
Źródła dyplomatyczne podały, że Polska była jeszcze dwa miesiące temu osamotnioną w obronie klauzuli, teraz poparło ją siedem krajów, w tym Belgia, Szwecja i Austria.

Władze Turcji prowadzą rozmowy z rządem w Bagdadzie w sprawie dostaw irackiego gazu do Europy. Jesteśmy zainteresowani budową gazociągu z północnego Iraku mającego moce przesyłowe do 25 mld m sześć. surowca rocznie - powiedział Yusuf Yazar, przedstawiciel tureckiego ministerstwa energii. Przesył irackiego gazu mógłby rozpocząć się już za 10 lat, o ile pozwolą na to „względy bezpieczeństwa". Gazociąg połączyłby irackie miasto Kirkuk z tureckim, śródziemnomorskim portem Ceyhan, skąd gaz w formie LNG mógłby być transportowany drogą morską do Europy.
Największą przeszkodą dla powstania gazociągu może się okazać konflikt turecko-kurdyjski, gdyż jego trasa ma przebiegać przez tereny kontrolowane przez irackich Kurdów i rząd Turcji będzie musiał dojść z nimi do porozumienia.

Chorwacja chce zdywersyfikować swoje źródła gazu poprzez budowę dwóch terminali LNG. Jeden z terminali zostanie prawdopodobnie zbudowany na wyspie Krk przez konsorcjum, w skład którego wchodzą niemieckie koncerny E. ON, Ruhrgas i RWE, austriacki OMV, francuski Total i słoweńską firmę Geoplin.
Komisja Europejska nakazała węgierskim władzom do końca roku rozwiązać długoterminowe umowy na dostawy energii elektrycznej. Umowy te zawarte zostały pomiędzy państwowym dystrybutorem energii elektrycznej MVM, a jej producentami.

Norweski koncern gazowy StatoilHydro odkrył na Morzu Norweskim złoże gazu o zasobach ocenianych na 1-3 mld metrów sześciennych. Złoże, nazwane Galtvort, znajduje się w odległości 30 km na północny wschód od eksploatowanego już złoża Njord i 9 km na północny zachód od innego czynnego złoża Draugen. Według dyrekcji koncernu obecnie rozpoczną się prace w celu bardziej precyzyjnego oszacowania wielkości nowego złoża.
Atel, BKW oraz EOS Holding (EOS) szukają możliwości bliższej współpracy w sferze sieci przesyłowych (380/220 kilowoltów, kV) oraz sieci międzyregionalnych (50/132/150 kV). Spółki rozpoczęły w tym celu wspólny projekt. Tłem dla tej inicjatywy jest nadchodząca liberalizacja rynku energii w Szwajcarii. Nowa ustawa i nowe rozporządzenie na temat dostaw energii zmieniają warunki funkcjonowania sieci wysokiego napięcia, co ma znaczący wpływ na spółki przesyłowe należące do dostawców energii. Mając to na względzie, Atel, BKW i EOS poszukują sposobów zacieśnienia wzajemnej współpracy. Celem oceny jest połączenie sił i takie sformułowanie usług sieciowych, aby skorzystał na tym zarówno rynek jak i klienci, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa dostaw.

Gazprom rozważa możliwość zainwestowania w budowę gazociągu w Nigerii. Rosyjska firma chce wyda na ten cel 30 mld USD. Gazprom chce też w ciągu czterech lat zwiększyć produkcję ropy naftowej o 4 proc. z obecnych 100 mln ton rocznie.
Komisja Europejska oskarżyła koncerny Gaz de France i niemiecki E.ON, że stworzyły one kartel, potajemnie dzieląc się rynkami gazowymi w Niemczech i Francji. Traktat europejski zakazuje firmom tworzenia karteli i zawierania porozumień o podziale rynku ze szkodą dla wolnej konkurencji. Zdaniem Komisji takiego właśnie wykroczenia dopuściły się koncerny. Podpisały bowiem specyficzną umowę o wspólnej eksploatacji gigantycznego gazociągu MEGAL, który przez Czechy i Austrię transportuje do Europy Zachodniej surowiec z Rosji. Jak podkreślił rzecznik komisarz UE ds. konkurencji, porozumienie w sprawie tego gazociągu przewiduje, że transportowanego nim gazu GdF nie będzie sprzedawać w Niemczech, a E.ON we Francji. Oba koncerny zostały na razie wezwane do wyjaśnienie zastrzeżeń Komisji. Jeśli nie rozwieją obiekcji Brukseli, KE może formalnie oskarżyć GdF i E.ON o zmowę i wymierzyć im gigantyczną karę sięgająca nawet 10 proc. obrotów spółek.

Exxon Mobil chce zainteresować Gazprom terminalem sprężonego gazu LNG budowanym za miliard dolarów na wybrzeżu stanu New Jersey. Terminal będzie dostarczać ponad 40 mln m sześć. gazu dziennie do stanu New Jersey i do Nowego Jorku. Gazprom mógłby zostać inwestorem albo uczestniczyć w eksploatacji terminala.

MOL odkrył nowe złoże ropy i gazu w Bloku Fiodorowskoje, położonym w regionie północno-zachodnim Republiki Kazachstanu. Spółka poinformowała, że poszukiwanie węglowodorów w tym bloku prowadzone jest od 2000 r. przez konsorcjum spółek, w skład którego obecnie wchodzą Exploration Venture Limited, First International Oil Company Ltd i MOL Caspian Oil and Gas Ltd, spółka stowarzyszona MOL Plc. Spółka MOL Plc. uczestniczy w tym projekcie od 2004 r. i obecnie posiada 27,5% udziałów. Odwiert Rozhkovskaya U10 został rozpoczęty w październiku 2007 roku, a docelową głębokość osiągnął w kwietniu 2008 roku.

Eni zbuduje w Wielkiej Brytanii jeden z największych magazynów gazu w Europie. Eni zdecydowało wydać 418 mln dolarów na odkupienie od Tullow Oil 52 proc. udziałów w niemal wyczerpanych już złożach gazu Hewitt u wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Koncern zapowiedział, że po przejęciu nad nimi kontroli wyda ponad 1 mld euro w przebudowę wyczerpanych złóż na podziemny magazyn, w którym będzie można przechowywać do 5 mld m sześc. gazu. Będzie to jeden z największych w Europie magazynów gazu.
Algierska spółka energetyczna Shariket Karhaba Koudiet Eddraouch Spa, do której należą firmy Sonelgaz i Sonatrach, wybrała wykonawców nowej elektrowni. Elektrownia o mocy 1200 MW ma powstać w miejscowości Koudiet Eddraouch w prowincji El-Tarf, 700 km na wschód od Algieru. Projekt zrealizuje konsorcjum, w skład którego wchodzi GE oraz hiszpańska firma inżynierska Iberdrola Ingenieria y Construccion. Nowa elektrownia wyposażona zostanie w turbiny gazowe klasy F wyprodukowane przez GE Energy. Turbiny tego typu już pracują w Algierii w elektrowni Hadjret En-Nouss o mocy 1227 MW oraz 800-megawatowej elektrowni Skikda. Łącznie do tej pory GE dostarczyło około 70 % spośród wszystkich turbin gazowych działających w Algierii.

Austria przystąpi do projektu South Stream. Koncern energetyczny OMV będzie "koordynatorem" budowy tego gazociągu przez terytorium Austrii. Szczegóły dotyczące planów budowy austriackiego odcinka South Stream mają być ustalone w międzyrządowym porozumieniu Austrii i Rosji, które ma być podpisane w najbliższym czasie.

Nowa elektrownia gazowa o mocy 860 MW powstanie w miejscowości Braz, w Rumunii. Elektrownia zostanie wybudowana dla spółki Petrom S.A. GE Energy wraz z partnerem konsorcjonalnym, firmą Metka (Metal Constructions of Greece, S.A), planuje wybudować jedną z największych w kraju elektrowni zasilanych gazem ziemnym. Elektrownia o mocy 860 MW zlokalizowana będzie przy rafinerii firmy Petrom w Brazi, 60 km od Bukaresztu. Około 20 procent produkcji będzie przeznaczone na potrzeby spółki Petrom, natomiast reszta będzie sprzedawana do rumuńskiej sieci energetycznej. Elektrownia pracować będzie w cyklu kombinowanym.

Odpowiedzią Ukrainy na zapowiadaną przez Gazprom podwyżkę cen gazu będzie prawdopodobnie dwukrotne zwiększenie opłat za tranzyt tego paliwa do Europy. Cena transportu gazu ukraińskimi rurociągami może według wstępnych planów wzrosnąć z 1,7 tys. USD za 1 tys. m sześc. do 3 tys. USD, a opłata za magazynowanie 1 tys. m sześc. gazu - z 7 do 25 dolarów. Dzięki tej podwyżce Ukraina będzie mogła dodatkowo zarobić 1,61 mld USD na tranzycie oraz 540 mln USD na magazynowaniu gazu. Od 1 stycznia 2009 r. cena gazu sprzedawanego Ukrainie przez Gazprom może wzrosnąć z 179,5 USD do 400 USD za 1 tys. m sześc. Podwyżka taka może być bardzo groźna dla ukraińskiego przemysłu, zwłaszcza dla firm metalurgicznych i chemicznych. Metoda rekordowo czystego spalania węgla.
Dzięki zastosowaniu urządzeń oczyszczających najnowszej generacji, udało się osiągnąć rekordowe, bo przekraczające 95 proc., ograniczenie emisji dwutlenku węgla - poinformował fiński koncern Fortum i norweski Sargas. Nowe urządzenia zostały zainstalowane w opalanej węglem sztokholmskiej elektrowni Vartavarket, należącej do fińskiego koncernu energetycznego. Technologia wychwytywania CO2 została opracowana przez specjalistów norweskiej firmy Sargas z Oslo oraz naukowców ze sztokholmskiej Politechniki Królewskiej (KTH) oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA. Metoda nazywana Ultra Low Emissions Technology (ULET) testowana przez kilka miesięcy w szwedzkiej elektrowni, okazała się w pełni skuteczna nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale również przy zastosowaniu jej w przemysłowym wymiarze. Z wypowiedzi Petera Lundstroema, dyrektora pionu technologii koncernu Fortum wynika, że dzięki ULET, węgiel może być traktowany jako czyste i bezpieczne ekologiczne paliwo energetyczne.

Japonia i Chiny będą wspólnie poszukiwać i wydobywać gaz na Morzu Wschodniochińskim. Porozumienie zakończy trwający cztery lata spór o to, kto jest właścicielem znajdujących się tam pokładów.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator