Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 01-02/2008

Instalacja przetwarzająca odpady z tworzyw sztucznych nie pracuje...


Jasło w strefie

Obszary będące w wieczystym użytkowaniu spółek LOTOS Jasło i LOTOS Park Technologiczny weszły w skład Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Decyzja w tej sprawie, podjęta przez Radę Ministrów RP, weszła w życie na początku grudnia br.



Strefa utworzona w Jaśle obejmuje obszar o powierzchni 10,3196 ha.
W pierwszym etapie część Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej utworzonej w Jaśle prawdopodobnie wykorzystana zostanie w związku z projektem spółki LOTOS Asfalt. Projekt zakłada budowę fabryki pap za ok. 32 mln zł. Zatrudnienie w zakładzie powinno znaleźć 105 osób.

- To ważna decyzja, która dobrze rokuje dla przyszłego rozwoju naszej spółki – podkreśla Zdzisław Nisztor, prezes LOTOS Jasła. - Likwidacja ulgi podatkowej na produkcję paliw z udziałem komponentu z odpadowych tworzyw sztucznych sprawiła, że zbudowana w Jaśle nakładem kilkunastu milionów złotych instalacja obróbki termicznej odpadowych tworzyw sztucznych od stycznia tego roku nie pracuje.Musieliśmy zmienić strategię profilu działalności naszego zakładu, która teraz zaczyna przynosić pozytywne efekty.

Pod koniec października br. LOTOS Jasło zawarło umowę z austriacką firmą Artec Maschinenbau GmbH na dostawę linii do regranulacji odpadowych tworzyw poliolefinowych.

- W połowie listopada zawarliśmy z kolei umowę z polską firmą FHUP ”Meloplastik” na dostawę linii do mielenia, mycia i suszenia odpadów poliolefinowych – mówi Jerzy Franek, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. restrukturyzacji i rozwoju LOTOS Jasło.- Łączna wartość obu kontraktów to około 3,8 miliona złotych.

Obie linie technologiczne są z sobą integralnie związane i stanowią kompletną instalację przeznaczoną do mycia, mielenia i granulowania odpadowych tworzyw poliolefinowych o zdolności przerobowej ok. 4,5 tys. ton rocznie. Termin ich uruchomienia przewidywany jest na kwiecień przyszłego roku.

Spółki LOTOS Asfalt, LOTOS Parafiny, LOTOS Oil są na rynku polskim liderami w swoich branżach. Istotne znaczenie ma tutaj rozwój ich zasobów produkcyjnych w Jaśle. Dla przykładu moce produkcyjne LOTOS Asfalt wzrosły z 40 tys. ton w 2005 r. do 130 tys. ton w roku bieżącym. Przebudowa i unowocześnienie jasielskiego zakładu LOTOS Asfalt umożliwiło osiągnąć ponad 3-krotny wzrost wydajności produkcyjnej asfaltów drogowych przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążeń środowiska. Wysokiej jakości asfalty z Jasła trafiają do odbiorców z Polski południowej oraz na eksport, do Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Austrii oraz Niemiec. LOTOS Oil natomiast w swoich zakładach w Jaśle i Czechowicach wytwarza dziś 50% łącznej produkcji olejów i smarów. Fabryki w Jaśle i Czechowicach dostarczają rynkowi specjalistyczne oleje i smary przemysłowe, wykorzystywane w energetyce, górnictwie, przemyśle maszynowym czy budownictwie.

Historię LOTOS Jasła (LJ) datuje się od 1888 r. Początkowo firma funkcjonowała jako destylarnia "Jasło - Zakłady Przemysłowo-Naftowe Gartenberg et Schreyer". Swój rozwój zawdzięczała odkryciu nowych złóż ropy naftowej w okolicach Jasła, co nastąpiło w latach 30. XX w. W drugim półroczu 1937 r. rafineria w Jaśle wyprodukowała 24 tys. ton produktów naftowych. Po odbudowie i rozbudowie w latach 50-tych główną działalnością firmy stała się produkcja chemiczna - wytwarzano przede wszystkim dodatki uszlachetniające do olejów smarowych. W 1975 r. jasielski zakład połączył się z rafineriami w Gorlicach i Jedliczach, a od 1981 r. działał samodzielnie. 3 lutego 2005 r. Grupa LOTOS S.A. kupiła od Nafty Polskiej S.A. 80.01% ówczesnej Rafinerii Jasło S.A.
W styczniu 2006 r. rafineria przyjęła nazwę LOTOS Jasło.




 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator